Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Tužilaštvo BiH: Protiv Vranja obustavljena istraga 2018. godine
KOMŠIĆ I DŽAFEROVIĆ ZBOG HAPŠENJA VRANJA ODUSTALI OD PUTA U BEOGRAD
Procitaj komentar

Autor: B.net
Objavljeno: 13. September 2021. 13:09:39


KOMŠIĆ I DŽAFEROVIĆ ZBOG HAPŠENJA VRANJA ODUSTALI OD PUTA U BEOGRAD: Ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini Aleksandar Đorđević odbio je doći na sastanak u Predsjedništvo BiH, na koji ga je pozvao predsjedavajući Željko Komšić.
Đorđevićeva sekretarica obavijestila je Komšićev kabinet da ambasador ne želi doći, potvrđeno je za N1 iz Kabineta Željka Komšića.
Tema “hitnog” sastanka je trebalo biti hapšenje Edina Vranja, bh. državljanina koji je u nedjelju uhapšen u Priboju kojeg srbijansko pravosuđe sumnjiči za ratne zločine u Goraždu.

Kako je rečeno za N1, ovo je prvi puta od rata do danas da je ambasador neke države u BiH odbio doći na sastanak u Predsjedništvo BiH.
Iz Kabineta su potvrdili kako je zbog svega navednog otkazan odlazak Željka Komšića, ali i Šefika Džaferovića na Samit nesvrstanih povodom 60. godišnjice prve konferencije ovog Pokreta čiji je domaćin predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, objavili su Vijesti.ba / N1.
PROTIV VRANJA OBUSTAVLJENA ISTRAGA 2018. GODINE: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nije informirano o hapšenju Edina Vranja na graničnom prelazu prilikom ulaska u Srbiju, javlja Anadolu Agency (AA).

"Tužilaštvo BiH o navedenom uhićenju informirano je iz medijskih izvješća te nije dobilo nikakvu službenu obavijest ili informaciju, od nadležnih organa Srbije", saopćeno je iz Tužiteljstva BiH.

U saopćenju je navedeno da je Tužilaštvo BiH postupalo na temelju prijave dostavljene od nadležnih policijskih organa, protiv više osoba, koja se odnosi na navode o ratnim zločinima, počinjenim nad žrtvama srpske nacionalnosti u zgradi ZOIL-a u Goraždu, 1993. i 1994. godine.

"U navedenom predmetu podignuta je optužnica protiv više osoba i suđenje je u tijeku, dok je u odnosu na prijavljenog Edina Vranja i još nekoliko osoba, dana 26.12.2018. godine, donesena naredba o neprovođenju istrage, na koju u odnosu na prijavljenog Edina Vranja, nije bio izjavljen prigovor", saopćeno je.

Tužilaštvo BiH je o svemu navedenom hitno proslijedilo upit prema Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, u kojem su zatražene detaljne informacije te je proslijeđena Naredba o neprovođenju istrage, koja je postala konačna u BiH.

VRANJ PREBAČEN U PRITVORSKU JEDNICU, ZATRAŽEN SASTANAK S TUŽIOCEM: Aida Smajić, ambasadorica BiH u Srbiji, potvrdila je za N1 da je Edin Vranj prebačen u pritvorsku jedinicu Odjela za ratne zločine u Beogradu.

Bh. ambasadorica je zatražila da ga posjete i čekaju odgovor.

Kako je kazala za N1, zatražit će i sastanak s postupajućim tužiocem u ovom predmetu kako bi saznali detalje.

Smajić je rekla i da su zaprimili notu Ministarstva spoljnih poslova Srbije kojom su Ambasadu BiH zvanično obavijestili da je Edin Vranj uhapšen, a na osnovu njihovog zahtjeva MUP Srbije je dao kratko saopštenje.

“Svaka vrsta konzularne zaštite po Bečkoj konvenciji biće pružena našem državljaninu i stojimo na raspolaganju njemu i članovima njegove porodice. Ambasada tačno zna šta može i šta su njene nadležnosti u ovakvim slučajevima i upravo to i radimo”, kazala je Smajić za N1.

AMBASADORICA BIH U SRBIJI POZVANA NA HITNE KONSULTACIJE U SARAJEVO: Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković pozvala je danas ambasadoricu BiH u Srbiji Aidu Smajić na hitne konsultacije u sjedište ministarstva u Sarajevo, potvrđeno je Feni iz kabineta ministrice.
Do poziva je došlo nakon jučerašnjeg hapšenja Edina Vranja, bivšeg visokog službenika Federalne uprave policije (FUP), prilikom ulaska u Srbiji zbog optužbi za navodne ratne zločine, objavila je Fena.
AMBASADA BIH U SRBIJI TRAŽI SASTANAK S TUŽIOCEM ZBOG HAPŠENJA VRANJA: Ministarstvo vanjskih poslova BiH, odnosno, ambasada BiH u Beogradu zaprimila je službenu informaciju o hapšenju državljanina BiH Edina Vranja.

Ambasada u BiH je odmah zatražila od nadležnih organa da predstavnik ambasade BiH posjeti bh. državljanina te ponudi pravnu pomoć i zaštitu, rečeno je iz MVP BiH.

Ambasada BiH u Srbiji zatražit će i sastanak s postupajućim tužiocem u ovom predmetu. Svaka vrsta konzularne zaštite po Bečkoj konvenciji biće pružena našem državljaninu koji to zatražio.

Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministrica vanjskih poslova BiH dr Bisera Turković naložila je jučer Ambasadi u Beogradu, te službama u Ministarstvu vanjskih poslova BiH da se hitno razmotre sve pravne mogućnosti te poduzmu radnje vezane za ovaj slučaj.

KOMŠIĆ: OČEKUJEMO UKLJUČIVANJE PRAVOSUDNIH ORGANA BIH U SLUČAJU VRANJ: Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić kazao je danas Feni da su poduzete sve diplomatske mjere koje su predviđene u slučajevima kakav je hapšenje Edina Vranja.

- Očekujemo uključivanje nadležnih pravosudnih organa Bosne i Hercegovine u cijeli slučaj - dodao je Komšić u izjavi Feni.

Iz njegovog Kabineta potvrđeno je i da je ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini Aleksandar Đorđević odbio jutros doći na razgovor u Predsjedništvo BiH na poziv predsjedavajućeg Željka Komšića.

Tema razgovora upravo je trebala biti hapšenje bh. državljanina Edina Vranja, a iako se radilo o službenom pozivu, ambasador Đorđević je poručio da se neće odazvati.

Ranije je ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković naložila Ambasadi BiH u Srbiji da odmah reagira i od vlasti Srbije dobije zvanične i potpune informacije o statusu Vranja, državljanina BiH koji je uhapšen na granici.

Nota je Ministarstvu vanjskih poslova Srbije već upućena, a najavljeno je da će se Ministarstvo i Ambasada BiH u Beogradu odmah uključiti u slučaj i ponuditi svu moguću pomoć državljaninu BiH.

Bosna i Hercegovina je ranije, u više navrata, pozivala Srbiju da poštuje sve ranije postignute ugovore koji tretiraju pitanje procesuiranja ratnih zločina.

Edin Vranj, nekadašnji načelnik Sektora kriminalističke policije u Federalnoj upravi policije (FUP) i prvi čovjek Odjela za organizirani kriminal, uhapšen je jučer na graničnom prijelazu Uvac. On je potvrdio medijima da je razlog hapšenja krivična prijava iz 2018. godine za navodne ratne zločine u Goraždu.

U međuvremenu se oglasilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, koje je potvrdilo da su pripadnici Službe za otkrivanje ratnih zločina, u saradnji sa Upravom granične policije i Policijskom stanicom Priboj uhapsili državljanina Bosne i Hercegovine E. V. (1965).

Naveli su kako je za njim bila "raspisana policijska potraga zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika".

- On se tereti da je u periodu od januara 1993. do oktobra 1994. godine kao islednik u logoru u Goraždu učestvovao u maltretiranju i prebijanju ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti koji su bili pripadnici Vojske Republike Srpske - navedeno je.

MUP Srbije je dodao kako je "osumnjičenom određeno zadržavanje do 48 sati", nakon čega će "uz krivičnu prijavu, biti priveden Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu", objavila je FENA.

BIVŠI ŠEF BIA-E PRVI AMBASADOR KOJI JE ODBIO DOĆI U PREDSJEDNIŠTVO BIH: Srbijanski ambasador u BiH Aleksandar Đorđević odbio je u ponedjeljak ujutro da dođe na razgovor u Predsjedništvo BiH, saznaje Istraga.

Đorđevića je na razgovor pozvao predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, a tema “hitnog” sastanka je trebalo biti hapšenje Edina Vranja, bh. državljanina koji je u nedjelju uhapšen u Priboju kojeg srbijansko pravosuđe sumnjiči za ratne zločne u Goraždu.

Komšić je u ponedjeljak ujutro službeno pozvao Đorđevića na razgovor. Sbijanski ambasador je na sastanak trebao doći u 11 sati, ali je, preko sekretarice, obavijestio Kabinet predsjedavajućeg Komšića da “ne želi doći”.

Ovo je prvi puta od rata do dasnas da je ambasador neke države u BiH odbio doći na sastanak u Predsjedništvo BiH. Aleksandar Đorđević je bivši direktor BIA-e, kojeg je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić poslao u BiH.

Bez saglasnosti Milorada Dodika, Predsjedništvo BiH ne može protjerati srbijanskog ambasadora kojem je ranije dat agreman, javlja portal istraga.ba.

VULETIĆ: AMBASADOR SRBIJE NE TREBA DA SLUŠA BIA, NIJE POZVAN NA 'KAFICU'

Nakon tvrdnji ambasadora Srbije Aleksandra Đorđevića da je u Predsjedništvo BiH pozvan na "kaficu" oglasio se Davor Vuletić, savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željke Komšića.

Uopće nisam komunicirao direktno sa ambasadorom, nego kako to praksa nalaže sa ambasadom. Ambasador Srbije nije pozvan na kafiću i ćaskanje, niti je iko s njim toliko blizak da bi s njim pio kafu i ćaskao, nego je pozvan zbog ozbiljnih stvari koje se tiču dvije države. Ako mu nije jasno šta je uradio postupajući ovako, predlažemo mu da se konsultuje s nekim ko ima ozbiljno diplomatsko iskustvo, a ne sa kolegama iz BIA, naveo je Vuletić, objavila je NAP.
ĐORĐEVIĆ O ODBIJANJU POZIVA IZ KOMŠICEVOG UREDA: Ambasador Republike Srbije u Bosni i Hercegovini Aleksandar Đorđević oglasio se saopćenjem za javnost povodom, kako se navodi, medijskih izvještavanja, a po pitanju poziva predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića na sastanak.

-Dana 13. septembra u 10h, ambasada Republike Srbije dobila je poziv, na koji je odgovorila zaposlena u ambasadi (poziv upućen od izvjesnog g. Vuletića), sa zahtjevom da dođem kod g. Komšića na razgovor u 11h. Tema razgovora nije pominjana. Nakon što sam rekao da nisam u mogućnosti da pristupim na tako iznenadan poziv za sastanak, u 10:20h je poziv ponovio šef kabineta g. Željka Komšića , uz napomenu da može biti vrlo neprijatno, jer me poziva predsjednik, a ja neću da dođem, te će mediji o tome pisati. Naravno, tema sastanka nije pominjana, već sam pozvan da “pređem na kaficu”, navodi ambassador Đorđević.

Kako su se, dodaje, oko 11h na određenim portalima pojavile vijesti o “nekakvom mom odbijanju sastanka sa g. Željkom Komšićem, a vezano za hapšenje određenog lica u Republici Srbiji, smatram da sam dužan da se obratim, te skrenem pažnju da kao ambasador Republike Srbije u BiH poštujem propise, i sve međunarodne konvencije koje regulišu status diplomata”.

-Poštujem zemlju domaćina BiH. Napominjem da način opštenja u diplomatskim krugovima je vrlo precizan, te da protokol MSP BiH isti odlično poznaje i profesionalno sprovodi. Shodno tome, molio bih da se zaposleni iz kabineta g. Željka Komšića, ukoliko isti ne poznaju, obrate nadležnim službama MSP BiH, pa neka sa njima razriješe svoje nedoumice, a ne preko medija, jer kao ambasador Republike Srbije neću dopustiti da moju državu i mene lično bilo koji politički činilac zloupotrebljava u svoje lične političke svrhe, kršeći pri tom, sve kodifikovane uzuse koje regulišu diplomatski status, ističe Đorđević u saopćenju iz Ambasade Republike Srbije.

Napominje I da su navodi portala da je preko sekretarice poručio da ne želi doći netačni, zlonamjerni i usmjereni na generisanje neprijatnosti prema ambasadi Republike Srbije u Sarajevu, što je, dodaje, u najmanju ruku nekorektno i nedobronamjerno. O ovome će, navodi ambasador Đorđević, informirati predstavnike diplomatske zajednice u BiH, jer “ovakvo ponašanje zaslužuje njihovu pažnju”, objavila je Fena.

VRH



Ostali prilozi:
» UN: U GAZI VIŠE NEMA SIGURNOG MJESTA ZA CIVILE
Anadolu Agency (AA) | 29. March 2024 13:52
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
» ANELA FETIĆ: USPOMENE
13. March 2024 13:12
» 20 NAJROMANTIČNIJIH GRADOVA U BIH
08. February 2024 20:15
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif