Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Polaganje cvijeća na šehidskom mezarju Kovači i kod Vječne vatre
APRILI VAŽNI U ŽIVOTIMA GRAĐANA SARAJEVA, ALI I BIH
Procitaj komentar

Autor: Anadolu Agency (AA)
Objavljeno: 06. April 2015. 13:04:04


Dan Grada Sarajeva, 6. april

Datum kada je Sarajevo bombardovano i oslobađano




Mnoštvo i lijepih i ružnih događaja veže se u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, Sarajevu, za 6. april. Tako se na taj dan ove godine slavi 70. godišnjica od oslobođenja Sarajeva u Drugom svjetskom ratu, a veoma znakovito je da je četiri godine prije toga u sklopu njemačkog napada na tadašnju Kraljevinu Jugoslaviju upravo na taj dan 1941. godine Sarajevo zasuto bombama.
Nešto slično desilo se i u novijoj istoriji Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Akciju oslobađanja Sarajeva tadašnja Jugoslovenska armija započela je 28. marta 1945. godine. U akcijama su učestvovali drugi, treći i peti korpus Jugoslovenske armije, 11. i 13. krajinska brigada, 18. srednjobosanska brigada, artiljerijska i tenkovska jedinica.
Nakon žestokih borbi 6. aprila 1945. godine slomljen je otpor Nijemaca i pripadnika takozvane Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i Sarajevo je oslobođeno. Do kraja ove akcije, 10. aprila oslobođeni su i Visoko, Kakanj te Busovača.
U antifašističkoj borbi od 1941. do 1945. godine, 10.961 građana Sarajeva dalo je svoje živote. Stradalo je 412 Bošnjaka-muslimana, 106 Hrvata, 7.092 Jevreja, 1.427 Srba, te 16 Crnogoraca, jedan Makedonac, pet Slovenaca i 12 ostalih.
Četiri godine prije oslobođenja Sarajevo je također, bilo poprište značajne bitke u Drugom svjetskom ratu.
Od prvog dana rata, 6. aprila 1941. godine, kralj, Vrhovna komanda Jugoslovenske vojske, vlada i njene razne institucije, te dio diplomatskog kora, povlačili su se i u općoj pometnji i panici bježali iz Beograda prema Sarajevu.
Tako se tih aprilskih dana u gradu i njegovoj okolini stekao, u bjekstvu i iščekivanju evakuacije, šarolik svijet vezan uz politički i diplomatski establišment Kraljevine Jugoslavije.
Iz Sarajeva su se kralj i vlada povukli prema Nikšiću, odakle su već 16. aprila 1941. odletjeli u Atinu i dalje na Bliski istok pod britansku zaštitu. Dva dana kasnije Jugoslovenska kraljevska vojska je kapitulirala. Sarajevo se našlo u sastavu NDH, a faktički pod njemačkom okupacijom.
Nakon oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, 47 godina kasnije, Sarajevo je započelo još jednu bitku. Od početka agresije i opsade, pa do 31. jula 1995. u Sarajevu je ubijeno, umrlo od gladi, hladnoće i nestalo 11.541 civila, od kojih 1.598 djece. Materijalna šteta koju je grad pretrpio tokom agresije i opsade, prije svega kroz razaranja stambenog fonda i uništenje kulturnog blaga i privrednih objekata i saobraćajnica, je neprocjenjiva.
Agresija na Bosnu i Hercegovinu uslijedila je mjesec dana nakon referenduma.
Prvog aprila 1992. godine, kada su srpske paravojne postrojbe po naređenju šefa srbijanske tajne službe Jovice Stanišića prešle granicu, napale grad Bijeljinu i izvršile prvi pokolj Bošnjaka.
Prvi oružani sukobi na teritoriju BiH dogodili su u jesen 1991. Od 2. do 5. oktobra napadnuto je i uništeno većinski hrvatsko mjesto Ravno, nakon sukoba lokalnih Hrvata i postrojbi JNA, do kojega je došlo na periferiji rata u Hrvatskoj.
Upravo na Dan Grada Sarajeva prije 23 godine, 6. aprila 1992. godine kada je tadašnja Evropska zajednica priznala Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu, nakon sprovedenog referenduma na kojem su se građani velikom većinom izjasnili da žele samostalnu Bosnu i Hercegovinu od ostatka bivše Jugoslavije, desio se novi napad na Sarajevo.
Nakon genocida u Srebrenici i drugog masakra na Markalama, Sjevernoatlanski savez (NATO) je intervenirao u oviru operacije "Namjerna sila", granatirajući važne položaje Vojske Republike Srpske, što se uz oslobađanje zapadne Bosne, pokazalo kao ključno u okončanju rata.
Rat je priveden kraju potpisivanjem Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, u Parizu 14. decembra 1995. Mirovni pregovori održani u gradu Daytonu, u američkoj saveznoj državi Ohio, završeni su 21. novembra 1995. Uspjeli pregovori, poznati su pod nazivom Daytonski sporazum, čiji je sastavni dio Ustav Bosne i Hercegovine, koji određuje današnju Bosnu i Hercegovinu.
Nešto ranije, Sporazumom potpisanim u Washingtonu, 18. marta 1994., uspostavljena je Federacija Bosne i Hercegovine, kojom je obnovljeno savezništvo Bošnjaka i Hrvata. U zajedničkim operacijama, u kojim je glavnu ulogu imala Hrvatska vojska, oslobođen je velik dio zapadne Bosne.
Rat je bio obilježen žestokim napadima, prekomjernim i neselektivnim granatiranjem, etničkim čišćenjima, koncentracijskim logorima, masovnim pokoljima i silovanjima. Događaji poput opsade Sarajeva i genocida u Srebrenici, postali su simboli rata.
Početkom 2008., Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) osudio je 45 Srba, 12 Hrvata i 4 Bošnjaka zbog ratnih zločina, počinjenih tijekom rata u Bosni i Hercegovini. Prema najnovijim izvještajima, u ratu je stradalo oko 100.000 - 110.000 osoba, a raseljeno je oko 2,2 milijuna, što ga čini najkrvavijim sukobom u Europi nakon završetka Drugog svjetskog rata.
Sa polaganja cvijeća na spomen-obilježje poginulim borcima na šehidskom mezarju Kovači i mezar prvog predsjednika Republike BiH Alije Izetbegovića, poručeno je kako su aprili važni u životima građana Sarajeva, ali i Bosne i Hercegovine, javlja Anadolu Agency (AA).

Evocirajući uspomene na datume koji su bitno utjecali na sudbinu glavnog grada BiH, predsjedavjući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić istakao je kako se Sarajevo kroz historiju uvijek vezalo za aprile, posebno za 6. april.
"To je zasigurno jedan od najznačajnijih datuma, ne samo Sarajeva već i BiH. To je datum za koji možemo reći da je otpor fašizmu, agresiji, bezumlju, datum koji je pokazao da građani BiH nikada nisu pristajali na takvo bezumlje cijeneći multietničnost BiH", kazao je Zvizdić.

Dan 6. april je, prema njegovim riječima, dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata te dan kada je u proteklom ratu započela njegova opsada.

"Prava poruka bi bila da stvaramo ambijent u kojem će odrastati generacije koje će razumjeti ono što se desilo u BiH, koji će voljeti svoju domovinu i koji će svoje privatne i poslovne ambicije vezati za BiH", zaključio je Zvizdić.

Svakog aprila, svaki građanin Sarajeva, ali i BiH može evocirati veliki broj uspomena na te dane, istakao je premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković. Dodao je kako se različite emocije bude na spomen 6. aprila.

"Danas posmatramo sa pozitivnog aspekta, oslobođenje grada Sarajeva od jednog fašizma prije 70 godina i početak drugog fašizma skoro u istim danima 50 godina kasnije. Ne sjećam se prvih padova fašizma, ali se sjećam početaka drugog fašizma u vremenu agresije na BiH. Ta vrsta emocije nije pozitivna, ona je oplemenjujuća i historijska", istakao je Konaković.

Naglasio je kako je tokom aprila kroz historiju BiH veliki broj građana izgubio život.
"Mislim da bi ti datumi trebali biti korektori i ono što opominje. Mislim da nismo iz posljednjeg aprila 1992. godine izvukli prave pouke posebno oplemenjujući datumi trebaju biti nama koji vode procese na ovakvim mjestima gdje su mnogi dali svoje živote, da poštenije vodimo sve ove procese", zaključio je Konaković.

Šesti april je najznačajniji datum u historiji Sarajeva stoga se naziva dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i Dan grada.

Povodom značajnog datuma za bh. glavni grad, brojne delegacije i građani danas su položili cvijeće i odali počast palim žrtvama Sarajeva na spomen-obilježlju Vječna vatra, spomen obilježju poginulim borcima na mezarju Kovači, spomeniku ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva i drugim mjestima u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.






Položeno cvijeće kod Vječne vatre
6. APRIL JE SUDBONOSNI DAN ZA SARAJEVO

Brojne delegacije, udruženja i građani Sarajeva danas su povodom Dana Grada Sarajeva, položili vijence na spomen-obilježje žrtvama faštističkog terora i ratova Vječna vatra u Sarajevu, javlja Anadolu Agency (AA). Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić kazao je kako je 6. april sudbonosni datum za Sarajevo.

"Svi aprili i bombardiranje i oslobađanje, blokada grada, sve je bilo 6. aprila. Imamo dovoljno razloga da ovaj dan proslavljamo da se ponašamo slavljenički jer je ovo dan kada su antifašisti oslobodili grad. Time je počelo oslobađanje i BiH od fašizma", kazao je Komšić,

On je podsjetio na to da je Sarajevo 6. aprila 1945. godine oslobođeno od fašizma i nacizma, te da je na taj datum 1992. godine počela blokada koja je trajala više od 1.400 dana.

"Pomalo se ti datumi zaboravljaju, ali treba njegovati sjećanje na to i mora se znati o čemu se radi, Fašizam nam se stalno vraća u drugom obliku. To je jedna opasna ideologija", zaključio je Komšić.

Šesti april najznačajniji je datum u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem. To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizuje početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u BiH.

Zbog toga se 6. april obilježava kao dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada.

Vijence su na spomen-obilježlje Vječna vatra u Sarajevu položile federalne, gradske, općinske delegacije, brojna antifašistička vijeća te građani Sarajeva.

VRH



Ostali prilozi:
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif