Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Novinar i ekolog
EMIR FELIĆ - NOVINAR U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI
Procitaj komentar

Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 29. May 2018. 16:05:56


Da se uz redovni posao, poljoprivrednom proizvodnjom, mogu obezbijediti i dodatna sredstva potvrđuje primjer Emira Felića iz Vogošće. Uz posao novinara kojim se bavi već 25 godina on je na svom imanju u naselju Ugorsko, od prije četiri godine, počeo uzgajiti Aroniju.

- U sklopu novinarskog posla, između ostalog, posebnu pažnju sam posvećivao ekologiji i turizmu nastojeći da dam svoj doprinos u promovisanju ovih naših vrijednosti, kaže Emir Felić. Naravno, ni poljoprivreda nije bila van mog fokusa. Pratio sam šta se dešavalo sa nekim njenim segmentima pogotovo onim vezanim za uzgoj malina koji nije dao očekivane rezultate jer se sa sitnim parcelama i neregulisanim tržištem vezanim za obaranje otkupnih cijena i nije mogao napraviti neki rezultat. Vremenom sam i sam počeo razmišljati o nekom dodatnom poslu u okviru poljoprivrede i izbor je pao na uzgoj Aronije. Iako još uvijek nisu regulisana pitnja vezana za oganizovani otkup, ulogu društva u podsticanju ovakvog rada nisam odustao od svoje namjere jer je cijena Aronije, sada za sada, dobra i svakom uzgajivaču omogućuje pristojnu zaradu. Ne treba živjeti u iluzijama da će Aronija odmah prve godine početi donositi zaradu i da vam ona kao osnovno zanimanje može vrlo brzo obezbijediti egzistenciju. Radi se lijepom, malom, porodičnom bizinsu koji je pogodan kao dodatna djelatnost. O Aroniji ne treba puno govoriti. Radi se o jednoj od najzdravijih biljki na svijetu. Ima veliku ljekovitu moć. Efikasno pročišćava organizam od štetnih materija i teških metala i korisna je kao preventiva protiv malignih oboljenja. Studije su pokazale da ima i antikancerogeno djelovanje jer u velikom postotku "ubija" maligne stanice tumora mozga, pluća, dojke, debelog crijeva i jetre. Antioksidativni kapacitet Aronije i njenog soka je višestruko veći nego li kod borovnice i ostalih bobičastih plodova poznatih kao rasadnika antioksidansa. Poboljšava cirkulaciju krvi, a svakodnevnim korištenjem vrijednosti holesterola i triglicerida se snižavaju te se tako štiti kardiovaskularni sistem. Ublažava migrene i glavobolje, efikasno snižava krvni pritisak. Ona podiže cjelokupni imunitet organizma, smanjuje upale, spriječava razvoj virusnih i bakterijskih infekcija urinarnog trakta, a omogućava i bolji rad žući i jetre. Regulira rad gušterače i nivo šećera u krvi.



Zašto sam se opredijlio za Aroniju. Zemljište i klima joj ovdje odgovaraju. Sad za sada postoji tržište na kojem se ona može plasirati. Ne iziskuje neko posebno angažovanje, vrlo se jednostavno skladišti i čuva, a može se prerađivati u sok, razne đemove, sušiti za čaj... Krenuo sam u ovaj posao sa oko 500 sadnica i evo ove godine očekujem prinos već od 400 kilogrma što će mi obezbijediti i pristojnu zaradu. Uz uzgoj Aronije krenuo sam i u posao oko proizvodnje sadnica ove biljke koje nakon dvije do tri godine počinju davati prve plodove. Vršim pripreme da naredne godine uđem u proces certifikacije, jer se ovdje radi isključivo o čistoj i ekološkoj proizvodnji bez prisustva bilo kakvih hemijskih supstanci, a u blizini imanja nema zagađivača koji bi uticali na njen uzgoj. Istina, kao i sa svim drugim poljoprivrednim kulturama i ovdje imamo sistemski problem. Podsticaji, odnosno ta mreža vezana za njih gradi se odozgo na dole. Federalno ministarstvo poljprivrede uvelo je registar kojim se može pristupiti putem interneta. Međutim za takvo nešto svi poljoprivredni proizvođači nemaju mogućnost tako da mnogi ostaju bez osnovnih informacija o tome kako i da li mogu ostvariti neke podsticaje. Poseban problem jesu male kulture u koje spada i Aronija. Svake godine se treba ponovo registrovati te se, obzirom na duge procedure, mnogi i ne registruju. Država sad za sada dovoljno ne prepoznaje poljoprivredu kao razvojnu šansu, pogotvo ne prepoznaje ovakve vrste kultura poput Aronije, Lješnjaka, Oraha, Višnje..., a radi se o biljkama koje na našim prostorima fantastično uspijevaju i mogu dati dobre rezultate. Treba više poraditi na okupljanju sitnih poljoprivrednika u zadruge, udruženja i slične asocijacije putem kojih se lakše može doći do podataka o tome da li za neku kulturu ima organizovanog otkup ili obezbjeđenog tržošta. Svoja četverogodišnja iskustva spreman sam podijeiti sa svima onima koji žele da se bave uzgojem Aronije. U tom pogledu, u saradnji sa Udruženjem poljoprivrednika Općine Vogošća, pripremam jednu prezntaciju u kviru koje ću drugima prenijeti svoja iskustva te da ih motivisati da svoje i općinske neiskorištene parcele zemljišta uključe u uzgoj Aronije.

VRH



Ostali prilozi:
» UN: U GAZI VIŠE NEMA SIGURNOG MJESTA ZA CIVILE
Anadolu Agency (AA) | 29. March 2024 13:52
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
» PUBLICI TREBA NAMETATI KVALITET
08. February 2024 20:24
» VOGOŠĆA: OTVORENA SENZORNA SOBA
31. January 2024 21:45
» SVJETLOST KALJAVIH SOKAKA
22. January 2024 21:58
» DA SI MOJA SEVDAH PJESMA
21. January 2024 16:15
» REZULTATI SU PLOD TIMSKOG RADA
12. January 2024 14:33
» NA KRILIMA SEVDAHA
19. December 2023 17:39
» I PJESMOM SE BOSNA BRANILA
12. December 2023 14:19
» LIJEPI ERDŽAN I AMELA
13. November 2023 19:45
» JA ŽIVIM DVA ŽIVOTA
07. November 2023 20:52
» BALKANKA
27. October 2023 16:20
» SEVDAHOM SE MOSTAR OKITIO
23. October 2023 18:10
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif