Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari


Da li se Zavičaj odužio ovom posvećeniku
ZAVIČAJ ZATOČEN U REKOVIĆEVOJ DUŠI
Procitaj komentar

Autor: Verica Tomović, dipl. historičar umjetnosti
Objavljeno: 02. September 2014. 12:09:33

Da li se Zavičaj odužio ovom posvećeniku: IBRAHIM REKOVIĆ

Brižno beležeći, olovkom i tušem, prefinjenom i sigurnom linijom, slikar je ostavio dokumentaristički prikaz ambijenta, i iz njega „zavičajne likove“ sa psihološkim stanjima i antropološkim osobenostima. Kao da je slijedio arapsku poslovicu: „Kad umre stari čovjek, to je kao da izgori biblioteka“. U ciklusu likova, uživajući u istraživanju nepoznatog, uvijek je dobijao ono što je nama blisko i prepoznatljivo.


Verica TOMOVIĆ: Cijeneći djelo g-dina Ibrahima Rekovića, kao slikara, crtača, portretistu, dizajnera, sakupljača priča, anegdota i zaboravljenih riječi sa govorom, ostaje, veliko znak pitanja, da li se Zavičaj odužio ovom posvećeniku?, ili želi, što mu iskreno želimo svi mi, koji mu se obraćamo, pisanim podrškama, da čini, još, za nezaborav rodnog kraja, koji je zatočen u duši ovog nenametljivog, a značajnog čovjeka Plava i Gusinja.
Kultura ne živi samo od sjećanja već i od zaborava. A smisao oživljavanja sadržana je u buđenju interesovanja za zaboravljeno. A takva djela u vremenu neizmjerno znače i vrijede.

Živimo u vremenu kada, „čak ni voda više nije onakva kakvom su je smatrali naši najbliži preci“.

G-din Ibrahim Reković - prihvatio se upravo posla da sačuva od zaborava i nestajanja: ambijentalne arhitekture, govorne riječi, anegdote, misli i likove ovoga kraja.

Plav je gospodar neprikosnovenih prirodnih ljepota koje su odvažne, prostrane, jedinstvene ali na koje civilizacija ili savremeni slijed vremena računa u smislu podređivanja, određivanja i otuđivanja.



Naš savremenik Ibrahim Reković - je dubokim uzdahom zadržao eliksir ljepote o kojoj pričamo, ostao i opstao da slika, piše i priča, o „svojoj Provansi“.

Listajući Rekovićevu Monografiju „IZGUBLJENI AMBIJENT“ - Plav i Gusinje nekada, pitamo se, zašto više, kroz Plav i Gusinje, nema objekata rađenih od toplih prirodnih materijala: drvenih avlija, brvnara, starih kuća pokrivenih šindrom i hanova, kula, čardaka, mehana, pendžera, dućana sa ćepencima, kaldrmisanih sokaka ograđenih drvenim proškama, basamaka, plotova i salaša ?... zajednički je vapaj za starinama.

Davne, 1951. godine, podsjećanja radi, arh. Jovan Krunić kvalifikovao je Plav i Gusinje, kao „Urbanistički muzej“, koji treba da ide kao „turistička i kulturna ponuda“.

Originalna, autohtona i bogato ilustrovana knjiga „Izgubljeni ambijent“ - Plav i Gusinje nekada, omogućava, da kroz „zaboravljeno“, zapravo, zaronimo u vlastitu prošlost, a to su sigurno, bila neka bolja i srećnija vremena.

Brižno beležeći, olovkom i tušem, prefinjenom i sigurnom linijom, slikar je ostavio dokumentaristički prikaz ambijenta, i iz njega „zavičajne likove“ sa psihološkim stanjima i antropološkim osobenostima. Kao da je slijedio arapsku poslovicu: „Kad umre stari čovjek, to je kao da izgori biblioteka“. U ciklusu likova, uživajući u istraživanju nepoznatog, uvijek je dobijao ono što je nama blisko i prepoznatljivo.



Priča za Čehova, „da je u svojim književnim djelima tako vjerno prikazao Rusiju i Rusko selo, da bi, ako bi se desila kakva katastrofa koja bi uništila Rusiju, ona mogla da se rekonstruiše,prema njegovim djelima“ u potpunosti bi mogla da se primijeni i na Rekovićevo, likovno i ukupno, stvaralaštvo, kako pejsaža rađenih olovkom, tušem i bojom, tako i portreta značajnih i karakterističnih ljudi, starih rijeći, govora, pjesama, anegdota i događaja, na osnovu kojih se može, autentičmo, rekonstruisati Plav u prošlosti i sada, sa okolinom i ljudima u njemu.

Čuvajući „Svijet u prolazu, opominjući šta ne smijemo da zaboravimo, očuvanu ljepotu zavičaja, osvježio je lirskim pejsažima, dajući odušak važnim, suptilnim i vedrim raspoloženjima.

Otkrivajući se kao poseban i skroman čovjek u velikom projektu Dokumentariste vremena, postajući hroničar svog kraja, realizovao je „Istorijsku čitanku“, koja postaje pribježište pred naletom agresivne, brze i beskompromisne civilizacije.



Cijeneći djelo g-dina Ibrahima Rekovića, kao slikara, crtača, portretistu, dizajnera, sakupljača priča, anegdota i zaboravljenih riječi sa govorom, ostaje, veliko znak pitanja, da li se Zavičaj odužio ovom posvećeniku?, ili želi, što mu iskreno želimo svi mi, koji mu se obraćamo, pisanim podrškama, da čini, još, za nezaborav rodnog kraja, koji je zatočen u duši ovog nenametljivog, a značajnog čovjeka Plava i Gusinja.




Beograd, august 2014.god.

VRH



Ostali prilozi:
» PRIJEPOLJSKO BAJRAMSKO SIJELO ALI U „NOVOPAZARSKOM SANDŽAKU“
Ferid Ferko Šantić | 13. April 2024 21:27
» VODIČ ZA „NOĆ VELIČANSTVENU“ - LEJLETU-L-QADR
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 05. April 2024 13:27
» VUČIĆU, SKLONI RUKE SA BOSNE DA SVI PRODIŠEMO!
Murat Tahirović | 30. March 2024 15:23
» BOSNO MOJA, DIVNA I NEKADA BILA MILA, PRKOSNA I SRAMOTNA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. March 2024 16:38
» BANA DODIJELILA PLAKETU DR. HARUNU HADŽIĆU
Bošnjaci.Net | 24. March 2024 21:18
» SIJANINI STIHOVI
Avdo Metjahić | 21. March 2024 23:54
» KAPIJE SVJETLOSTI UMJETNIČKI I NAUČNI UNIVERZIM DR PUPOVIĆA (I)
Božidar Proročić, književnik i publicista | 18. March 2024 14:46
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif