Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

Komentari citalaca
Molimo Vas da procitate pravilnik o postavljanju komentara
ZAVISNI BOŠNJACI NA NEZAVISNOM KOSOVU
Autor: Arsim Tarik Saliji
Objavljeno: 04. October 2012. 18:10:57
Postavljanje komentara na priloge je trenutno suspendovano.



Razocarani (2012-10-05 15:59:34)
http://skbd.org/NA-DRUGOJ-KONFERENCIJI-SKBD-USVOJENA-DEKLARACIJA.html

preneseno sa www.skbd.org jednog dijela DEKLARACIJE o Bosnjacima Kosova...pa uporedite sa studijom Arsima Salijija ...neko ne govori istinu


BOŠNJACI KOSOVA

Prvi dio kosovskih Bošnjaka čine “autentični” Bošnjaci, naseljeni uglavnom u Pećkom, Istočkom i Mitrovačkom regionu, te manjim dijelom u gradovima Đakovici i Prištini.

Kosovske prostore su uglavnom naseljavali kao prognanici tj. izbjeglice tokom Balkanskih ratova 1912-1913. god. odnosno genocidnih akcija Srbije i Crne Gore, kao i u periodu od 1941-1945 god tokom kojih su pokretane četničko-zločinačke ofanzive koje su imale za cilj etnički očistiti Bošnjake sa prostora njihovog vjekovnog teritorija, koji se nalazi u administrativnim granicama današnje Crne Gore i Srbije.

Najveći broj ovih kosovskih Bošnjaka je do prije rata u periodu do 1999. god. živio u Peći, Vitomirici, Gornjoj i Donjoj Dobruši, Begovom Lukavcu, Kompresu, Ljubovu, Banji Ilidži, Banjici, Đurakovcu, Kovragama, Zlopeku, Dubravama, Istoku, Kašici,Trebovićima,Blagajama odnosno u Pećko-Istočkoj oblasti tj. (Dukađinskoj ravnici).

Kosovski Bošnjacu su takođe u znašajnijem broju prije rata živjeli u Kosovskoj Mitrovici tj. “Bošnjačkoj Mahali” kao i Mazgitu koji se nalazi u Opštini Obilić. Oni su kosovske prostore naselili u periodu poslije Berlinskog Kongresa 1878. god. i progona Bošnjaka iz Onogošta današnjeg Nikšića. Jedan simboličan broj Bošnjaka danas živi u Prištini, Đakovici, Dečanskoj regiji i drugim kosovskim mjestima i gradovima.

Ovaj dio autentičnih Bošnjaka Kosova je danas najbrojniji u Peći, odnosno prigradskom naselju Vitomirica, koja se nalazi uz samu granicu pomenutog srednjovjekovnog trgovačkog grada.

Vitomirica je osnivanjem prve političke stranke ili bolje rečeno tadašnjeg pokreta kosovskih Bošnjaka 14. Oktobra 1990. godine predstavljala politički i kulturni centar kosovskih Bošnjaka odakle su upaljene prve “slobodarske baklje” protiv diktature tadašnjeg srpskog režima, koji će kasnije počiniti Genocid nad bošnjackim narodom u Srebrenici.

Ovaj dio kosovsko-bošnjačkog naroda je u periodu od 1990 - 1999. god. zbog otpora veliko-srpskoj diktaturi podnio najveće torture od strane Miloševićevog režima i njegovih pristalica. U tom periodu satiranja nevinih ljudskih duša od strane države Srbije i Crne Gore, Bošnjaci Pećko-Istočkog regiona su preko “SDA” predstavljali jedini (ne)albanski pokret iz redova manjinskih naroda, koji je otvoreno podržavao legitimne stavove kosovskih Albanaca, da se demokratskim sredstvima bore za neovisnu i suverenu Republiku Kosovo.

Drugi dio kosovskih Bosnjaka čine “Torbeši” koji sebe u zadnje vrijeme sve glasnije oslovljavaju “autohtonim” Bošnjacima. Oni su uglavnom naseljeni u oblasti Župe odnosno Sredačke Župe, Podgora i Prizrena. Prije načelnog prihvatanja bošnjaštva sebe su nazivali “Torbešima”, iako u poslednje vrijeme ovaj naziv smatraju pogrdnim, ali ga u svom narodu odnosno unutrašnjosti ne doživljavaju tako.

Jedan dio bošnjačkih intelektualaca ovaj naziv smatra “etničkim” a drugi “regionalnim” karakterom. Ovaj dio Bošnjaka je specifican po tome što se u međusobnom komuniciranju služi svojim tj. kako ga oslovljavaju “našinskim jezikom” koji je nalik-blizak matrici makedonsko-bugarskog jezika.

Našinski ili našenski odnosno (goranski jezik) je govor kojim govore Gorani/Goranci, Torbeši i Pomaci. Našenskom govoru pripada i pološki dijalekat makedonskog jezika. Izvjesno je da je u vrijeme formiranja ovog govora postojao samo jedan dominantan jezik, te da podjele na makedonski i bugarski u današnjem smislu nisu ni postojale. Danas između našinskog govora Gorana na Kosovu i Gorana u Albaniji, Torbeša na Kosovu i u Makedoniji i Pomaka u Bugarskoj postoje simbolične razlike zbog uticaja dominantnih jezika. Međutim, sve lokalne varijante, pa čak i varijante još lokalnijeg karaktera, na primjer sela Brod , pripadaju našinskom govoru.

Jedan istina simboličan dio “Torbeša” koji egzistira u regiji Gora, Župa i Podgor izjašnjava se i Bugarima, a osnovali su i istoimeno udruženje Bugara 2012. godine.

Takođe se jedan dio “Torbesa” iz sela Mušnikovo deklarira Albancima, što govori da je ovaj dio zajednice prilišno heterogen i mnogostruk u aspektu nacionalnog izjašnjavanja.

U ovom dijelu kosovskih Bošnjaka je tokom 1990 - tih u Prizrenu osnovana “DRSM” Demokratska Reformska Stranka Muslimana, koja je u posleratnom periodu “isključivo” da bi se zaštitila od osvjetničkih albanskih frakcija, zbog njihove nekadašnje otvorene suradnje i podrške SPS-u transformirana u “DSB” Demokratsku Stranku Bošnjaka.

Međutim i pored modifikacije i promjene imena “DRSM” danas “DSB”kao sadašnja članica Koalicije Vakat će ostati upamćena po tome što je u Skupštini Srbije otvoreno podržavala i slijedila ideologiju Slobodana Miloševića, te predstavljala najžešćeg pobornika u srpskom parlamentu protiv Autonomije Sandžaka i Republike Kosova, dok su sa druge strane kosovski Albanci i Bošnjaci Pećko-Istočkog regiona bili žestoki protivnici nekadašnjeg srbijanskog diktatorskog režima.

Posebno treba istaći da je pro-srpsko političko djelovanje DRSM kao i savez sa Miloševićem tokom 90 tih godina skupo koštao sve kosovske Bošnjake u periodu poslije oslobođenja Kosova .

Treći dio koji sebe u nacionalnom smislu oslovljavaju Bošnjacima je praktički jedan simboličan dio “Goranaca-Gorana”, koji žive uglavnom u Dragaškoj oblasti uz samu Šar-planinu.

Oni takođe kao i onaj dio koji se u nacionalnom smislu izjasnjavaju Gorancima pripadaju jednom jedinstvenom narodu i služe se u unutar svoje zajednice istim tj. našinskim-našenskim odnosno (goranskim jezikom).

Ovaj dio naroda se u prošlosti izjasnjavao mnogostruko i to kao : Muslimani, Goranci, Gorani, Srbi muslimanske vjeroispovjesti, Makedonci muslimani, Albanci, Bosnjaci, a u poslednje vrijeme jedan dio se izjašnjava i Bugarima, upisujući se u državljane i uzimajući Bugarske pasoše.

Ovaj dio naroda ima dvije političke stranke “GIG” i “DSV”. Građanska Inicijativa Goranaca je ideološki ostala vjerna Srbiji do današnjih dana, dok se lokalna Demokratska Stranka Vatan “navodno” zalaže za “bošnjaštvo”, iako su sve političke aktivnosti usmjerili na satiranju autentičnih Bošnjaka Pećko-Istočkog regiona.

Jedna od najvećih političkih podvala i trgovina lidera i osnivača lokalne stranke “DSV” Sadika Idrizija je rušenje ili bolje rečeno prodaja Opštine Vitomirica, o čijim političkim aktivnostima je detaljnije informirao javnost i sajt “WikiLeaks” iz tajnih depeša.

S tim u vezi Bošnjaci Kosova porijeklom iz Crne Gore s jedne i Bošnjaci”Gorano-Torbeši” sa druge strane su dva temeljno različita naroda i to : svojim različitim etničkim postankom, razvojem, državnim i povijesnim životom, različitom kulturom, tradicijom, duhovnošću, jezikom i mentalitetom, kao i narodnom i državnom sviješću.

S toga Bošnjaci Kosova i ako ovako heterogeni po svojem porijeklu i korijenima predstavljaju bogastvo Evropskih naroda i pored njihovog različitog izvora sebe u nacionalnom aspektu nazivaju jednim identičnim nacionalnim imenom.


Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif