Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

Komentari citalaca
Molimo Vas da procitate pravilnik o postavljanju komentara
ĐUKANOVIĆEVO SUDSTVO POKORAVA SLOBODU MEDIJA
Autor: Koča Pavlović
Objavljeno: 10. February 2010. 22:02:38
Postavljanje komentara na priloge je trenutno suspendovano.



AidaIdaAida (2010-02-23 12:52:16)
Balkan magacin za drogu
ITALIJANSKI DRŽAVNI TUŽILAC PJETRO GRASO U IZJAVI ZA TELEVIZIJU VIJESTI OCIJENIO
Podgorica - Italijanski državni tužilac Pjetro Graso je Balkan nazvao “magacinom” za drogu, a nove mafijaše preduzmljivim i prilagodljivim zahtjevima tržišta. On je u izjavi za Televiziju “Vijesti” pojasnio da su krimanalci izabrali Balkan kao mjesto za “magacin” za drogu koja treba da uđe u Evropu, jer je bliža tržištu za prodaju.
“Zbog same lokacije droga se može dopremiti u manje od 24 sata na određenu lokaciju u Evropi. Tako dolazi do “narušavanja” cijene droge na evropskom tržištu“, istakao je Graso, ukazujući na činjenicu da su “neke mafijaške organizacije promijenile područje delovanja i počele da se bave drugim tipom kriminalnih radnji”.
“Ove kriminalne grupe počele su da se bave prljavim i opasnim djelom posla nabavke droge. Oni kupuju drogu u Južnoj Americi i obezbjeđuju njeno transportovanje tamo gdje je potrebno. Na osnovu ovih \'poslova\' kriminalne grupe odlično zarađuju, a za bavljanje tim \'biznisom\' nijesu potrebne velike investicije, jer se droga uglavnom plaća po dostavi, što govori o velikom povjerenju između ovih grupa”, kazao je Graso, dodajući da zbog činjenice da za “posao” nije potrebna veća početna investicija on se veoma brzo širi. Italijanski državni tužilac ukazuje i na “svestranost” kriminalnih organizacija koje su svoje poslove razgranale na više strana.
“Ove kriminalne grupe bave se raznim vidovima krijumčarenja što je ujedno i glavna karakteristka nove mafije. Oni su prilagodljivi i svestrani i sve to prema zahtjevima tržišta. Pored droge, uglavnom kokaina, koji se nabavlja iz Južne Amerike, kao i Avganistana i Pakistana, nova mafija ujedno se bavi i krijumčarenjem oružja i eksploziva”, istakao je Graso. Prema njegovim navodima italijansko tužilaštvo trenutno najbolje sarađuje sa srpski tužilaštvom, sa kojim su dosada imali dosta uspješnih akcija.
“Naravno u dobroj saradnji smo i sa hravtskim, slovenskim i albanskim tužilaštvom, a u nešto slabijem kontaktu smo sa crnogorskim tužilaštvom”, kazao je Graso.

Balkanska mafija od kalabrijske preuzela šverc kokaina iz Italije
u Crnu Goru

- Organizovana kriminalna grupa, u kojoj su mnogi pripadnici tajnih policija i paramilitarnih grupa iz bivših jugoslovenskih republika, toliko su jaki u Italiji da su preuzeli najprljavije poslove koje italijanski mafijaši neće da obavljaju - kazao je Graso.
On je rekao da je istraga u operaciji “Šah - mat”, o švercu droge iz Kolumbije preko Italije do Balkana, počela 2005. godine, kada je u Đenovi uhapšena jedna Argentinka sa pet kilograma kokaina.
- Ona je uhapšena u Đenovi na devetom spratu jedne stambene zgrade, a u toku hapšenja sa njom u stanu bio je jedan Srbin, koji se preziva Milutinović. On je, kada je policija ušla u stan, izašao na balkon i od tada mu se gubi svaki trag.
- Poslije mjesec dana saznali smo da je Milutinović obučavan u tajnim službama bivše Jugoslavije i da je zahvaljujući fizičkim sposobnostima uspio da pređe u susjedni stan. Saznali smo i da dosta specijalaca iz bivših jugoslovenskih republika ovdje djeluje u mafijaškim krugovima zajedno. Svi su povezani, bez obzira da li su iz Srbije, Bosne, sa Kosova ili iz Crne Gore - kazao je Graso.
On je rekao i da je moćna kriminalna grupa sa Balkana preuzela od kalabrijske mafije - Ndrangeta (koja kontroliše šverc kokaina u cijeloj Evropi) transport te droge iz Italije u Crnu Goru.

N.P.-S.MIHALJINAC

AidaIdaAida (2010-02-19 05:38:10)
5,3 miliona za Šariće
Petak, 05 Februar 2010 u fokusu - Broj 1007 .U dokumentaciji Registra zaloga Privrednog suda u Podgorici nalaze se činjenice o saradnji Prve banke i Mat kompani, firme povezane sa Duškom Šarićem. Prva banka krajem 2008. faktički je bankrotirala - Vlada Crne Gore joj je odobrila kredit novcem poreskih obveznika od 44 miliona eura. Ispostavilo se da je Prva banka, u kojoj je Aco Đukanović većinski vlasnik a akcionar premijer Milo Đukanović, upravo u tom periodu imala prioritet u poslovanju sa pljevaljskom firmom Mat kompani. ZALOG NA 5,3 MILIONA: Iz prijave zaloga R-08110700112 od 7. novembra 2008. vidi se kako je Prva banka od Mat kompani primila založenu imovinu u iznosu 5.353.438 eura. Prijavu zaloga lično je podnio Velimir Bogdanović, tada generalni direktor Prve banke. U njoj piše da su ,,predmet zaloge pokretne stvari precizirane u specifikaciji opreme - lager listi od 31. oktobra 2008. godine, sačinjene od strane vlasnika Mat kompani d.o.o. sa sjedištem u Pljevljima". Nema podatka ko je ispred Mat kompani sklopio ugovor o zalogu sa Prvom bankom.
Sumnjivi aranžmani Prve banke bili su povod guverneru Centralne banke Ljubiši Krgoviću da u informaciji državnoj tužiteljki Ranki Čarapić 11. decembra 2008. ukaže na „postojanje osnova sumnje da su odgovorni u njoj, nezakonitim postupanjem, ugrozili prava svojih deponenata i povjerilaca". Poslovni krugovi opisali su da je Prva banka tada u mnogim slučajevima davala kredite na duže rokove nego što ih je sama obezbjeđivala, a novac je obezbjeđivan po višim kamatama nego što je plasiran pa se ispostavilo kako taj novac nije mogla naplatiti.
Prva banka je davala kredite, navodno ukupno oko 250 miliona, bez kolaterala ili su se kolaterali, zbog pada cijena akcija i nekretnina u zalogu, naprosto istopili. Kako je prijava zaloga R-08110700112 još na snazi, to znači da Mat kompani nije Prvoj banci vratila dug - vjerovatno nastao po osnovu kreditiranja - od najmanje 5.353.438 eura.
Vlasnik Mat kompani, firme osnovane 2006, bio je Duško Šarić sve do 14. decembra prošle godine kada je - u jeku medijske uzbune nakon zaplijene 2,1 tone kokaina u Urugvaju - kao osnivač istupio.
Duško Šarić - koji je diplomirao poslovni menadžment - za razliku od Darka je bio poznatiji u crnogorskoj javnosti, jer se eksponirao kao finansijer FK Municipijuma (mali fudbal) a sada kao sportski direktor FK Rudara. Nedavno „otkriveno" kumstvo sa glasovitim rožajskim biznismenom, Safetom Sajom Kalićem, potvrđuje kako je Duško Šarić bio „afirmisan" i u ovdašnjim „poslovnim krugovima".

POVEZANA LICA, NEKRETNINE, ADRESE: Mat kompani se na sajtu FK Rudara reklamira kao ,,trenutno jedna od najboljih građevinskih firmi u Crnoj Gori, posjeduje najsavremeniju opremu" a njen"projekat je izgradnja disko kluba Municipijum".
Na Mat kompani se u Pljevljima vodi veći broj nepokretnosti. Prema podacima iz Uprave za nekretnine, Mat kompani je vlasnik 14.941 metara kvadratnih, stanova, poslovnih objekata, livada, voćnjaka i njiva. Nad ovim nepokretnostima nema hipoteke zbog eventualnog kreditnog zaduženja kod Prve banke.
U katastru o osnovu sticanja prava piše da se radi o „nasljeđu" ili „održaju, poklonu"; jasno je kako je „neko" poklonio ili prepisao ovu imovinu na Mat kompani.
Sada su u statusu vlasnika Mat kompani upisana dvojica drugih Pljevljaka, od kojih je jedan, Jovica Lončar, povezan sa Šarićima. Suvlasnik Mat šopa, filijale Mat kompani, bio je i Pljevljak Goran Soković, sada skupa sa Drakom Šarićem na potjernici Interpola. Mat šop je drugi po veličini akcionar Pobjede, u kojoj Šarići, tvrdi se, kontrolišu gotovo 200.000 akcija koje su platili oko dva miliona eura. Jovica Lončar je bio sportski direktor FK Municipijuma vlasnika Darka i Duška Šarića.
Na istoj adresi na kojoj je prijavljen Mat šop, od osnivanja se nalazi ne samo Mat kompani (Ulica V.Kneževića bb, Pljevlja), već i Mat konstrakšn a Lončar je i u ovim preduzećima direktor i/ili osnivač.
Na adresi u Ulici V.Kneževića br.18 prijavljeno je i prebivalište Darka Šarića (iako se odjavio iz Pljevalja, od 2005. posjeduje državljanstvo a od januara 2009. i novu ličnu kartu Srbije). Darko Šarić je vlasnik nepokretosti u Pljevljima: poslovnog prostora od 116 kvadrata, stana od 61, garaže od 40 i dva dvorišta od 460 kvadrata u Tršovoj i Ulici V. Đenisijevića. Kao osnov sticanja ove imovine Darka Šarića upisana je ,,kupovina", osim za prizemlje poslovnog objekata za koje "nema podataka".
Drako Šarić na Žabljaku ima 6.935 kvadrata zemlje (osnov sticanja uglavnom ,,nasljeđe") i poslovni prostor (prizemlje i sprat) od 314 kvadrata po osnovu izvjesnog "pravnog propisa" - sa prijavljenim prebivalištem u Beogradu.
Imovinu Darka Šarića u Srbiji procjenjuju na 100 miliona eura, sa tvrdnjom da ,,ni u jedno preduzeće Šarić novac nije ‘investirao' pod svojim imenom, za njega su to obavljali njegovi najbliži poslovni saradnici".

„SVI PLJEVALJSKI MAFIJAŠI": Sličan recept, po svemu sudeći, primjenjen je i u Crnoj Gori. Teško je povjerovati da pljevaljska Mat kompani, koja je na račun uzetog kredita založila kod Prve banke imovinu od 5,3 miliona, uprkos brisanju formalnog vlasništva iz sudskog registra sada nije povezana sa Šarićima.
Reputacija Darka i Duška Šarića nije mogla biti nepoznata bankarskim krugovima „prve familije", jer su u izvještajima ANB i Uprave policije - koji su proljeća 2007. predstavljeni članovima Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine - poimenično označeni kao pripadnici organizovanog kriminala.
Uprkos takvom bekgraundu njihova Mat kompani skopila je novembra 2008. najmanje jedan višemilionski aranžman sa Prvom bankom. Prijava zaloga R-08110700112 između Prve banke i Mat kompani bi mogla biti samo vrh ledenoga brijega. Navodno su Aco Đukanović i Darko Šarić bili ili su još u sukobu zbog prevlasti nad Rudnikom uglja u Pljevljima, čiji su akcionari preko firmi koje kontrolišu.
Srpska štampa tvrdi da je inicijalna kapisla sukoba izvjesni „višemilionski dug" a da je stvar izglađena „intervencijom najuticajnijeg bosa crnogorske mafije".
Osim sa Prvom bankom, postoje dokazi kako su Šarići imali brojne druge poslovne konekcije sa strukturama vlasti, uključujući i lokalnu vlast u Pljevljima. S tim u vezi, na jednom on-lajn forumu se pojavila parafraza poznate pjesme, koja glasi: Svi pljevaljski mafijaši...
Gradonačelnik Pljevalja Filip Vuković (DPS) je juna 2008. potpisao odluku da Mat kompani na tenderu za posao tamponiranja puteva ima najbolju ponudu od 121.000 eura, dok je februara 2009. sa Mat kompani sklopio posao rekonstrukcije hidrotehničke infrastrukture i saobraćajnice u vrijednosti od 800.000 eura.

CEMENT: Ove sume izgledaju kao kusur u odnosu na projekat u selu Otolovići, desetak kilometara od Pljevalja, koji je od Vlade Crne Gore (Ministarstva za ekonomski razvoj) procijenjen na iznos 250-300 miliona eura. Cijelo selo Otilovići ne bi šmrkalo „bijelo" već bi se biznis zavrtio sa cementom, bilo kroz prodaju parcela ili angažovanjem na izgradnji i radu u novoj cementari koja bi prerađivala laporac iz obližnjeg ležišta Jagnjilo.

Pripreme za izgradnju cementare bile su tokom prošle godine u punom jeku. Do proljeća 2009. je Montefloveri kompani, čiji je vlasnik bio Kotoranin Dragan Fric Dudić, pokupovala velike placeve u Otilovićima. Sredinom prošle godine Dudić je, skupa sa njemačkim Cemagom, osnovao u Pljevljima preduzeće Montenegro cement kompani. Vlasnik Cemaga, Memari Ali Fard, objavio je u međuvremenu bankrot.
Fric Dudić, gazda prvoklasne kotorske diskoteke Maksimus, osoba je bliska Šarićima. Slično Dušku Šariću sa Mat kompani, Dudić je - nakon afere zaplijene 2,1 tone kokaina u Urugvaju i hapšenja u Srbiji šefa njegovog obezbjeđenja Marka Vorotovića - novembra 2009. istupio iz Montefloveri kompani a prije par neđelja i iz Montenegro cement kompani. Izgradnja cementare u Otilovićima, koja je projektovana Prostornim planom Vlade Crne Gore, dovodila se u vezu sa unosnim radovima na auto-putu Bar-Boljari.

MEHANIZAM KREDITA: Da li su i Šarići mjerkali da se uključe u taj posao? Malo je vjerovatno da su milionski plaćenu građevinsku mehanizaciju Mat kompani namjeravali da iskoriste samo za poslove krpljenja rupa po pljevaljskim putevima. Preko Mat kompani su koristili svaku priliku da zarade - isposlovali su do 2023. godine i licencu prodaje duvana a filijala pod nazivom Mat petrol ima licencu za promet gorivom na pumpi u Pljevljima.
Nakon i poslije ugovora o zalogu sa Prvom bankom, za Mat kompani su nabavljane skupocjene mašine (kiperi, utovarivači,itd) od švedskog Volvoa. I sa Šveđanima su sklapani ugovori o zalozi, 30. oktobra i 23. decembra 2008. godine u iznosima od 256.000 i 178.000 eura.
No, za razliku od Volvoa, od oktobra 2008. za Prvu banku postojala je zabrana davanja kredita, što je bila mjera izrečena od strane Centralne banke Crne Gore. Prijava zaloga, poput R-08110700112 između Prve banke i Mat kompani od 7. novembra 2008, po zakonu prethodi davanju kredita. Kada je Prva banka dala Šarićima kredit?


Vladimir JOVANOVIĆ

AidaIdaAida (2010-02-18 11:53:14)
Đukanović: Griješe svi koji nas kritikuju
17.02.2010
Podgorica - Dan - Crnogorski premijer Milo Đukanović kazao je da je lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević "neozbiljan čovjek koji saopštava neargumentovane, pa čak i proste ocjene o stanju u zemlji". - Mislim da je za svakog ko pažljivo prati procese u Crnoj Gori jasno da je ona veoma posvećena reformama, uključujući reforme koje se tiču vladavine prava. Postoje brojni podaci, uključujući pad stope kriminaliteta i napora svih institucija sistema, koji to potvrđuju - kazao je Đukanović. Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević pozvao je Mila Đukanovića na TV duel. On je ocijenio da premijeru nije korektno što okružen saradnicima, ličnim obezbjeđenjem i servilnim novinarima plasira razne konstrukcije. - To mu očito uliva dodatnu hrabrost. Bolje bi bilo da od ministra spoljnih, a u stvari i spoljnih i unutrašnjih poslova, traži da iskoristi uticaj na RTCG i organizuje TV duel - poručio je Medojević.
Forum 2010: Gonite mafiju, a ne poslanike

Po njegovoj tvrdnji, ocjene koje u kontinuitetu iznosi lider PzP-a, "jednako su validne kao i sve njegove prethodne izjave". - Šta se desilo nakon što je prije nekoliko godina saopštavao da Crna Gora ne može ostvariti nezavisnost i da je beznadežno podijeljena i tako podložna nestabilnosti. Proricao je da Crna Gora neće biti korisnik značajnijih stranih investicija, a odmah iza toga je Crna Gora po tome postala vodeća u regionu. Govorio je da će Crna Gora bankrotirati, a prije vremena su uplaćivani krediti međunarodnim finansijskim institucijama. Prije aplikacije za EU je rekao da neće biti prihvaćena, a isto je nedavno kazao i za MAP. Treba li još podsjećati - naveo je premijer Đukanović.

Kaže da je riječ "o neozbiljnom čovjeku koji vrlo uporno pokušava da javnu ekskluzivnost osigura neodmjerenim, neargumentovanim, neodgovornim, a ponekad čak i prostim ocjenama o državi i društvu". Govoreći o nedavnoj izjavi predsjednika Srbije Borisa Tadića, Đukanović kaže da su "naša vrata za saradnju u svim relacijama otvorena".

- Svako mora razumjeti da je Crna Gora nezavisna država koja ne prima naloge s drugih adresa. Ako neko misli da se i dalje može denuncirati Crna Gora na međunarodnim adresama, kao što je to rađeno prije referenduma, onda je to greška. Crna Gora je ostvarila ciljeve i solidan međunarodni rejting - kazao je Đukanović.

MEDOJEVIĆ ODGOVORIO MILU ĐUKANOVIĆU

Nema hrabrosti da mi kaže u oči

Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević sinoć je u izjavi za "Dan" pozvao Mila Đukanovića na TV duel. On je ocijenio da premijeru nije korektno što okružen saradnicima, ličnim obezbjeđenjem i servilnim novinarima plasira razne konstrukcije. - To mu očito uliva dodatnu hrabrost. Bolje bi bilo da od ministra spoljnih, a u stvari i spoljnih i unutrašnjih poslova, traži da iskoristi uticaj na RTCG i organizuje TV duel - poručio je Medojević.

On je istakao da je "očito da se Đukanović i ja nikako ne možemo saglasiti, da on predstavlja jednu a ja drugu Crnu Goru". - U ovoj mojoj, za razliku od njegove, nema mjesta za mafiju, a ta njegova Crna Gora je mjesto u kojem žive on, njegova svita i možda još par stotina ljudi, od kojih su neki i na potjernicama - kaže Medojević.

Predsjednik PzP-a kaže da Crna Gora treba da bude razvijeno, demokratsko društvo, u kojem će se poštovati vladavina prava, tvrdeći da sa čelnicima DPS-a to nije moguće. Medojević se poslednjih dana našao na udaru predstavnika vlasti nakon izjave koju je dao za RTS da je Crna Gora država koju je okupirala mafija a da se premijer Milo Đukanović nije pojavio pred sudom u Bariju zbog imuniteta na koji ima pravo kao zvaničnik. On je kazao da u Crnoj Gori organizovani kriminal predstavlja politički faktor koji je uticao na donoљenje i političkih odluka.

- Veoma važno za borbu protiv organizovanog kriminala je da se na državnom vrhu u Srbiji za razliku od Crne Gore, nalazi politički čista elita koja ima petlju da uđe u obračun sa organizovanim kriminalnim grupama - rekao je Medojević. On je ocijenio da mafija koristi Crnu Goru kao platformu za djelovanje i to ne samo na crnogorskoj teritoriji, već i dalje.

- Imamo neprijatnu činjenicu da je premijer optužen u Bariju, u procesu za šverc cigareta, da je šef kriminalne organizacije i da je izbjegao suđenje samo zbog imuniteta, koji je, nažalost, dobio na izborima od građana Crne Gore. Ovdje imamo situaciju koja se i u literaturi zove stanje zarobljene države - rekao je Medojević.

Predsjednik Pokreta za promjene, nakon optužbi Uprave policije da "odlično sarađuje sa nekim bezbjednosnim službama", najavio je da će tražiti od čelnika Agencije za nacionalnu bezbjednost Duška Markovića da obavijesti javnost da li je tačno da sarađuje sa inostranim bezbjednosnim službama.
- Za mene, naravno, nikakve dileme nema, ali iskoristiću mogućnost da i direktor ANB javnost obavijesti jesu li istiniti navodi šefa policije Veselina Veljovića da sarađujem sa bilo kojom bezbjednosnom službom na način koji to insinuira Uprava policije - kazao je Medojević.

Gonite mafiju a ne poslanike

Forum 2010 izrazio je juče protest protiv, "neprimjerene reakcije Uprave policije prema poslaniku koji je saopštio politički stav. Naglašava se da je "Uprava policije dužna da težište stavi na pronalaženje i gonjenje počinilaca krivičnih djela, a ne da se kao politički arbitar obračunava sa političkim činiocima Crne Gore".
- Ovakvim istupom Uprave policije ispalo je da je veći problem poslanik od lica koja su međunarodno prepoznata kao nosioci kriminalnih radnji i potražuju se Interpolovom potjernicom - saopštio je Koordinacioni odbor Foruma.

Kokainski rat
17.02.2010
Beograd – Akter - Danas, iza akcije na Šariće, a pitanje je vremena kada će biti sprovedena i protiv njihovih pokrovitelja, stoji SAD, njene specijalizovane službe, kancelarija za borbu protiv organizovanog kriminala na Balkanu Stejt departmenta, koja koordinira aktivnosti Beograda, Zagreba, Rima i drugih važnih centara za obuzdavanje moći Mila Đukanovića. Ne znam da li ste pratili ovih dana cirkus oko potrage za osumnjičenima za trgovinu kokainom, Darka Šarića i njegovih bliskih saradnika, za kojima je Srbija raspisala poternicu u vezi sa zaplenom preko dve tone kokaina u Urugvaju, ali teško da Vam nisu raznorazni mediji tu priču plasirali bez obzira na to da li Vas ona interesuje ili ne. Ponešto od svih tih informacija smo voljno ili nevoljno svi izkonzumirali. Doduše, kao i uvek kad su milioni ili milijarde evra u pitanju, ono što se plasira nije u službi informisanja, već pre u službi dezinformisanja. Osnovna dezinformacija ogleda se u tome što niko iz državnog vrha da kaže šta je po sredi.

http://www.nacional.hr/clanak/77926/iza-akcije-hvatanja-narkobossova-stoji-sad-konacni-cilj-je-micanje-dukanovica

Darko Šarić i njegov brat Duško samo su još jedna „operacija“ crnogorskog organizovanog kriminala, koji se godinama, poput drugih operacija, izvodi u Srbiji zarad onih koji su te operacije odobravali u Podgorici. Kad kažem organizovani kriminal, onda mislim na punu definiciju tog kriminala, koja ga razlikuje od običnog, a ta definicija u najkraćem glasi - da bi kriminal bio kvalifikovan kao organizovani, mora imati institucionalno uporište.

Nije pitanje hoće li se ograničiti moć crnogorskog organizovanog kriminala, već kada će se to završiti, najverovatnije još u toku ove godine. Svi se jednom pregiraju, ovog puta je alavost bila kobna. Pa nije Avganistan okupiran da bi Crnogorci prodavali kokain celoj Evropi, već neko drugi Prosto, Srbija i Crna Gora su u svojevrsnom ratu, institucionalnom. Političkom, obaveštajnom, kriminalnom, ekonomskom, a da pri tom to niko ne izgovara.

Dotična gospoda su uživala, i sad uživaju, zaštitu crnogorske države i njenog dvodecenijskog vladara Mila Đukanovića. Naš ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da će davanje državljanstva Darku Šariću od strane MUP-a Crne Gore, a time i formalno-pravne nemogućnosti da bude izručen Srbiji, svima jasno dati do znanja da je Milo Đukanović njegov pokrovitelj i zaštitnik. Ne znam kome su takve izjave upućene, ako ne samo srpskoj raji, jer dobro znam da i Ivica, a i Milo, znaju gde su Šarići i ko ih obezbeđuje. Oni su u Crnoj Gori i uživaju zaštitu te države i njene tajne službe ANB, i nije tajna da im tu zaštitu, pre svega, omogućuje njihov veliki novac i blagonaklonost Brana Mićunovića i Mila Đukanovića, dvojice koji gospodare Crnom Gorom više od decenije. Jedan vlada podzemljem, jedan državnim aparatom.

U dvojcu, oni su godinama predstavljali opasan i moćan „ubilački“ sistem, koji je daleko nadilazio veličinu, ekonomsku snagu i bitnost crnogorske države. Taj dvojac, koji je izrastao u opasne „gromade“ u doba međunarodnog šverca cigareta, koji se odvijao devedestih kroz Crnu Goru uz blagoslov Amerike i njene CIA-e, koja je takvu aktivnost odobravala kao kompenzaciju za angažman Mila Đukanovića u suprotstavljanju Slobodanu Miloševiću i razgradnji SRJ. Po tom procesu i obavljenom zadatku nastupilo je novo doba, s jedne strane CIA je svhatila da su joj sateliti izrasli u ozbiljne igrače, koje je sve teže kontrolisati, a Đukanović je obustavom uloge specijalnog igrača za ovladavanjem Miloševića i Srbije ostao uskraćen za milionske prihode na koje su Crna Gora i njeni donovi već navikli.

Sledi etapa u kojoj više nema Miloševića, ali je odnos prema Srbiji i dalje subverzivan i tu subverzivnost, naravno, uvek finansira sama Srbija, njeni građani, država. Bilo da je reč o duvanu ili kokainu, sve kreće iz Podgorice i sve plaća Beograd, tj. građani Srbije, i potom se tim, nekad krvavim i prljavim, novcem kupuju njive, hoteli, kuće, firme, političari i činovnici, koji Srbiju pretvaraju u taoca Crne Gore, one podzemne.

Da me ne razumete pogrešno, ne govorim gorenavedeno iz nekog animoziteta prema Crnogorcima, štaviše, govorim zato jer mi je poznato da je Crna Gora u ratu sa Srbijom, nije bitno je l’ Srbijom vlada Milošević, Koštunica, Đinđić ili Tadić. Crnogorska tajna služba ANB uvek je bila u funkciji režima, a režim uvek u funkciji don Brana Mićunovića i drugih manjih donova, uključujući i Šariće. Prosto, organizovani kriminal je postao ekonomska doktrina Crne Gore.

Da se razumemo, to ne mogu da urade glupaci, Milo Đukanović je sposoban političar sa bezbednosnom kulturom boljom od bilo kojeg predsednika u regionu, pa i od predsednika Tadića. Naš predsednik je civilizovan čovek, i u odnosima sa režimom u Podgorici bio je često naivan i blag. Danas, iza akcije na Šariće, a pitanje je vremena kada će biti sprovedena i protiv njihovih pokrovitelja, stoji SAD, njene specijalizovane službe, kancelarija za borbu protiv organizovanog kriminala na Balkanu, koja koordinira aktivnosti Beograda, Zagreba, Rima i drugih važnih centara za obuzdavanje moći Mila Đukanovića.

Iznutra u Crnoj Gori organizovani su Nebojša Medojević i medijski trio „Monitor“, „Vesti“ i „Dan“, uz spoljnu aktivnost Ratka Kneževića. Oni „drmaju“ režim i, po svemu sudeći, da će ga rastresti snažnije nego bila koja crnogorska opozicija za sve ove godine. I na kraju, proces suđenja za Pukanićevo ubistvo, kao i suđenje Canetu Subotiću za šverc duvana, kao i procesuiranje Šarića i nedavno hapšenje u Italiji brata Brane Mićunovića nose neku poruku Milu Đukanoviću. Nije pitanje hoće li se ograničiti moć crnogorskog organizovanog kriminala, već kada će se to završiti, najverovatnije još u toku ove godine. Svi se jednom pregiraju, ovog puta je alavost bila kobna. Pa nije Avganistan okupiran da bi Crnogorci prodavali kokain celoj Evropi, već neko drugi.

Susret Nebojše Medojevića sa ambasadorkom V.Britanije u Crnoj Gori, g-đom Kate Knight-Sands
17.02.2010
“Neostvarivanje reformi na planu vladavine prava i nepostojanje jasne antikrizne ekonomske politike, dvije su osnovne prepreke koje stoje na putu evropskog i evro-atlantskog napredovanja Crne Gore. Ova Vlada se pokazuje nesposobnom da ispuni državne obaveze, što se jasno vidi u slučaju Šarić.”, naglasio je predsjednik PZP Nebojša Medojević tokom današnjeg razgovora sa ambasadorkom Velike Britanije u Crnoj Gori, g-đom Knight-Sands. Lider PzP-a je iskazao zabrinutost situacijom u kojoj se Crna Gora danas nalazi, i upoznao ambasadorku Knight-Sands sa jasnim modelom izlaska iz duboke krize u koju je ovo društvo zapalo.
“Dva su koraka koja su hitna: smjena Vlade i Đukanovićevo povlačenje iz politike, i formiranje prelazne vlade čiji bi zadatak bio da stvori elementarne preduslove za održavanje prvih fer i slobodnih izbora. U krizu nas je dovela decenijska autokratija koja je sada već srasla sa organizovanim kriminalom, i iz te krize možemo izaći samo demokratskim putem.”, konstatovao je predsjednik Medojević u današnjem razgovoru.

Predsjednik PZP-a upoznao je ambasadorku Knight-Sands sa dugogodišnjom bliskom saradnjom koju Pokret ima sa britanskom Konzervativnom partijom, sa planovima i planiranim aktivnostima PZP-a sa najbrojnijom evropskom porodicom partija EPP-em, i zatražio podršku vlade Velike Britanije u naporima koje činimo da izvučemo zemlju iz krize i da implementiramo nedostajuće krupne reforme u oblasti vladavine prava.

Medojević je ambasadorku upoznao sa ciljevima predstojeće posjete delegacije PZP-a SAD-u, i izrazio zainteresovanost PZP-a da i dužnosnike britanske vlade i Parlamenta uskoro upozna sa problemima i prijetnjama kojima je Crna Gora izložena.

Medojević je zahvalio ambasadorki Knight-Sends na interesovanju Velike Britanije za reforme u Crnoj Gori, i izrazio očekivanje da će njena vlada kako kroz bilateralne kontakte tako i kroz institucije EU, pomoći da se konačno ostvari vidljiv naredak na planu primjene usvijenih evropskih zakona i vladavine prava u Crnoj Gori.

Pres služba PzP

Šverc kokaina uz podršku političara
16.02.2010
Podgorica – Dan - Šverc južnoameričkog kokaina preko Crne Gore ne bi bio moguć bez podrške političara, objavila je globalna televizijska mreža "Al-džazira". U prilogu koji je objavljen prekjuče na engleskom servisu ove svjetski poznate TV stanice, sa sjedištem u Kataru, Crna Gora je prikazana kao idealno mjesto za dopremanje južnoameričkog kokaina u Evropu. Autor, britanski novinar Barnabi Filips koji region prati iz Atine, kaže da je crnogorska policija, za razliku od Bezbjednosno-informativne agencije Srbije, odbila da razgovara sa ekipom ove televizijske mreže. Povod za objavljivanje ovog priloga bila je međunarodna policijska akcija "Balkanski ratnik", kada je u južnom Atlantiku i Argentini zaplijenjeno skoro tri tone kokaina.

http://www.vijesti.me/index.php?id=329645

Istraga je pljevaljskog biznismena Darka Šarića dovela u vezu sa ovim krijumčarskim poslom, i on je sada u bjekstvu. Policije nekoliko zemalja već sedmicama vrše provjere Šarićevih poslova i privode pojedine njegove saradnike. Prilog Barnabi Filipsa počinje slikom luke Bar i pripadnika policije Crne Gore dok vrše rutinsku kontrolu. - Obilazimo obale Crne Gore, diveći se predivnim izgledu Crnogorskog primorja. Ali postoje dokazi da su ove vode označene od narkogrupa kao idealno ulazno mjesto u Evropi za južnoamerički kokain - uvodna je riječ novinara "Al-Džazire".

Filips potom ukazuje da policija radi naporno, ali naglašava da je Crna Gora potencijalna slaba tačka u evropskoj borbi protiv droge.- Ona je relativno siromašna zemlja, a u posljednje vrijeme bilo je dosta dokaza o čvrstim vezama političara, organizovanog kriminala i poslova sa krijumčarenjem - naglasio je Filips. Potom se objavljuju slike argentinske policije u akciji oduzimanja stotina kilograma kokaina u predgrađu Buenos Ajresa, 15-ak dana nakon što je na Atlantiku policija na brodu zaplijenila tone "bijelog praha", koji je, po navodima istrage, naručio Darko Šarić. - Na drugoj strani svijeta, u Južnoj Americi zaplijenjena je količina kokaina u vrijednosti od 315 miliona dolara, u Urugvaju i Argentini, za koji policija vjeruje da je bio namijenjen tržištu zapadne Evrope, a trebalo je da bude dopremljen preko Crne Gore. Argentinska televizija tada je objavila slike osumnjičenih lica, a tu je bilo Crnogoraca, Srba i Hrvata - objavio je Filips.

Novinar "Al-džazire" potom putuje u sjedište BIA, u Beogradu, "gdje je urađen rijedak intervju sa agentom tajne službe, nakon što je crnogorska policija odbila da razgovara sa nama". Barnabi Filips kaže da su srpski obavještajni oficiri, podržani od Amerikanaca, odigrali izuzetnu ulogu u oduzimanju ove velike količine kokaina. Razgovor je rađen sa predstavnikom BIA Jovanom Stojićem. - Imajući u vidi količinu zaplijenjenog kokaina, a ako pogledamo veličinu tržišta na području bivše Jugoslavije, ta količina daleko prevazilazi potrbe ovog tržišta. I zato je destinacija bila zapadna Evropa, a možda i dalje od toga - ocijenio je Stojić.

Nakon toga, "Al-džazira" emituje slike hapšenja narkodilera na ulicama Beograda, uz komentar "da su privedeni samo kuriri, a bande smiju to sebi i da priušte jer znaju da hvatanje velikih riba neće biti lako, s obzirom na snagu organizovanog kriminala". Takođe, svoj komentar povodom policijske akcije "Balkanski ratnik" dao je i Marko Nicović, ekspert za borbu protiv trgovine narkotika. - Ova grupa ne bi mogla da tako brzo uveća moć ni da uvozi toliko velike količine kokaina, bez podrške nekih političara u Srbiji i Crnoj Gori. Kriminalci dobijaju zaštitu, kupuju akcije i kompanije, i ne bi mogli da ulažu toliko novca bez političke zaštite - kazao je Nicović. Barnabi Filips svoj prilog završava komentarom sa broda koji uplovljava u luku Bar. - U Crnoj Gori, carinici naizgled preduzimaju dodatne mjere opreza, ali ako žele da poraze balkanske kriminalne grupe, ono što im treba jeste podrška polityčara - zaključio je Filips.

Balkanska ruta

Televizijska mreža "Al-džazira" godinama je bila poznata kao "arapska" TV stanica, ali je vremenom postala "globalna" zbog izvještavanja o škakljivim temama, koje mnoge redakcije, bez sumnje, izbjegavaju. No, daleko najpoznatiji detalj u vezi "Al-džazire" je objavljivanje obraćanja svijetu saudijskog disidenta i vođe terorističke grupe Al Kaida, Osame Bin Ladena, prvoosumnjičenog za napade na SAD 2001. godine. A milionskom auditorijumu širom svijeta, Barnabi Filips se obratio prilogom pod naslovom "Balkanska kokainska ruta". Cijeli njegov sadržaj može se vidjeti na vebsajtu engleskog servisa "Al-džazire".

Komentari (2)
...
napisao snezana, фебруар 17, 2010

Aha, opozicija je kriva sto zivimo kao divlje pleme. Imenjakinjo, kriminal caruje crnom gorom i o tome treba govoriti.
...
napisao Snezana, фебруар 17, 2010

Koga normalnoga jos zanimaju ovaki tekstovi...
Gladni i zedni ljudi u Crnoj Gori, i niko bas niko da progovori ni vlast ni opozicija :
zasto se iskljucuje struja, zasto se krediti naplacuju prinudno preko suda, zasto se aktiviraju hipoteke...
Zivimo kao divlje pleme zahvaljujuci ovakvoj opoziciji i ovakvoj vlasti..
Koga jos briga za organizovani kriminal kada nema sta jesti ...
Divaan dil vlasti i opozicije jos jedanput ..



Savjetu RTCG i predsjedniku Savjeta, g.Dušanu Simonoviću
16.02.2010
Uvažene gospođe i gospodo, poštovani g.Simonoviću,

Obraćam Vam se ovim otvorenim pismom ne samo kao ovlašćeni glasnogovornik Pokreta za promjene, već istovremeno i kao hroničar sramnog ratovanja i ratnog izvještavanja čije dokumentarno svjedočanstvo već šest godina čuči u bunkeru TVCG.Dobar broj vas je bio meta ratno-huškačkog novinarstva iz 90-ih, a većina vas je osuđivala medijski „patriotizam“ čija je TVCG bila perjanica. Da nije tako, ovo bi obraćanje bilo besmisleno. Koča Pavlović, portparol PzP, poslanik u Skupštini CG i autor filma „Rat za mir“

Danas smo svjedoci da tehnika komentarisanog izvještaja ponovo postaje standardno oružje novog patriotskog novinarstva. Poslednjih dana vidimo da se i praksa lova na nacionalne izdajnike, tako karakteristična za ratne 90-e, vratila na velika vrata u TVCG. Istovremeno, prinudjeni smo da tužno konstatujemo da je mlađa generacija novinara TVCG usvojila i prigrlila sve ratne novinarske tehnike, i da ih upotrebljava jednako razorno, možda i efikasnije od svojih prethodnika iz 90-ih.

Na djelu je zastrašujuće nastojanje da se naša ustavna i međunarodna suverenost pretvori u branu od regionalnog talasa borbe protiv mafije, i da se od ovog prostora načini sklonište za sve bjegunce od potjernica i od zakona. Ako regionalni rat protiv mafije shvatimo kao poplavu koja će potresti ali i očistiti region, shvatićemo da nam prijeti sudbina onih rukavaca i mrtvaja koje su, kad je nivo Skadarskog jezera opao, osvanule kao deponije svakovrsnog, ovog puta kriminalnog otpada.

Rat protiv organizovanog kriminala i korupcije je dio evropske agende svih zemalja u okruženju. Sa žaljenjem konstatujem da je naša Crna Gora, pored Kosova, jedina država u regionu na čijoj se teritoriji ovaj novi rat ne dešava.

I u ovom novom ratu, baš kao i u onom posljednjem, ova vlast se pojavljuje kao izvoznik ratnih aktera i njihovih razornih usluga. Dubrovačkih 90-ih izvozili smo rezerviste i paravojsku, a danas nas u tom ratu predstavljaju ovdje rođeni kriminalci, naoružani domaćim i stranim pasošima. Zahvaljujući Vladi Crne Gore, ratnih 90-ih nam se svima dešavalo da u kafićima sjedimo tik do vikend-ratnika koji su mirisali na paljevinu, a danas nas sa okolnih stolova gledaju likovi sa Interpolovih potjernica i ubice na otsustvu ili u bjekstvu od zakona.

I tada je, baš kao i danas, značajnu zaslugu za kreiranje ovog stanja imala TVCG. Samo su pristupi temeljno drugačiji – 90-ih je TVCG aktivno lagala, a danas aktivno ćuti. U ovom trenutku sve javne televizije u regionu, osim one kosovske, baš kao i sve privatne televizije koje drže do sebe, poput TVB92 i TVNove, iz dana u dan nude svojoj javnosti debate čija je centralna tema - rat protiv organizovanog kriminala. Samo TVCG uporno ćuti, a sa njom i većina naših nacionalnih emitera.

Naša javna TV kuća progovori tek kada neka vijest iz okruženja probije ovu medijsku blokadu i poremeti barijeru ćutanja, tek kada negdje po regionu neko zatalasa i prozove crnogorsku vlast. Time se posao naše javne televizije sveo na kritiku uređivačkih poteza drugih televizija u regionu, na ocjenu nastupa domaćih aktera na tuđim televizijama, i na odbranu državnog rukovodstva od sumnjičenja koje se sve češće čuju.

Ova strategija ćutanja dogurala je situaciju do apsurda - namjesto da otvori svoje kanale za široku javnu diskusiju o problemu organizovanog kriminala, TVCG nas informiše o tome šta je na RTS-u, ili na TVB92 emitovano i šta je ko rekao na tu temu. Pri tome, te nam informacije urednici i novinari TVCG saopštavaju rječnikom i tehnikama ratnog novinarstva iz dubrovačkog perioda, pa se one zakonomjerno pretvaraju u dezinformacije kojima se ismijavaju, blate i optužuju „izdajnici“ iz PzP-a i ostatka opozicije.

Složićete se valjda da nije normalno da o problemu organizovanog kriminala svoja viđenja premijer Đukanović, predsjednik Medojević, ministar Brajović, šef ANB-a i direktor Policije ne sučeljavaju na TVCG već posredno polemišu preko kanala TV B92, RTS-a, HRT-a i drugih stranih televizija.

Uvjeren sam da ste i sami uočili analogiju današnje uloge TVCG sa onom iz njenog dubrovačkog perioda, jer je ona toliko očigledna. Baš kao što je očigledna i analogija našeg aktuelnog „izdajništva“, nas iz PzP-a i predsjednika Medojevića, sa svojevremenim „ustaškim izdajništvom“ liberala i socijaldemokrata, na čije je grudi TVCG crtala metu u doba ratovanja za mir.

Zbog svega navedenoga vam se obraćam kao osobama kojima vlastito pamćenje ne dozvoljava da još jednom budu u zabludi. A dužnost koju vršite ne daje vam pravo da ponavljate grešku iz 90-ih. Smatram da vam je dužnost da otvorite medijski prostor za što detaljniji i obuhvatniji dijalog o organizovanom kriminalu koji ugrožava opstanak ove teško obnovljene države. I obaveza vam je da stavite tačku na ratno-huškačke novinarske izlete kojima se samo uvećava duga lista razloga zbog kojih je TVCG dužna da traži oproštaj od domaće i komšijske javnosti.


Liberali iz PZP-a da vide jesu li na pravoj strani
16.02.2010
Podgorica, (MINA) – Predsjednik Liberalne partije (LP) Andrija Popović pozvao je danas liberale, ako ih ima u Pokretu za promjene da razmisle da li su na pravoj strani. Medojević je u ponedjeljak pozvao lidere opozicije u front za borbu protiv organizovanog kriminala, a lidere bivšeg Liberalnog saveza da odmrznu rad te stranke.“Pozivate zbog (Darko) Šarića, inače državljanina Srbije, zbog presretnutog broda negdje na okeanu, a ne pozivate zbog (Filip) Vujanovića koji kormilo broda u kome ste i vi okreće ka grebenu na kome smo se dosta puta nasukali”, naveo je Popović u reagovanju dostavljenom agenciji MINA. On je poručio Medojeviću da ako liberale poziva za račun susjedne prijateljske države, za račun nečijeg nedosanjanog sna ili lične koristi, da ih neće dozvati nikada. Popović je ocijenio da Medojević poziva “zamrznute, pored živih iskonskih liberala iz LP-a u kojoj su mnogi iz devedesetih godina prošlog vijeka". “Koji nikada nijesu prestali biti liberali, pravi liberali spremni na branik otadžbine vazda stati, u čijem srcima prije ljubavi za partiju i vođu je stajalo Crna Gora. Mi pozivamo liberale ako ih još ima u Vašim redovima, da razmisle da li im je srce na mjestu i da li su sa Vama na pravoj strani”, naveo je Popović.

On smatra da Medojević poziva one koje je 2006. pozivao da ne izađu na referendum i olovkom u ruci zaokruže svoj i san svojih predaka. “Pozivate one kojima ste tražili 2001.godine da Vam vrate glasove, kada ste drugačije mislili”.

Medojević, smatra Popović, poziva i one koje je djelimično uspio da dozove na nedavno održanim lokalnim izborima u Kotoru, Mojkovcu i Cetinju i tako omogući apsolutnu vlast Demokratskoj partiji socijalista.

“Pozivate li to i sebe samog kao bivšeg simpatizera LS-a da se presaberete, da shvatite da je do demokratije dug put i sa njima i sa Vama, i sa nama, da je to dugotrajnija borba nego borba za državu, jer sa ugrožavanjem slobode i demokratija nestaje sa svih vidika, ovaj put zauvjek”, kazao je Popović. Komentari (3)
...
napisao david, фебруар 17, 2010

Kakv je ovo uklizavanje, nevjerovatno sta se desi sa ovim momkom. Pokvarise ga oni bivsi PzPovci, a izgleda mu je i odlicno sa Majom Catovic.Sve po malo i vidi u kakvu se bljaku pretvori.
...
napisao vlado, фебруар 17, 2010

prč momak bio nekad, ali danas...godine, pare ili ludilo crnogorštine. previše se družio sa živkovićem, mislim da mu je to glavni problem
...
napisao Sreten Radonjić, фебруар 16, 2010

Zdravo, Andrija. Ja sam jedan od nekolicine liberala koji podržavaju PZP. I tek sam sad, neđe ovih dana, shvatio da sam na pogrešnoj strani. Oči si mi otvorio, moje srce nije na pravom mjestu - na braniku Crne Gore. Tek sad vidim da Medojević igra dvostruku igru. On, ustvari, cijelo ovo vrijeme zastupa interese velikosrpskog projekta i to sa Filipom Vujanovićem.Tako je, pa šta ako je jednom državljaninu Srbije, presretnut brod negdje na okeanu?! Zašto bi to trebalo uznemitiri nas, žive iskonske liberale!!!? To što je na brodu bilo 2 tone kokaina, što je Šarić Pljevljak i što je to najveća zapljena argentinske policije u istoriji...to se nas liberala uopšte ne tiče. Mnogo je bitnije da se zbijemo u redove i vrisnemo protiv negiranja crnogorske nacije od strane onih bradonja. E, to je pravi liberal - a ne oni zamrznuti koji čak, mnogi od njih, nisu olovkom zaokružili, kako kažeš, san naših predaka.

Andrija, ne mogu samo jedno da shvatim. Koliko je para to potrebno da se čovjek, kao u tvom slučaju, pretvori u fjaku, fleku, opušak. Za jednokratnu upotrebu.

Živio Miomir Maroš!
Ustavni patriotizam
15.02.2010
Podgorica – ND Vijesti - Dešavanja na crnogorskoj političkoj sceni nastala usljed procesa usaglašavanja zakona o izboru odbornika i poslanika sa Ustavom Crne Gore, kao i razlikama u tumačenju principa sekularizma, izazvala su veliku pažnju političke i šire javnosti. Ovom prilikom se neću baviti prigovorima koji idu u pravcu projektovanog tajminga za otvaranje ovih pitanja. To svakako neću uraditi iz razloga nedostatka njihovog utemeljenja.Otvorene dileme ulaze u samu suštinu crnogorskog državnog i društvenog sistema. Piše: mr Sergej Sekulović

Ovo prvenstveno zbog činjenice da ulaze i u partikularno-identitetsko i u generično-identitetsko polje. K.J. Fridrih ističe da svaka nova država insistira na ustavu kao neophodnom elementu svog političkog identiteta. G.Sartori uočava da se za društvenu sigurnost ustav javlja kao okvir slobode, dok nas McWhinney, u svojim pravilima za ustavotvorce, upozorava da budemo skromni u očekivanjima ukoliko se ustavno konstituiše podijeljeno društvo.

Ustav Crne Gore ulazi u polje zahvata društveno-političke antinomije koja se kreće u određenju političkog identiteta koji svoj oslonac traži u građanskom konceptu, i političkog identiteta koji svoje uporište nalazi u etno/nacionalnom supstratu. Što se tiče normativnih rješenja, Ustav Crne Gore svoje težište nesporno oslanja na pojam građanina, dok se, sa druge strane, u društvenom životu građansko često povlači pred nacionalnim. Princip jednakosti građana kao jedan od osnovnih principa, nalazi se pred iskušenjima kada se nađe u dodiru sa pojmovima adekvatne i srazmjerne zastupljenosti pripadnika određene nacionalne zajednice.

Svaki ustav ima prirodnu tendenciju, ili bi bar trebalo da ima, da djeluje kao faktor homogenizacije i stabilizacije, pri čemu se određeni ustavi nalaze pred većim izazovima. Što je društvo pluralnije, to je iskušenje dublje. U tom smislu Ustav Crne Gore ima ozbiljan zadatak, jer je nesporno da je crnogorsko društvo po svom karakteru pluralističko. Kod određenog broja nacionalnih Crnogoraca, uprkos obnovljenoj državnosti, i dalje je prisutna trauma o ugroženosti crnogorskog nacionalnog bića, pripadnici srpske nacionalne zajednice imaju osjećaj društvene podređenosti i isključenosti, dok se pripadnici manjinskih naroda u potrazi za zadovoljavajućom vezom sa državom, oslanjaju na racionalistički element u artikulaciji težnji i zahtjeva.

Ako želimo da preduhitrimo pojačane zahtjeve za regionalizacijom ili drugim modelima koji bi vodili fragmentaciji Crne Gore, odgovorne elite moraju se sa dužnom pažnjom odnijeti prema legitimnim zahtjevima u vezi sa stvaranjem novih opština, a povodom zakona o teritorijalnoj organizaciji koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.


Takođe, izborno zakonodavstvo mora biti mijenjano u saradnji sa manjinskim partijama a na osnovama zdravih kompromisa. Ovakav model političkog djelovanja treba primijeniti i u odnosu na zakonodavstvo koje se javlja kao fundamentalno za manjinske narode.

Poštovanje političkih i nacionalnih razlika kroz sprovođenje apsolutne neasimilatorske politike, stvara pretpostavke za postupno jačanje pojma grđanstva. Građenje uslova za uspostavljanje građanskog (anacionalnog/nadnacionalnog) političkog identiteta i na bazi njega lojalnosti prema državi Crnoj Gori, zahtijeva postojanje jasne političke volje za konstituisanje jakih institucija sistema zasnovanih na vladavini prava i poštovanju ljudskih prava i sloboda. Politika torelancije i nediskriminacija koju bi implementirale ovakve institucije, omogućila bi stvaranje kulturnog obrasca, koji bi bio u funkciji uravnoteženog pulsiranja sistema, i koji će u krajnjem izgraditi jako osjećanje ustavnog patriotizma.

Koliko su društvene elite sposobne da uoče pravu dijagnozu stanja i da li su spremne za državničko djelovanje, ostaje da se vidi.

Autor je član Predsjedništva PzP Komentari (1)
...
napisao JOVANA, фебруар 16, 2010

Stručno, kao i uvjek! Jedina dobra stvar kod nove tv Mugovizije je što će se moći vidjeti Sergejeve retoričko-logičke sposobnosti tokom prenosa zasjedanja lokalnog Parlamenta. Iako se nadam da ćemo ga ubrzo gledati i sa zadovoljstvom slušati u Republičkom parlamentu. Veliki pozdrav!


Crnogorski klan ima plantaže kokaina u Južnoj Americi
15.02.2010
Podgorica – ND Vijesti - Narkoklan Darka Šarića u Južnoj Americi ima svoje plantaže kokaina!!!, otkriveno je u višemjesečnoj istrazi koja je prethodila rekordnoj zapljeni te droge, sredinom oktobra prošle godine u Urugvaju, piše današnji “Blic” pozivajući se na neimenovani izvor iz vrha MUP-a Srbije. Kako saznaje "Blic", plantaže kokaina pod svojom kontrolom drži prvi čovjek crnogorskog podzemlja, pod čijom se zaštitom, kako se pretpostavlja, nalazi Šarić od 21. januara kada je za njim raspisana potjernica Interpola. ”Plantaže kokaina u Južnoj Americi pokazuju vezu između Šarića i glavnog bosa crnogorske mafije. Posao u Južnoj Americi ilustruje piramidu organizovanog kriminala, čija je baza u Crnoj Gori i iz koje se vuku konci u Kolumbiji, Peruu i Boliviji, zatim do luka u Evropi, a onda i po čitavom kontinentu”, piše “Blic”. U tekstu se navodi da je “prvi čovjek crnogorske mafije plantaže u Južnoj Americi kupio prije nekoliko godina, a pravo na šverc njegovog kokaina do sada je imalo nekoliko najjačih mafijaških bosova iz Srbije i Crne Gore”. ”Crnogorski bos do sada je u poslu s krijumčarenjem kokaina, što sa svojih plantaža, što kupljenog od najuticajnijih južnoameričkih kartela, sarađivao sa nekoliko provjerenih saradnika, koji su iza sebe imali čitavu kriminalnu organizaciju, od ljudi koji su krijumčarili kokain, do uličnih dilera koji su za njih prodavali drogu. Darka Šarića do 2005. godine u ovoj organizaciji nije bilo - tvrdi izvor \"Blica\" iz MUP-a .


On navodi i da je uticaj ovog pljevaljskog narkobosa u crnogorskoj mafijaškoj piramidi podignut na najviši operativni nivo tek kada su se dotadašnji bosovi, koji su organizovali šverc kokaina našli u zatvoru.


”Najjači saradnici crnogorskog mafijaškog bosa u krijumčarenju narkotika bili su vođe klana \"Amerika\", Mileta Miljanić i Zoran Jakšić, kao i Sreten Jocić zvani Joca Amsterdam. Miljanić i Jakšić su uhapšeni 2004, a Jocić u aprilu prošle godine. Glavni partneri su tako izbačeni iz posla, ali posao nije stao. Šarić, koji se ranije bavio švercom heroina, tako je postao novi partner u kokainskom poslu bosa crnogorske mafije, a svaka tura prokrijumčarena u Evropu donosila je profit od nekoliko stotina miliona eura. U međuvremenu, Miljanić i Jakšić su pušteni iz zatvora i ponovo se, navodno, uključili u raniji posao. Interesantno je da je u istrazi akcije \"Balkanski ratnik\" utvrđeno da su glavni ljudi na terenu u Južnoj Americi radili i za Šarića i za klan \"Amerika\", tvrdi izvor tog dnevnika.

Prema pisanju “Blica” ugovaranje isporuke sa tamošnjim dilerima, za Šarića i za Miljanića u Argentini navodno je obavljao osumnjičeni Nenad Novaković, za kojim je raspisana potjernica Interpola.Izvor beogradskog dnevnika navodi i da jedan pravac istrage o Šarićevom narkokartelu, u koji su uključene inostrane službe bezbjednosti, vodi i ka razotkrivanju veza sa kartelima u Južnoj Americi i plantaža, na kojima “gazduju crnogorski mafijaški bosovi”.

Prema zvaničnim podacima DEA, CIA i UN, u Južnoj Americi pod kokainom se nalazi 167.000 hektara zemlje, od kojih najviše u Kolumbiji - 81.000 hektara, zatim u Peruu gdje je kokain zasađen na 56.000 hektara.

Odbjegli Pljevljak ima slovačko državljanstvo

Šef srpskog nacionalnog biroa Interpola Miloš Oparnica sinoć je, gostujući u emisiji “Utisak nedjelje” na Televiziji B92, izjavio da je Pljevljak Darko Šarić 2006. godine dobio slovačko državljanstvo. On je nagovijestio da je osumnjičeni Pljevljak u toj državi u istom danu dobio državljanstvo, ličnu kartu i pasoš. “Sumnjamo da iza toga stoji novac i to smo dali kao temu za razmišljanje slovačkim kolegama”, kazao je on.
Oparnica je podsjetio da je 2006. godine, kada je postojao jedan centralni biro za Srbiju i Crnu Goru, Beograd prve informacije o Šariću dobio od crnogorskih kolega, a na upit jedne druge države. Oparnica je naveo da su u srpskom Interpolu za Šarića prvi put čuli 2000. godine kada je jedna država tražila podatke zbog sumnje da je prao novac.

M.Đ

Komentari (3)
...
napisao Većinski Vlasnik, фебруар 16, 2010

E, ovo je biznis, brateeeee. Plantaže kokaina na continentu South Amerika. Alo, kakva Plevla, kasaba podgorička, kakav smrdljivi Begiš::::ovo je posa. Darko, braćo Šarići, babo stara što si mu ka majka, zaposleni u njihove firme (branitelji), državni vrše CG; Ivane Začkoljice Brajoviću …vama treba kapu skinuti dolje…a onda nekako u istom potezu opaliti vas…mučke. I to doživoto!. U zatvor, bando!!!!!!
Dobro, babu ostaviti na miru. Pretresti je. I ostaviti je na miru. Kažnjena je odveć…Šta ti je crno čeljade, mila babo!

...
napisao vlado, фебруар 16, 2010

ne znam zašto srpske novine, umjesto imena mu, stalno koriste izraz "prvi čovjek crnogorskog podzemlja"
...
napisao vlado, фебруар 16, 2010

mićunović koka plantažer

AidaIdaAida (2010-02-18 11:44:32)
Premijer ide jer neće da hapsi prijatelje
TRI MJESECA PRIJE NEGO ŠTO JE NAJAVIO POVLAČENJE, ĐUKANOVIĆU DIPLOMATSKI PREZENTOVAN PLAN OBRAČUNA SA KRIMINALOM
Podgorica - Premijer Milo Đukanović se tri mjeseca prije nego što je, u decembru 2009, najavio svoje novo povlačenje iz politike, u razgovoru sa jednim visokorangiranim zapadnim diplomatom suočio sa izričitim zahtjevom da Crna Gora počne ozbiljnije i efektivnije da sprovodi borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Uz to, prezentovan mu je vrlo konkretan plan o tome kako to treba uraditi, saznaju “Vijesti” od diplomatskih izvora.
S obzirom na to da će taj plan Crna Gora morati da počne da sprovodi, ukoliko želi da spriječi svojevrsnu izolaciju najvažnijih svjetskih adresa, i da je Đukanović, sticajem okolnosti, u prijateljskim vezama sa određenim ljudima za koje se sumnja da su sa one strane zakona, u tome bi se mogli tražiti razlozi za njegov odlazak sa političke scene. Oni koji ga dobro poznaju tvrde da Đukanović ne okreće leđa ljudima koji su ga na bilo koji način zadužili, tako da sve za sada govori da on jednostavno ne želi da bude premijer kada neki od njih budu hapšeni.
S obzirom na to da dolazi sa visoke adrese, Đukanović je vjerovatno svjestan da zahtjev sa novim, do detalja razrađenim planom za obračun sa korupcijom, neće moći da eskivira. Isto tako, kada država krene ozbiljnije da se bavi obračunom sa kriminalcima u državnim i van državnim strukturama, tragovi bi mogli voditi do ljudi koji bi očekivali da ih upravo Đukanović zaštiti. Odlaskom sa političke scene, Đukanović bi izbjegao opasnost da se zamjeri crnogorskim partnerima u inostranstvu, ali i bliskim osobama u Crnoj Gori. Prije odlaska logično bi bilo očekivati da pribavi za sebe garancije da se on neće naći na potencijalnim optužnicama.
Sagovornici “Vijesti” iz vrha vlasti upozoravaju da Đukanovićeva odluka o napuštanju Vlade i čelnog mjesta u DPS-u još nije definitivna, ali ističu da bi se, ako on bude istrajan u toj namjeri, vjerovatno moglo očekivati da odluka bude formalizovana prije kraja 2010. Prema nekim tumačenjima, ne bi se čekao redovni kongres DPS-a u maju 2011. jer onda novi premijer ne bi imao dovoljno vremena da postigne bilo koji vidljiviji rezultat do novih izbora, koji bi uslijedili godinu i po kasnije. Kako sada stvari stoje, Đukanović čvrsto insistira da ga u Vladi naslijedi ministar finansija Igor Lukšić, dok je kao novi šef DPS-a već viđen Željko Šturanović, bivši premijer i potpredsjednik vladajuće stranke.

Nđ.RUDOVIĆ
Šarići dali pare DPS-u
VOĐA SNP-A JUČE OBRAZLOŽIO RANIJE OPTUŽBE DA SU KRIMINALCI POMOGLI DPS-U NA ŽABLJAČKIM IZBORIMA
Podgorica - Lider SNP-a Srđan Milić juče je pri put konkretizovao svoje tvrdnje da su kriminalci finansirali izbornu kampanju DPS-a na Žabljaku, uoči izbora u avgustu prošle godine.
“Šarićeva grupa finansirala je DPS na žabljačkim izborima. Oni su obezbijedili logistiku u materijalnim sredstvima, dali onome ko je odlučivao u ime DPS-a kako će se sprovoditi izbori na Žabljaku“, rekao je Milić radiju Antena M, ali nije želio da precizira na koga misli.
Kada ga je, nakon slične izjave, početkom januara šef diplomatije i koordinator DPS-a za Žabljak Milan Roćen pitao da jasvno saopšti na koga misli, Milić je odbio da to učini.
Šef SNP-a je juče najavio da će na današnjem Kolegijumu predsjednika Skupštine zatražiti od Ranka Krivokapića da povodom „slučaja Šarić“ sazove sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost u proširenom sastavu. Pored predsjednika države, šefa parlamenta i premijera, Milić očekuje da će na sjednicu čije održavanje očekuje ubrzo biti pozvani i direktor Uprave policije, direktor ANB, vrhovni državni tužilac i predsjednik Vrhovnog suda, kao i lideri SNP-a, Nove srpske demokratije i PzP-a.
Milić je rekao da lideri opozicije treba da budu pozvani na sjednicu Savjeta “da tamo budemo upoznati da problemima koje država ima u borbi sa organizovanim kriminalom jer, ko god planira da bude na vlasti nakon ove vlasti, imaće iste probleme“.
Može se očekivati da će Krivokapić prihvatiti Milićevu inicijativu, s obzirom na to da je prema ranijim nezvanim informacijama, 21. jula prošle godine, na posljednoj sjednici ovog tijela, tražio da posebna tačka dnevnog reda bude organizovani kriminal i njegove eventualne prijetnje za nacionalnu bezbjednost Crne Gore.
Krivokapić je to tražio u jeku međusobnih optužbi premijera Mila Đukanovića i Nebojše Medojevića, a na Savjetu je samo razmotrena kratka informacija o ovom problemu.
Osvrćući se na problematičnu i punu kontroverzi saradnju Crne Gore u Srbije u slučaju Šarić, Milić je kazao da ne vjeruje u “kontrolisani haos” u tim odnosima:
“Ako postoji kontrolisani haos, onda su na dobitku upravo nosioci organizovanog kriminala. Iznenađen sam da su neki iznenađeni da postoje tolike investicije Šarića i njegovog klana u Srbiji. S druge strane, imamo relacije iz Crne Gore gdje se govori, kako je to rekao predsjednik Vlade u intervjuu za B92, da je policija u Crnoj Gori imala više informacija nego policija Srbije u vezi sa aktivnostima gospodina Šarića. Pa se postavlja pitanje – izvinite, ako ste imali više tih informacija, zašto ih niste proslijedili kolegama iz Srbije?“

Sekulić: Nepošteno je to što priča, neka da dokaze

Politički direrektor DPS-a Predrag Sekulić ocijeni je da su “nepoštene tvrdnjama” Milića da je Šarićeva grupa finansirala DPS na žabljačkim izborima.
“Kao ozbiljan političar Milić mora pružiti dokaze za to. U protivnom građani Crne Gore će znati da je govorio neistinu”, rekao je Sekulić “Vijestima”.
Milić, kako je kazao Sekulić, ovakvim navodima ne samo da vrijeđa DPS, nego i građane Crne Gore. Sekulić je dodao da je DPS jedna od rijetkih partija čije je finansiranje bilo transparentno u svim izbornim ciklusa.
“Ne može Milić svoj lični poraz, pri tom mislim na onoj na predsjedničkim izborima kada je imao ubjedljivo najgori rezultat, i političke poraze na svim izborima da pravda na ovakav način. I u konačnom, ubuduće Milić neće moći da razgovara na ovakav način sa DPS-om”, rekao je Sekulić.

V.Ž.

Neprijatelji se ne zovu na svadbu
NOVINAR SADIKOVIĆ TVRDI DA NIJE NANIO DUŠEVNI BOL FUNKCIONERU ANB ZORANU LAZOVIĆU TIME ŠTO JE REKAO DA JE KALIĆEV PRIJATELJ
Podgorica – Novinar Sead Sadiković juče je u Osnovnom sudu negirao da je zlonamjerno pisao o funkcioneru Agencije za nacionalnu bezbjednost Zoranu Lazoviću time što ga je označio kao prijatelja i zaštitnika Draška Vukovića iz Berana i Safeta Kalića iz Rožaja, kako se tvrdi u tužbi kojom Lazović traži obeštećenje od 10.000 eura zbog pretrpljenih duševnih bolova.
Sadiković se našao pred sudom zbog teksta u “Monitoru”, gdje je uglavnom prenio pisanje beogradskog nedjeljnika NIN naslovljenog “Kolumbija na Limu” od 4. aprila 2007.
“O tome u posljednjem broju piše NIN koji Vukovića označava važnim članom beransko- rožajske grupe, NIN imenuje Rožajca Safeta Kalića za Vukovićevog šefa a visokog fukcionera ANB-a za njihovog zaštitnika”, je dio teksta zbog kojeg je Lazović tužio Sadikovića.
On je pred sudijom Osnovnog suda Snežanom Vukčević rekao da je njegov osnovni motiv bio tragičan milje na sjeveru Crne Gore koji se regrutuje u narkodilere po Evropi kao rezultat socijalnog stanja društva. Smatrao je, kaže, i da javnost treba da zna šta se zbiva, a da je Lazovića na telefonske brojeve, koje mu je lično dao, nekoliko puta pokušao da dobije kako bi dao izjašnjenje na pisanje NIN-a koji ga je na žestok način obilježio kao zaštitnika narkokartela.
“Upravo zato što mi se nije javljao na dva telefonska broja, ja sam napisao samo jednu rečenicu iz NIN-a koja ga označava kao zaštitnika i prijatelja Safeta Kalića. S obzirom na to da sam znao da je on prijatelj Safeta Kalića, jer mu je bio i na svadbi, a tamo se ne pozivaju neprijatelji, smatrao sam da ne mogu da napišem neistinu ako kažem da je on njegov prijatelj, pa i ako ga nijesam dobio telefonom. Motiv mi je bio i da tekstovima mobilišem ANB, čiji je Lazović funkcioner, kao i javnost, da se govori o tome i da se spriječi ova tragična pojava narkodilera po Crnoj Gori. Moju dobru namjeru Lazović je pogrešno protumačio”, tvrdi Sadiković.
Lazović se juče nije pojavio u sudu, jer je “poslovno spriječen”, kako je rekla pripravnica iz advokatske kancelarije Dragoljuba Đukanovića.
“Žao mi je što danas Lazović nije došao kako bih ga pitao da li sam ga pozivao telefonom i da li je bio na svadbi Kalića”, rekao je Sadiković. Ipak, opraštam mu, kako je rekao, ako je juče uhvatio makar jednog narkodilera”, kaže Sadiković.
On je rekao da Kalića, kao ni Vukovića, u tekstu ne dovodi u negativan kontekst, a da je jedan od motiva za pisanje bilo bjekstvo Vukovića iz danskog zatvora.
Lazovićev punomoćnik Branka Knežević prigovorila je njegovom iskazu tvrdeći da “nije pružio nijedan dokaz o tome na osnovu čega je doveo u vezu Lazovića sa Kalićem i Vukovićem, a da činjenica da je prenio tekst iz NIN-a, ne oslobađa ga odgovornosti.
“Naročito bih istakla da to što je tužilac bio na svadbi ne znači da je i zaštitnik Kalića i Vukovića, jer tekst nije o svadbi, već se spominju u vrlo negativnom kontekstu i povezuju sa nizom kriminalnih radnji”, kazala je Knežević, dodajući da Sadiković nije pružio ni dokaz da je kontaktirao funkcionera ANB-a prije objavljivanja teksta.
Odgovarajući na pitanja svog advokata Tamare Durutović, Sadiković je pojasnio da se i prije spornog teksta bavio problemima narkomanije i narkodilera u Crnoj Gori.
Durutović je juče insistirala da se proces zaključi, jer je Lazović ranije upozoren na posljedice propuštanja ročišta, ali je sudija odlučila da suprotna strana mora da se prethodno izjasni o tekstu u NIN-u.
Na sljedećem ročištu, zakazanom za 14. april, trebalo bi da svjedoči Lazović, na čemu je insistirala njegova zastupnica, a suprotna strana nije sporila. Sud će na zahtjev Sadikovićevog advokata pribaviti od “Pro montea” izvještaj o tome da li su evidentirani njegovi pozivi funkcioneru ANB-a.
Sadiković je nakon suđenja rekao da ANB tuži novinare, umjesto da goni kriminalce. On smatra da bi Lazović mogao da tuži i novine zbog izvještaja policije o slučaju Šarić, koji je policija dostavila skupštinskom Odboru za bezbjednost.

Umjesto obračuna sa kriminalcima tuže novinare

Sadiković je rekao da ANB tuži novinare, umjesto da goni kriminalce. On smatra da bi Lazović mogao da tuži i novine zbog izvještaja policije o slučaju Šarić, koji je policija dostavila skupštinskom Odboru za bezbjednost.
“Čini mi se da je prijatelj Veselina Veljovića koji onako obilježava ljude, što ja nijesam u tekstu uradio, ja koji nijesam obelježavao ljude na tako brutalan način završio sam na sudu. Mislim ipak da neće tužiti” procjena je Sadikovića
Osim Kalića u najnovijem izvještaju policije se tvrdi da je Ivan Delić jedan od partnera Šariću u diskoteci “Maksimus”.
Delić je ranije tužio “Vijesti” zbog tekstova u kojima se njegovo ime dovodi u vezu sa nekoliko ubistava - nekadašnjeg ministra odbrane Pavla Bulatovića, Budvana Marije i Darija Šurine, te Nikšićanina Gorana Pejovića.
Skupštinski odbor za bezbjednost je i ranije često pominjan u sudu a po tužbama protiv medija zbog objavljivanja izvještaja ANB-a za 2006. o bezbjednsno interesantnim kriminogenim strukturama u Crnoj Gori. Tako je novinar “Monitora” Petar Komnenić je po tužbi Kalića osuđen na novčanu kaznu od 2.000 eura jer je prenio podatke o njegovom “biznisu” onako kako ga vide prestavnici ANB-a. Sud je presudio- Komnenić je oklevetao Kalića.
Kalić, koji se i u izvještaju policije povezuje sa krijumčarenjem droge i pripisuje mu se kriminalana saradnja sa bjeguncem Darkom Šarićem označenim kao jednim od najvećih narko dilera na Balkanu, tužio je “Monitor” i “Vijesti” i traži obeštećenje.

D.B.
Nema para, a pritisak skače
RADNICI DUVANKOMERCA KOJI TRI DANA ŠTRAJKUJU GLAĐU U SVE TEŽOJ SITUACIJI
Podgorica – Radnici Duvankomerca, njih 65, koji već dva dana štrajkuju glađu očekuju da će im se neko iz crnogorske Vlade obratiti i pomoći da se odmah isplate makar dvije od 11 zaostalih zarada, ali kako stvari sada stoje, malo je vjerovatno da će se to na kraju desiti.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja „Vijestima” je juče odgovoreno da je u preduzeću Duvankomerc, otvoren stečaj 23. decembra i da prema Zakonu o insolventnosti privrednih društava radnici mogu dobiti plate iz stečajne mase ili preko Fonda i da ne postoje zakonske pretpostavke da Ministarstvo rada daje pozajmice za isplatu zarada radnicima. Radnici Duvankomerca ranije su se obraćali Vladi, većinskom vlasniku kompanije, tražeći da im omogući isplatu makar dvije od 11 neisplaćenih zarada, za šta bi trebalo oko 229.000 eura.
Radnici su se u ponedjeljak u 11 časova zatvorili u prostorije firme u krugu DKP-a, a veliki broj radnika prodajne mreže, kojima nije moglo biti obezbijeđen danonoćni boravak u staroj drvenoj i prašnjavoj baraci dugoj 50 metara, ekipa „Vijesti” juče je oko podneva zatekla ispred barake.
Reporteri “Vijesti” ušli su juče u DKP među radnike 15-tak minuta prije trećeg dolaska Hitne pomoći koja je mjerila sve veći krvni pritisak kod nekoliko radnica iz Nikšića i Podgorice i ukazivati im pomoć. Hitna pomoć dolazila je najprije u ponedjeljak oko 15 časova, a potom tokom noći između ponedjeljka i utorka.
- Od većinskog vlasnika - Vlade ne tražimo ništa bez dobru volju i da nam pozajme novac neophodan za isplatu dvije mjesečne zarade, te da se napravi adekvatan socijalni program - kaže Miško Vujošević, radnik Duvankomerca koji je sada predsjednik Odbora povjerilaca u stečajnom postupku.
Dejan Bojović rekao je da su radnici razočarani odnosom uprave i menadžmenta DKP-a, jer se nijesu ni potrudili da se ubrzaju pregovori sa predstavnicima Vlade.
- Očekujemo da će nam se obratiti potpredsjednik Vlade Vujica Lazović, jer ostali ministri negiraju da su za nas nadležni - naveo je Bojović.
Radnik Izedin Tuzović, sa 39 godina radnog staža, kaže da nije ni mogao zamisliti šta će ga snaći na kraju radnog vijeka.
- Ja sam učio i radio u Titovo vrijeme, u mlađim godinama sam i stan dobio, a sada sam doživio da se ne mogu ni prehraniti već da u 60-toj godini moram tražiti dodatni posao da bi prehranio četvoročlanu porodicu – kazao je Tuzović.
Uzaludni su danonoćni vapaji radnika Duvankomerca iz Nikšića, Bara, Kotora i Podgorice. Neka obećanja crnogorskim radnicima upućena iz Vlade još uvijek svježa u njihovim sjećanjima.
Radnik Dimitrije Stožinić kaže za “Vijesti” da bi samo želio da pita premijera Mila Đukanovića “šta bi sa prosječnim zaradama od 500 eura koje je najavljivao u 2010. godini”.
- Pošto smo uvedeni u stečaj, danas smo prinuđeni da štrajkujemo glađu da bi ostvarili minimalne zahtjeve – istakao je Stožinić.
Novak Jovović zadovoljan je solidarnošću svojih kolega da istraju u namjeri da im se isplati dio zaostalih zarada i ponudi socijalni program kakav su izborili radnici fabrike cigareta.
- Imam četvoro djece, dva đaka u srednjoj školi, dva u osnovnoj školi. Primoran sam od rada svojih ruku da ih školujem. Pošto to više ne mogu pitam Vladu da mi odgovori koje dvoje djece da ispišem iz škole da bi drugo dvoje mogao da školujem – pita Jovović.
Radnicima Duvankomerca pored kolega iz DKP-a podršku su uputili radnici nikšićke Livnice, Mljekare, Rudnika boksita i Željezare. Pismo podrške juče je uputila predsjednica regionalnog odbora Unije slobodnih sindikata Crne Gore za Podgoricu, Cetinje, Danilovgrad i Kolašin Sandra Obradović.
- To što do sada nema odjeka i što je očigledna nezainteresovanost najodgovornijih institucija za vašu i sudbinu vaših porodica dokaz je da živimo u gluvom dobu, u vremenu u kojem su potrebne radničke ruke, ali ne i radnički glas. Vi ste živi dokaz da nam tek predstoji borba za položaj, integritet i dostojanstvo – poručila je Obradović.

I u Pljevljima spremni na protest

Pljevlja - Radnici Duvankomerca u Pljevljima, njih dvadeset i troje, juče su se okupili u nezagrijanim magacinskim prostorijama poslovnice tog preduzeća u znak podrške njihovim kolegama koji već treći dan štrajkuju glađu u Podgorici.
Oni su kazali da im finansijska i materijalna situacija nije dozvolila da otputuju u Podgoricu kako bi se pridružili svojim kolegama.
- Od februara prošle godine nismo primili lične dohotke, 18 toplih obroka i troškova prevoza, tri regresa, jubilarne nagrade, a nije nam isplaćen novac po osnovu pravnosnažne sudske presude zbog umanjenja ličnih dohodaka u periodu od 2003 i dalje. Naše porodice u dovedene na rub propasti, jer niko nije vodio računa o nama iako su većinski vlasnici naše firme Vlada i državni fondovi. Zbog nedomaćinskog vođenja firme dovedeni smo u situaciju da nam je na kioscima na Žabljaku već duže od tri godine isključena struja, a u Pljevljima od 2008. godine. Radnici su od svojih kuća donosili plinske grijalice da bi održali proces rada - rekao je šef poslovnice Duvankomerca u Pljevljima Dragan Jovović.
On je rekao da su morali da koriste svoja vozila za prevoz robe i sakupljanje pazara, jer su vozila firme odavno neregistrovana. Jovović je rekao da radnicima od 2007. nisu uplaćeni doprinosi za penzisko i zdravstveno osiguranje, pa radnici koji su stekli uslov za penziju to pravo neće moći da ostvare, dok se ne izmire ta potraživanja. Pomoć nijesu dobili ni od gradonačelnika Filipa Vukovića.
Jovović je kazao da su i oni spremni da narednih dana počnu štrajk glađu ukoliko ne bude udovoljeno zahtjevima njihovih kolega iz Podgorice. Plata zaposlenih na trafici 160 eura, a nijesu povećavane od uvođenja eura.
- Bili bi zadovoljni i sa ovom platom samo da je primamo redovno - kaže jedna od radnica.

U DKP se pripremaju za proizvodnju

U fabrici cigareta Duvanskog kombinata posljednja dva dana intenzivno se radi na pripremi mašina za početak proizvodnje, potvrdio je juče “Vijestima” predsjednik sindikata Nebojša Stanković.
Prvi dio otpremnina za novom radnike u pojedinačnim iznosima oko 1.920 eura trebalo bi da bude isplaćen tokom marta, a ostatak do 12.000 do kraja juna ove godine.
U fabrici trenutno radi oko 420 radnika, a u novoj fabrici koja bi trebalo da bude dislocirana na Ćemovskom polju, duž putnog pravca prema Tuzima, prema nekim projekcijama uprave trebalo bi da bude angažovano oko 220 ljudi.

Atraktivne nekretnine vrlo brzo na prodaju
Stečajni upravnik Milan Guberinić rekao je u kratkom telefonskom razgovoru za „Vijesti” da do prodaje imovine iz stečajne mase on ne može radnicima isplaćivati zaostala dugovanja. Razlog više za to je što trenutno radi svega 10 od ukupno 108 trafika Duvankomerca.
On je najavio da očekuje da će uskoro biti okončan popis imovine i u naskorije vrijeme biti oglašena prodaja neke od atraktivnih nekretnina preduzeća.
Duvankomerc ima atraktivnu zgradu površine više od 1.000 kvadrata iza stare Vatrogasne u glavnom gradu, prostorije trenutno date u zakup Montenegro airlensu u Budvi, kao i jedno staro kućišće u Kolašinu pored sjedišta MUP-a koje može biti interesantno potencijalnim investitorima.

I u Pljevljima spremni na protest

Pljevlja - Radnici Duvankomerca u Pljevljima, njih dvadeset i troje, juče su se okupili u nezagrijanim magacinskim prostorijama poslovnice tog preduzeća u znak podrške njihovim kolegama koji već treći dan štrajkuju glađu u Podgorici.
Oni su kazali da im finansijska i materijalna situacija nije dozvolila da otputuju u Podgoricu kako bi se pridružili svojim kolegama.
- Od februara prošle godine nismo primili lične dohotke, 18 toplih obroka i troškova prevoza, tri regresa, jubilarne nagrade, a nije nam isplaćen novac po osnovu pravnosnažne sudske presude zbog umanjenja ličnih dohodaka u periodu od 2003 i dalje. Naše porodice u dovedene na rub propasti, jer niko nije vodio računa o nama iako su većinski vlasnici naše firme Vlada i državni fondovi. Zbog nedomaćinskog vođenja firme dovedeni smo u situaciju da nam je na kioscima na Žabljaku već duže od tri godine isključena struja, a u Pljevljima od 2008. godine. Radnici su od svojih kuća donosili plinske grijalice da bi održali proces rada - rekao je šef poslovnice Duvankomerca u Pljevljima Dragan Jovović.
On je rekao da su morali da koriste svoja vozila za prevoz robe i sakupljanje pazara, jer su vozila firme odavno neregistrovana. Jovović je rekao da radnicima od 2007. nisu uplaćeni doprinosi za penzisko i zdravstveno osiguranje, pa radnici koji su stekli uslov za penziju to pravo neće moći da ostvare, dok se ne izmire ta potraživanja. Pomoć nijesu dobili ni od gradonačelnika Filipa Vukovića.
Jovović je kazao da su i oni spremni da narednih dana počnu štrajk glađu ukoliko ne bude udovoljeno zahtjevima njihovih kolega iz Podgorice. Plata zaposlenih na trafici 160 eura, a nijesu povećavane od uvođenja eura.
- Bili bi zadovoljni i sa ovom platom samo da je primamo redovno - kaže jedna od radnica.

M.MILOŠEVIĆ, G.M.


Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif