Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


AUSTRIJSKI AMBASADOR ODGOVORIO DODIKU: ON JE ULIČAR
Procitaj komentar

Autor: Avaz
Objavljeno: 18. August 2016. 13:08:53

- Drago mi je, da se prilikom ispada gospodina Dodika nalazim u dobrom društvu, na strani iskrenih prijatelja BiH i njenih ljudi. Njegov nastup i njegova nepredvidivost podsjećaju me na jedan pojam koji su mi prijatelji pojasnili, a koji postoji u BHS jezicima, a to je pojam „uličar“ – rekao je Pamer za “Avaz”.


Austrijski ambasador u BiH Martin Pamer (Pammer) reagirao je u izjavi za “Avaz” na kvalifikacije predsjednika RS Milorada Dodika, koje je iznio na račun ovog austrijskog diplomate.

Gostujući u dnevniku TV 1, Dodik je Pamera, reagirajući na njegovu izjavu za “Avaz” u vezi s referendumom u RS nazvao “smotanim austrijskim ambasadorom, koji pokušava da igra nekog važnog pijuna”.

- Drago mi je, da se prilikom ispada gospodina Dodika nalazim u dobrom društvu, na strani iskrenih prijatelja BiH i njenih ljudi. Njegov nastup i njegova nepredvidivost podsjećaju me na jedan pojam koji su mi prijatelji pojasnili, a koji postoji u BHS jezicima, a to je pojam „uličar“ – rekao je Pamer za “Avaz”.

Dodao je da “ usvakom slučaju njegovo ponašanje, koje je doduše uvijek iznova zabavno, nije ugodna vizit-karta ni za BiH, niti za kulturom tako bogato i ponosno srpstvo”.

- Pitam se, kako to da mu je tako hitno potreban novac međunarodnih financijskih institucija, dakle nas, a koje stalno vrijeđa! Da li on možda nije dobro ekonomisao i sada se možda ne mogu isplatiti plaće u javnom sektoru? Silni novac koji bi se potrošio za besmisleni referendum, mogao bi se puno bolje iskoristiti za modernizaciju poljoprivrede i infrastrukture u RS , kao i za stvaranje radnih mjesta – rekao je Pamer.

U suštini stvari, tvrdi Pammer, Dodik ni u čemu nije u pravu.

- Njegovo odbijanje složne ocjene Evropske unije, Sjedinjenih američkih država, Austrije i svih drugih ozbiljnih prijatelja Bosne i Hercegovine pokazuje, da bi on želio da pitanje 9. januara visoko stilizira u jednu nacionalističku borbu Davida i Goliatha, a time ne pravi dobru uslugu ljudima, većinom Srbima, stanovnicima Republike Srpske. U inostranstvu, gdje boravi većina bosanskohercegovačkih Srba u dijaspori, na to se gleda samo kao na problem i kao dalje ponovno vraćanje u način mišljenja u vrijeme rata – tako nešto, ipak, niko ne može ozbiljno željeti - ističe ovaj austrijski diplomata.

Niko, tvrdi Pammer, ne dovodi u pitanje, niti može dovesti u pitanje samo postojanje Republike Srpske kao oblasnog tijela Bosne i Hercegovine – "ona je stvorena Daytonskim mirovnim sporazumom kao jedan entitet, dakle dio države, savezna pokrajina ili provincija Bosne i Hercegovine, koja je ovim Mirovnim sporazumom kao Cjelina, ponovo, međunarodno potvrđena".

- Deveti januar nije problematičan samo na temelju odluka i stavova Ustavnog suda Države koji se moraju poštovati, nego se on vezuje za nikad priznatu tvorevinu „Republiku Srpske Bosne i Hercegovine”, čija je paravojna armija kao glavna odgovorna za početak građanskog rata, masovna ubistva i opsadu Sarajeva, kako je to utvrđeno i presudama Haškog tribunala. Daytonski mirovni sporazum je, u kontinuitetu, od `Republike Bosne i Hercegovine`, kako ju je međunarodna zajednica država priznala u proljeće 1992. godine i koja je 1995. opet obnovljena kao `Bosna i Hercegovina`, etablirao kompleksnu federalnu strukturu, a ne konfederaciju sa opcijama za otcjepljenje njenih dijelova - pojašnjava Pammer

Ovo su činjenice, kaže on, "koje se rado ne čuju ili rado ne govore, sa kojima se, međutim, mora suočiti, ali sve što se desilo prije novembra 1995. godine, na temelju daytonskog skupa propisa i pravila više nije pravno relevantno".

- Ja mislim da ima puno boljih dana, koji bi se mogli proglasiti entitetskim praznikom Republike Srpske, neki Dan Republike Srpske koji bi svi narodi mogli da prihvate, na primjer rođendan Ive Andrića – u svakom slučaju, ja to ne smatram tako značajnim za privrednu budućnost Republike Srpske; ja lično, na primjer, uopće ne poznajem praznike Saveznih pokrajina u Austriji.

Silni novac koji bi se potrošio za besmisleni referendum, mogao bi se puno bolje iskoristiti za modernizaciju poljoprivrede i infrastrukture u Republici Srpskoj, kao i generalno za stvaranje radnih mjesta. To je stvarna tema - kaže Pammer za "Avaz".

VRH



Ostali prilozi:
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif