Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


Šovinistička farsa u strahu da se ne otkriju nečasne radnje profesorskih lobija?
ŠTA SE KRIJE IZA PETICIJE AKADEMIKA DUŠANA TEODOROVIĆA?
Procitaj komentar

Autor: Refik Šećibović
Objavljeno: 15. July 2016. 01:07:09

Refik ŠEĆIBOVIĆ, Flexible Invisible College: Univerzitet je Bošnjacima simbol slobode u Srbiji! Voljeli to ili ne, vodio ga muftija ili neko drugi. Bilo bi dobro da postoji još neki manjinski univerzitet jer bi time predstavnici tih manjina imali mogućnost da napreduju. Moderna država i većinski narod može samo da dobije sa uključivanjem manjinskih zajednica u svoj razvoj, ako to hoće. Poslije dr. Zorana Đinđića ova vlast ima istorijsku šansu da to ostvari. A državni univerziteti mogu dati ogroman doprinos tom procesu, ne gušenjem, već stvaranjem uslova da ovaj prostor umjesto omalovažavanja i rivalstva dobije podršku u ostvarivanju kvaliteta.


Pročitavši interviju akademika Dušana Teodorovića iznenađen sam da se s jedne strane, tako kritički govori o državnim univerzitetima, a s druge strane, g. Teodorović za stanje u visokom obrazovanju nalazi krivca u izboru Muamera Zukorlića za predsjednika Odbora za obrazovanje Skupštine Srbije. U intervju ističe da je pokrenuo peticiju da Zukorlić ne bude predsjednik odbora za obrazovanje Skupštine Srbije, jer je to poniženje za prosvetnu i naučnu javnost.
Kao što to obično u Srbiji biva, kad god neko dobije više prostor a u medijima, očekuje se bura komentara. U ovom slučaju, g. Teodorović je dobio veliku podršku javnosti u Srbiji, što akademske, što one druge koja ne zna puno o obrazovanju, preciznije, gotovo ništa ne zna o obrazovanju i sistemima obrazovanja. Simpatija i antipatija su dva suprotna pola koja odlučuju o sudbini obrazovanja u nesretnoj zemlji Srbiji. Kritički stavovi, otvorena netrpeljivost, nedolične izjave su me natjerale da se pozabavim logikom ove odlično organizovane akcije (čitaj: hajke) protiv izbora Muamera Zukorlića na mjesto predsjednika Odbora za obrazovanje. Želio sam upravo da uhvatim vezu između kritike stanja u obrazovanju i izbora Zukorlića baš u ovom intervjuu, koji je dosta haotično raspravljao o različitim aspektima visokog obrazovanja. Postoje dva ključna razloga zbog kojih sam se zaista posvetio ovoj analizi:

a) bavim se istraživanjima u obrazovanju i b) kao pomoćnik ministra u Ministarstvu prosvete (ministar Gašo Knežević je bio na čelu tog resora) u Vladi premijera Zorana Đinđića, pratio sam i pomogao da se osnuje Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru. Pored toga, javnost treba da bude upoznata da nisam rodom iz Sandžaka (zbog imena su me u Srbiji za vrijeme obavljanja funkcije pomoćnika ministra mnogi pitali jesam li iz Sandžaka) i da sam ateista. Preko 20 godina se bavim obrazovanjem, radeći na Beogradskom i na Sarajevskom univerzitetu. Danas radim u okviru jedne male visokoškolske institucije i udruženja za razvoj obrazovanja i nauke.
Godinama pratim sprovođenje bolonjskog procesa na prostorima jugoistočne Evrope, a naročito u Srbiji, napisao sa nekoliko analiza u kojima sam jasno pokazao da ovakav sistem koji je projektovan od 2004. godine neće odgovoriti potrebama društva, a još manje ciljevima bolonjskog procesa. Odnosno, čitava transformacija nije izvedena po temeljnim principima bolonjskog procesa, već je ideja bila da se zadovolje potrebe određenih profesorskih struktura, pogotovu na Beogradskom univerzitetu.

U intervjuu akademika Teodorovića koji je objavio list Danas od 3. jula 2016. godine, on ističe mnoge od tih anomalija, ali prikriva pravu suštinu, a to je da sistemom visokog obrazovanja ne upravlja Vlada, niti država, niti univerzitetske upravljačke strukture, već jaki monopolistički lobiji sa državnih univerziteta, koji su na žalost u jakoj sprezi sa jednim brojem vlasnika privatnih univerziteta (iz određenih političkih stranaka).

Ovdje moram istaći, da se u sukobima između tih lobija, i na njihovoj meti, našao i akademik Teodorović. Jedno vrijeme je obavljao paralelno dužnosti prorektora Beogradskog univerziteta, a u isto vrijeme, bio i zamjenik predsjednika Akreditacione komisije (što bi moglo da se smatra i sukobom interesa). Sigurno da je pokušao za vrijeme svog mandata i pokušao da pokrene određene akcije koje su bile prijetnja pozicije monopolista. Onog trenutka kada je počeo da ugrožava moć određenih fakulteta na Beogradskom univerzitetu, on nije dobio podršku za ponovni izbor za prorektora. Tu su nam mediji i akademik Teodorović ostali dužni, nisu nam rekli ko je bio protiv njegovih ideja na Beogradskom univerzitetu. Očito je kada bi g. Teodorović otvorio svu istinu o profesorskim lobijima na Beogradskom univerzitetu, bilo bi veoma lako prikazati sve greške koje smo napravili u implementaciji bolonjskog procesa.


Akademik SANU Teodorović, pokrenuo peticiju da Zukorlić ne bude predsjednik Odbora za obrazovanje Skupštine Srbije, jer kako tvrdi to je poniženje za prosvetnu i naučnu javnost


Izbor za predsjednika Odbora muftije Muamera Zukorlića, otvorilo je pitanje ko može da se bavi obrazovanjem i naukom. Već na samom početku znalo se da će osnivanje Internacionalnog univerziteta biti problem i da će imati strahoviti otpor nacionalističkih struktura na državnim fakultetima. U proljeće 2002. godine u razgovorima sa Kabinetom premijera Đinđića, bilo je jasno da se Premijer ne boji tih pritisaka i da neće odustati od ideje da integriše Bošnjake u državu Srbiju.


Međutim, akademik Teodorović vrlo dobro zna da ako bi izrekao sve opstrukcije koje postoje u modernizaciji visokog obrazovanja, da bi otvorio snagu pozicija i pojedinaca iz SANU, iz Nacionalnog prosvjetnog savjeta i određenih političkih struktura, naročito u periodu od 2004. do 2010. godine. Problemi visokog obrazovanja, o kojima govori akademik Teodorović nisu nastali ni danas, niti sa ovom vlašću, njihovo postojanje datira još od početka devedesetih godina, kada su sukobi sa vlašću (Miloševićevim režimom) pokazali da vlast nije u stanju da se adekvatno nosi sa problemima univerziteta i da nema adekvatna rešenja za moderno upravljanje visokim obrazovanjem. To je rezultiralo postojanjem dva procesa – partizacije pojedinih fakulteta i formiranja nacionalno-političkih profesorskih lobija koji preuzimaju polako vlast na državnim univerzitetima (naročito Beogradskom). S druge strane, režim razvija sistem privatnog obrazovanja koji danas rezultira nizom institucija koje su optužene za mnoge nečasne radnje. Miloševićevom sistemu privatne institucije su bile potrebne da bi ojačao svoje partijske redove sa nizom kadrova koji mogu da vrše različite funkcije, a oko njihovog školovanja ne bi morao da pregovara sa lobijima na državnim univerzitetima.

Akademik Teodorović ne pravi razliku između institucija po kvalitetu (bolonjski princip), već prema vlasništvu. To je klasična manipulacija profesora sa državnih univerziteta, koja monopolistički i populistički pokušava da svoje aktivnosti i krivicu, prebaci na privatne institucije. Pri kraju svog mandata pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Srbijanka Turajlić u Ministarstvu prosvete i sporta uradila je dokument (naziv knjige je Visoko obrazovanje u Srbiji www.cep.edu.rs (PDF)) koji je sublimirao otpore državnih univerziteta reformi visokog obrazovanja koja je rađena poslije potpisivanja bolonjske deklaracije:

„Konačno može se očekivati da u prvom trenutku transformacija univerziteta neće donijeti neke značajne promjene u njegovoj organizaciji. Odnosno, vjerovatno je da će većina univerziteta zadržati postojeću strukturu, s tim što će neke funkcije, precizirane zakonom kao funkcije koje obezbjeđuju integrativnu funkciju samostalne visokoškolske ustanove, biti prenijete na sam univerzitet. Međutim, Prednacrt daje osnova za buduće stvarne transformacije. Naime, realno je pretpostaviti da će u saradnji sa drugim evropskim univerzitetima, kao i u učešću u različitim međunarodnim projektima, postepeno jačati svijest o prednostima integrisanog univerziteta. Konačno, i dolazak mlađih generacija koje će biti mnogo manje emotivno vezane za staru strukturu u čijem stvaranju nisu učestvovale, imaće svojevrstan uticaj na dalje transformacije (podvukao R.Š)“ Visoko obrazovanje u Srbiji, Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije, Beograd, 2004. godine ((www.cep.edu.rs (PDF)) pristupljeno 10. jula 2016. u 17h)
Namjerno ili nenamjerno, iz znanja ili neznanja, u priču se uvlače pravnici, kojima se zaista ne može prigovoriti nepoznavanje „akademskog jezika“! To je jedna od najvećih neistina koje je izrekao akademik Teodorović. Pravnici koje je još 2001. godina okupila koleginica Srbijanka Turajlić u Ministarstvu prosvete, koji su bili na više edukacija i radionica u Evropi, su vrsni stručnjaci koje bi poželio svaki moderan sistem. Ta ekipa je 2003. godine napravila do sada najbolji Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju koji se ikada pojavio u Srbiji (vidjeti u pomenutoj knjizi Visoko obrazovanje u Srbiji, (www.cep.edu.rs (PDF))). Kada je taj prijedlog Zakona stigao do radne grupe Beogradskog univerziteta, oni su uništili kompletnu suštinu reforme i postavili ultimatum Ministarstvu da može proći samo ona verzija koja se dogovorila sa njima. Na kolegijumu Ministarstva prvi sam se pobunio uz obrazloženje da svaki kompromis sa profesorima BU je dobitak za njih, a gubitak za čitavo društvo. Te stavove sam ponovio i u tekstovima od 2003. do 2010. godine, u dnevnim novinama Blic (od kojih je najpoznatiji Teror Beogradskog univerziteta).
Međutim, postavlja se pitanje: ko je pisao prijedloge Zakona visokom obrazovanju od 2004. godine? Glavni kreatori tih zakonskih odredbi bili su profesori državnih fakulteta, kojima su tu ulogu velikodušno davali ministri i skupštinski odbori. Taj „pravnički“ jezik kako kaže akademik Teodorović, oni su iskreirali, i ne samo to, oni su iskreiraili i suštinu akreditacije, po kojoj je radio akademik Teodorović, pa čak i pisao članke o tome. Međutim, sada poslije sugestija ENQA (European Association for Quality Assurance in Higher Education, ENQA – Evropsko udruženje za osiguravanje kvaliteta u visokom obrazovanju), jasno je da je sistem akreditacije imao prilično slabosti, i da u suštini ne uključuje ostale društvene strukture u proces osiguranja kvaliteta. Na žalost, to smo znali od početka, ali moćni lobiji to nisu dozvolili.

Sam postupak akreditacije je vrlo specifičan u Srbiji, nedorečen bez državne agencije za akreditaciju, bez odnosa akreditacionih tijela i institucija u jačanju pozicija osiguranja kvaliteta. Kada je počela priča o postupku akreditacije u Srbiji bilo je jasno da ideja sa jednom komisijom koju čine samo profesori univerziteta neće moći da odgovori na sve izazove. Posebno zakonska regulativa je na vrlo niskom nivou što priznaje danas i koleginica Sofija Pekić: „Predvideli smo formiranje samostalnog nezavisnog državnog regulatornog tela – Agencije koja se sastoji od organa upravljanja, organa poslovođenja, ekspertskih i stručnih organa: Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK), Komisije za žalbe i Stručne službe. KAPK je ekspertsko tijelo Agencije koje obavlja procese evaluacija i koje nezavisno donosi odluke. Sastoji se od 5 potkomisija za određena polja, potkomisije za spoljašnju proveru kvaliteta (u čiji rad su uključeni privrednici i studenti) i potkomisije za akreditaciju naučnoistraživačkog rada u visokoškolskim ustanovama. Izbor članova KAPK je po ustaljenoj proceduri. Komisija za žalbe je drugo nezavisno ekspertsko tijelo” Sofija Pekić Quarrie, Član KAPK, Nacionalna kontakt osoba u ENQA i EQAR „ČLANSTVO KAPK U ENQA I EQAR – OBAVEZA ODRŽANJA NACIONALNOG SISTEMA OBEZBEĐENJA KVALITETA U VISOKOM OBRAZOVANJU I IZAZOV ZA NJEGOVO UNAPREĐENJE“ XXII Skup TRENDOVI RAZVOJA: “NOVE TEHNOLOGIJE U NASTAVI”, Zlatibor, 16. – 19. 02. 2016. (www.trend.uns.ac.rs PDF)
Pristupljeno 10. jula 2016. u 18:30 h. ILI NA SAJTU KAPK nova prezentacija o promenama zakona o akreditaciji (www.kapk.org) .

Dakle, i sama Akreditaciona komisija priznaje da sistem akreditacije nije bio u skladu sa evropskim principima. Upravo ovdje dolazimo do osnovnog dijela priče, dvostrukom moralu i dvostrukim standardima koji su nas doveli do stvaranja sistema u kome će se graditi kvalitet. Namjerno ili nenamjerno uplela se priča o ideji Bošnjaka da dobiju svoj univerzitet i da se obrazuju na svom jeziku.

O svim tim aspektima pisao sam u knjizi „Tvrđava lovaca u mutnom“ (izdanje Čigoja Štampa, Beograd 2009), ukazujući da su se lobiji na univerzitetima potpuno odvojili od strateških pravaca razvoja moderne Srbije. Kada je knjiga objavljena kao feljton u dnevnim novinama Politika, izdavač je zbog pritisaka odustao od doštampavanja, a drugu knjigu „Tvrđava dosade“ već godinu dana niko ne smije ili ne želi da objavi u Beogradu.

ENQA stavlja primjedbu na odvojenost Akreditacione komisije od evropskih tokova, pre svega otvaranjem sistema prema drugim partnerima. ENQA preporučuje Akreditacionoj komisiji promjene u zakonskoj regulativi i to na promjenu onog dijela koji se odnosi na uključivanje društvene zajednice u sam proces i to preko studenata i predstavnika privrede. Preporuke ENQA otkrivaju suštinu čitavog problema akreditacije. Akreditacija je u Srbiji pretvorena u inspekcijski posao grupe profesora, koji nemaju stratešku viziju razvoja čitavog sistema i njegovih djelova. Kad su pretvorili posao u inspekcijski nadzor, oni su počeli da lutaju između evropskih trendova u razvoju obrazovanja i potrebe da disciplinuju sistem. To lijepo priznaje i Sofija Pekić Quarrie samim naslovom svoje prezentacije „Kontrola kvaliteta u visokom obrazovanju – da li je Srbija u Evropi?” (www.kapk.org)

Težnja Srbije da postane deo Evrope zahtjeva prihvatanje evropskih principa u procesu akreditacije, kojim se inače Srbija i obavezala, potpisivanjem Bolonjske deklaracije. Imperativ je razvijanje kulture kvaliteta i izvan učionica i studijskih programa, prije svega na tržištu rada i društvu u cjelini. Tu čak i akademik Teodorović priznaje da je nelogično da samo predstavnici akademske zajednice stavljaju primedbe na doktorate (u suštini i na sve vrste ishoda), već da sav proces treba otvoriti društvenoj zajednici.

Sofija Pekić Quarrie je još konkretnija u svom istupu na Konferenciji NOVE TEHNOLOGIJE U NASTAVI – TREND 2016 XXII Skup TRENDOVI RAZVOJA Zlatibor, Hotel “Ratko Mitrović”, 17.-20.02.2016. (www.trend.uns.ac.rs)
na kojoj je prikazala potrebe izmjene zakona na polju akreditacije, sa jasnom percepcijom na rad agencije, a ne na rad profesorskih tijela. Međutim, ono što može biti veoma sporno je u pokušaju da stari način rada uklopi u novu organizaciju.

Zato početkom godine, Akreditaciona komisija predlaže izmijene i dopune Zakona o visokom obrazovanju (članovi od 13 do 17) prema preporukama i sugestijama ENQA. Sugestije pohvalno govore o određenim tehničkim detaljima i ostvarivanju procesa, ali sugerišu nedostatak (što i piše u izveštaju ENQA za Srbiju) da nema strateškog i ozbiljnog planiranja rada na sprovođenju procjene kvaliteta. To je u stvari sublimiran odgovor na sve zablude akademika Teodorovića.
U tom smislu postaje važan skupštinski odbor, od njega zavisi hoće li se usvojiti predlozi akreditacione komisije o načinu funkcionisanja nove agencije za osiguranje kvaliteta. Na žalost, ovi prijedlozi imaju manjkavosti sistemskog karaktera, jer pokušavaju da zadrže jedan dio sistema i upakuju ga u novu formu (agenciju). To je opet stvaranje hibrida i borba za kvalitet, za koju se svi zalažu, a postaje skoro nemoguća misija.

Eto objašnjenja zašto je pokrenuta pobuna protiv poslanika Muamera Zukorlića kao novog predsjednika Skupštinskog odbora, znajući šta se sve događalo sa Univerzitetom u Novom Pazaru. Zakonske izmjene mogu otvoriti pandorinu kutiju kako na državnim, tako i na privatnim fakultetima, ali i onesposobiti političko-profesorske lobije da funkcionišu u novom sistemu procjene kvaliteta.

I na kraju nešto što liči na šovinizam.

Izbor za predsjednika Odbora muftije Muamera Zukorlića, otvorilo je pitanje ko može da se bavi obrazovanjem i naukom. Već na samom početku znalo se da će osnivanje Internacionalnog univerziteta biti problem i da će imati strahoviti otpor nacionalističkih struktura na državnim fakultetima. U proljeće 2002. godine u razgovorima sa Kabinetom premijera Đinđića, bilo je jasno da se Premijer ne boji tih pritisaka i da neće odustati od ideje da integriše Bošnjake u državu Srbiju.

Pokojni premijer Srbije dr. Zoran Đinđić je našao rješenje, kako jednostavno i brzo uključiti nacionalne manjine u državni sistem. On nije imao problem sa činjenicom da je osnivač Univerziteta, Islamska zajednica. Njegova odluka da se da saglasnost na otvaranje Univerziteta u Novom Pazaru, bila je potpuno motivirana potrebama da Srbija kao cjelina funkcioniše, čak sa željom da se jednim javno-privatnim partnerstvom podigne nivo obrazovanosti. Želja da se mladi Bošnjaci obrazuju u Srbiji, a da ne idu ni u Sarajevo ili Tursku, prosto je bila vizija da se kroz obrazovanje stvori populacija koja će moći da odgovori povezivanju Sandžaka i Srbije.
Ako na YouTube poslušate i pogledate izjavu g. Teodorovića o Reformi srpskih univerziteta, shvatićete zašto je peticija i pokrenuta o „Reformi srpskih univerziteta“. U evropskim okvirima akademik Teodorović bi bio osuđen za svoj šovinistički ispad. Na žalost, on je heroj u narodu koji ne poznaje tendencije modernog obrazovanja u kome nije nikakav problem da osnivač univerziteta bude i Islamska zajednica. Koliko je besmislena priča o dogmatici i obrazovanju čine dva primjera: 1. uključivanje Bogoslovskog fakulteta u Beogradski univerzitet i 2. jedan od predvodnika bolonjske reforme u Evropi je i Katolički univerzitet u Luvenu u Belgiji, gdje o reformi visokog školstva pišu i mnogi teolozi.

Paolo Freire je odavno dao taj odgovor: Obrazovanje je sloboda!

Univerzitet je Bošnjacima simbol slobode u Srbiji! Voljeli to ili ne, vodio ga muftija ili neko drugi. Bilo bi dobro da postoji još neki manjinski univerzitet jer bi time predstavnici tih manjina imali mogućnost da napreduju. Moderna država i većinski narod može samo da dobije sa uključivanjem manjinskih zajednica u svoj razvoj, ako to hoće. Poslije dr. Zorana Đinđića ova vlast ima istorijsku šansu da to ostvari. A državni univerziteti mogu dati ogroman doprinos tom procesu, ne gušenjem, već stvaranjem uslova da ovaj prostor umjesto omalovažavanja i rivalstva dobije podršku u ostvarivanju kvaliteta.

Teodorović kaže da je tolerantan čovjek i da bi prihvatio LGBT populaciju i istospolne brakove, a ne kaže da li bi prihvatio da ima adekvatne institucije koje ne moraju biti „srpske“ i da li bi on sjeo sa tim kolegama i gradio mlade kadrove koji će graditi i raditi u zemlji Srbiji.
Ili je ovo samo šovinistička farsa, u strahu da se ne otkriju nečasne radnje profesorskih lobija?

VRH



Ostali prilozi:
» NEDOSTIŽNA PRAVDA: 25 GODINA TIŠINE ZA ŽRTVE KALUĐERSKOG LAZA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 22. April 2024 16:53
» GORICA, ZLOČIN BEZ KAZNE!
Said Šteta, književnik i novinar | 22. April 2024 14:33
» PRIČA OSTAJE ISTA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. April 2024 00:20
» OBEĆANA ZEMLJA PRINOSI SE NA OLTAR BOGA-NOVCA
Dr. Sead Alić | 21. April 2024 14:29
» DOKLE POLITIKA MANIPULACIJA I ORTODOKSNIH LAŽI ZVANIČNIKA RS-A I SRBIJE?!
Prof. dr. Husein Muratović | 21. April 2024 14:04
» PROPALA INVAZIJA IZRAELA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 19. April 2024 21:38
» KOCKA JE BAČENA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 17. April 2024 18:27
» KARL MARX U SVETOJ ZEMLJI (I)
Dr. Sead Alić | 13. April 2024 21:31
» HEJ, VUČKO NAŠ, SRBENDO VELIKA!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 13. April 2024 19:46
» TURBO FOLK U KNJIŽEVNOSTI
Said Šteta, književnik i novinar | 12. April 2024 15:22
» ALLAH SELAMET VAM, MITOMANI!
Sead Zubanović | 11. April 2024 18:12
» IN MEMORIAM SAFET-SAJO SIJARIĆ (1952-2024)
Božidar Proročić, književnik i publicista | 11. April 2024 00:15
» GAZA - OTETO PRAVO NA ŽIVOT I SLOBODU
Hfz. Haris Kalač | 10. April 2024 04:45
» VEDRINA I MUDROST DR. HUSEINA DŽANIĆA
Dr. sc. Ibrahim Kajan | 08. April 2024 21:55
» GAZA - HRONIKA DANA 152: PORUKA AMERICI OD BOSANSKOG PRIJATELJA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 07. April 2024 14:33
» SVETOST LAŽI – NOVA OBJAVA U SVETOJ ZEMLJI
Dr. Sead Alić | 07. April 2024 05:54
» DŽAVID (HAMZA) HAVERIĆ (1920-1941)
Akademik dr. Džavid Haverić | 07. April 2024 05:27
» MONSTRUMI KOJI SU UBILI DVOGODIŠNJU DANKU
Esad Krcić | 05. April 2024 13:53
» KO JE U BIH UGROŽEN, A KO PREDSTAVLJA SIGURNOSNU PRIJETNJU?
Zijad Bećirević | 03. April 2024 16:32
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif