Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Teme


Djeca preko dana igraju oko kraljevskog mezara a noću se skupljaju beskućnici i pijanci
MEZAR BOABDILA – POSLJEDNJEG EMIRA MUSLIMANSKE ŠPANIJE, ZAPUŠTEN I POD SMEĆEM
Procitaj komentar
Objavljeno: 15. February 2014. 11:02:23



Djeca preko dana igraju oko kraljevskog mezara a noću se tu skupljaju beskućnici i pijanci i sl., kojima je to postalo utočište na otvorenom.







Mezar Boabdila – posljednjeg emira muslimanske Španije


Mezar posljednjeg vladara (sultan-emir), Granade, u Fesu (Maroko), prekriven staklom polomljenih boca, smećem, fekalijama, urinom...

08.02.14 - 09:58 - JAVIER OTAZU (EFE) - RABAT (MARRUECOS): Mezar Boabdila "El-Chico", (Abû Abd Allâh «az-Zughbî», Mohammed ben Abî al-Hasan Alî - أبو عبد الله محمد ابن علي - Granada, 1459 - Fes, 1533.), posljednjeg suverena Granade, koji je predao ključeve grada katoličkim kraljevima, nalazi se ispod smeća i svih vrsta otpadaka, i ostaje samo usamljeni mauzolej pored zidina marokanskog grada Fes.

Špansko udruženje „Sjećanje na Andaluziju“ (La Asociación Memoria de los Andalusíes), žestoko je osudilo stanje u kojem se nalazi sultanski mezar: prekriven fekalijama i urinom, razbijenim staklom i smećem svih vrsta. Mjesto je postalo utočištem za pijanice i prosjake – kako tvrdi Hamza Ali al Ketani, koji dokumentira svoju tužbu fotografijama.

Zapravo, ne postoji apsolutna sigurnost da tijelo Boabdila leži tamo pa bi bilo potrebno uzorke već pronađenog ostatka leša obraditi DNK analizom sa Boabdilovim krvnim srodnicima i potvrditi da li rezultati analize korespondiraju sa nekim od njih, kako bi se uklonila svaka sumnja.

Povijesne reference, koje pruža kroničar sedamnaestoga stoljeća pod nazivom Al Maqarri , dovodi do uvjerenja da se najvjerojatnije tijelo Boabdila nalazi u tom skromnom grobu.

U martu prošle godine, španski tim na čelu s Havijerom Balagerom (Javier Balaguer), je stigao u grad Fes (Maroko), s namjerom da obave iskopavanje na datom mjestu i uklone i raščiste sve otpade iz navodnog groba Boabdila.

Oni su u tom trenutku dobili punu potporu od Grada Fesa, koji je predstavio projekat kao jedan od najboljih primjera prekogranične saradnje u realizaciji saradnje i bratstva između Španije i Maroka.

Međutim, kada je već prva lopata zabodena u zemlju, ekipe su već naišle na prepreke (ekipe su se sastojale između ostalih od poznatih antropologa, forenzičkih stručnjaka i istraživača sve do najboljih španskih georadara). Naime zato što je samo mjesto na kojem se nalazi mezar pripadalo ministarstvu islamskih poslova (kao grob), i kulture (kao grob povijesne ličnosti) - onda je počeo rat između ta dva ministarstava i zbog tih nesuglasica između njih iskopavanje kao ni uklanjanje otpadaka i čišćenje se nije moglo nastaviti, i na žalost su se ekipe morale povuci i obustaviti rad na datom projektu!

Iznenađeni, španci su projekat privremeno obustavili, čekajući bolje dane, ali i ne napuštajući svoje planove. Balager se vratio drugom prilikom u Fes da bi konstatovao da i dalje nema promjene u stavovima ministarstava.

Kenza al Ghali, savjetnik gradonačelnika Fesa, je rekao da će učiniti sve da se birokratske prepreke uklone, a Španci će, nada se, moći ponovo da dođu raskopati i razotkriti emira Boabdila.

A zašto to Marokanaci sami ne urade?? Al Ghali je odgovorio da u Maroku, na žalost, nema novca za takve projekte. Ko bi se mogao zauzeti na takvom jednom projektu? Kad na zalost nema računa, niti želja - jadikuje al Ghali.

Svjesni tih birokratskih zamršenosti, skupina članova udruženja „Sjećanje na Andaluziju“, u utorak je organiziralo turneju po raznim mjestima u Fesu, gradu u kojem su se naselili, nakon Boabdila, hiljade izbjeglih i protjeranih muslimana (moriskos), Andaluzije i Granade, u nekoliko navrata.

Ketani prenosi kad su on i njegovi prijatelji počeli sa dokumentiranjem stanjana zapuštenosti groba Boabdila, policija je došla tražiti objašnjenja i pitati za njihovu dokumentaciju. "Kako je moguće da se iste vlasti koje umjesto da štite mjesta poput ovih i da umjesto pijancima i onima koji ih zagađuju zabrane pristup, oni to čine ljudima koji žele ta mjesta očistiti ili jednostavno posjetiti?" – ogorčeno zvuči Al Ketani, koji je inače autor velikog broja članaka na popularnim web stranicama.

Djeca preko dana igraju oko kraljevskog mezara a noću se tu skupljaju beskućnici i pijanci i sl., kojima je to postalo utočište na otvorenom.

Ako tijelo andaluzijskog suverena Boabdila sigurno bude pronađeno ispod poda datog antruma nezamislivo će biti da jedan kralj leži u tako poniznom i nedostojnom grobu.

Pogledaj: ideal.es


Tekst preveo: Almir Pejčinović
Tekst obradio: Sead ef. Jasavić

VRH



Ostali prilozi:
» GENERAL MEHMED ALAGIĆ – SMRT OD NEPRAVDE
B.net | 07. March 2024 14:06
» IZLET DJECE IZ MEKTEBA HIDAJE U POSJETI DŽAMIJI U PENZBERGU
Damir ef. Babajić | 28. February 2024 16:04
» SEDMOGODIŠNJI MAHIR JEDINI ĐAK U SELU PETROVIĆI KOD OLOVA
Anadolu Agency (AA) | 24. February 2024 12:40
» "BEST MOSTAR" OTVARA PRIJAVE ZA HACKATHON!
Bošnjaci.Net | 18. February 2024 13:06
» PLEMENITOST, HRABROST I ODLUČNOST
Ferhat Korajac | 12. February 2024 02:08
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif