Video
BOSNA RAZBILA BELGIJU
Autor: Sport.ba
Objavljeno: 28. Mar 2009. 23:03:48
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u petom kolu grupe 5 kvalifikacija za SP 2010. u Južnoafričkoj Republici večeras u Genku pobijedila Belgiju sa 4:2 (1:0).
Strijelci za BiH bili su Džeko (7.), Jahić (75.), Bajramović (80.) i Misimović (85.), dok su golove za Belgiju postigli Dembele (65.) i Sonck (88. - 11 m).

Susret je na stadionu Cristal Arena sudio Rus Nikolai Ivanov.

Nogometaši BiH ostvarili su jednu od najvažnijih pobjeda i preuzeli drugo mjesto na tabeli grupe 5 kvalifikacija. Mada oslabljena neigranjem nekoliko standardnih igrača reprezenzacija BiH napravila je podvig i favoriziranoj Belgiji postigla četiri gola.

Dobru partiju u Genku reprezentativci BiH najavili su već na početku utakmice i iz prve prave prilike došli u vodstvo. Džeko je dobro šutirao sa 15 metara i pogodio rašlje gola za vodstvo BiH.

Nakon postignutog gola reprezentativci BiH prepustili su inicijativu domaćim igračima, koji su napravili nekoliko prilika, ali bez uspjeha.

U drugom poluvremenu Belgijanci su nastavili s napadima što im se isplatilo u 65. minuti, kada su preko Dembelea došli do poravnanja.

U 70. minuti došlo je do desetominutnog prekida zbog ubacivanja baklji na teren. Nakon pauze bolje su se snašli bh. nogometaši, koji su nakon nepunih pet minuta 'nastavka' ponovo došli u vodstvo. Misimović je u šesnaestercu Belgije uposlio usamljenog Jahića, koji je s pet metara plasirao loptu u gol.

Pet minuta kasnije bilo je 1:3. Džeko je asistirao za Bajramovića, koji je u svom prvom nastupu u reprezentaciji nakon 15 mjeseci postigao pogodak i osigurao pobjedu bh. selecije. Mislimović je golom u 85. minuti 'zapečatio' sudbinu Belgijanaca, dok je konačnih 2:4 postavio Sonck u 88. minuti iz penala.

U susretu u Genku za reprezentaciju BiH nastupili su: Supić, Nadarević, Spahić (od 60. Mravac), Berberović, Pandža, Muratović, Ibričić, Jahić, Misimović, Muslimović (od 70. Bajramović), Džeko (od 89. Pjanić).

Naša grupa:
Španiji deseta pobjeda u nizu; BiH druga na tabeli!

Na madridskom Santiago Bernabeu stadionu španski su nogometaši pobijedili Tursku 1-0 u dvoboju naše, pete, grupe eurokvalifikacija za SP 2010. godine...
Gol vrijedan sva tri boda u srazu pobjednika i polufinalista Eura u Austriji i Švicarskoj prošlog ljeta zabio je Barcelonin bek Gerard Pique nakon prekida u 60. minuti.
Europski su prvaci tako došli do pete pobjede u petome kvalifikacijskom nastupu, te do desete pobjede u nizu. Uzme li se za pobjedu i trijumf u četvrtfinalu Eura protiv Talijana boljim izvođenjem 11-eraca (nakon 90 i 120 minuta bilo je 0-0), “furija” je zaredom slavila u dvadeset utakmica.
I niz bez poraza je okrugao: 30 utakmica! Posljednji su Špance uspjeli pobijediti (1-0) Rumunji 15. novembra 2006. godine, i to kao gosti, u prijateljskoj utakmici.

Još je jedan rekord upisao i golman sastava koji vodi Vicente del Bosque - Iker Casillas. Odigrao je protiv Turaka 90. utakmicu u dresu Španije, čime je prestigao Fernanda Hierra po broju odigranih utakmica u nacionalnom sastavu. Dosad su treće mjesto dvojica bivših suigrača dijelili s 89 nastupa. Raul Gonzalez došao je do brojke od 102 nastupa, a Andoni Zubizarreta do 126.

Nakon ove pobjede Španije naša reprezentacija je druga u grupi, pretekavši tako Tursku.

Europske kvalifikacije za SP:

Skupina 5

Armenija – Estonija 2-2 (Mkhitarjan 31, Jedigarjan 88 / Voskoboinikov 36, Saag 67)

Belgija – Bosna i Hercegovina 2-4 (Dembele 65, Sonck 89-11m / Džeko 7, Jahić 74, Bajramović 81, MIsimović 86)

Španija – Turska 1-0 (Pique 60)