VODEĆI NJEMAČKI DNEVNI LISTOVI POSVETILI VELIKU PAŽNJU OSTAVCI ĐUKANOVIĆA
ABDICIRAO UMORNI KRALJ
Autor: Vijesti.me
Objavljeno: 23. Dec 2010. 13:12:28
Vodeći njemački dnevni listovi posvetili su veliku pažnju ostavci premijera Mila Đukanovića, ističući da je otišao dugogodišnji neprikosnoveni vladar kontroverzne biografije.
U blago sarkastičnom maniru, balkanski dopisnik “Zidojče cajtunga” Enver Robeli u naslovu konstatuje da je "kralj Crne Gore abdicirao", te nastavlja da se "svi dugogodišnji vladari kad-tad se zamore, pa se i Đukanović, koji je u protekle dvije decenije Crnom Gorom vladao kao kralj, sada zamorio i podnio ostavku."
Robeli navodi da Igor Lukšić puno bolje odgovara kao organizator crnogorskog puta ka Evropskoj uniji: on je ekonomista, hobi-pjesnik, radio je proteklih godina na sprovođenju više programa EU pomoći, a internacionalno je dobro umrežen. Sa druge strane, Đukanović skoro da nije u mogućnosti da sprovede reforme i izgradi funkcionirajuću pravnu državu, jer bi morao prvo da razvlasti bogate prijatelje i kumove".

"Crna Gora je za posljednjih balkanskih ratova bila leglo šverca cigareta preko Jadrana za zapadnu Evropu: devedesetih godina prošlog vijeka je 50 odsto državnih prihoda poticalo od šverca. Diplomate i obavještajne službe su o tome sve znali, ali pošto je Đukanović bio trn u oku Miloševiću, gledano mu je kroz prste", nastavlja Robeli.
On zaključuje da "Milo ostaje predsjednik DPS-a i da će vući konce iz sijenke", dok dopisnik “Frankfurter algemajne cajtunga”, Karpeter Švarc ironično u naslovu konstatuje: "Zaokruženo životno djelo - sa 49 godina".
"Opomena EU da kandidatura znači i ozbiljnu reformu bezbjednosnog aparata, te odlučniju borbu protiv korpucije i organizovanog kriminala je za Luškića izazov koji on rado prihvata, nastavlja Švarc.
On konstatuje da se "Đukanović očigledno ne plaši gubitka imuniteta: od kasnih 90-ih godina na ovamo u Italiji se vodi istraga protiv njega, osumnjičenog za poslove sa bandama napuljske kamore, kalabrijske Ndragete, napulijske Sacra corona unita i sicilijanske mafije, za koje je Crna Gora bila sigurna baza za šverc cigareta”.

“Naoružanje crnogorske policije je, tvrde upućeni, nabavljeno ne malim prihodima, koje su crnogorski klanovi imali iz ovih poslova", piše Švarc.
Ekspert za Balkan u “Frankfurter rundšau” Norbert Mapes-Nidik, konstatuje u naslovu kako je "div otišao, ali nije pao".
"Poznavaoci prilika ne vjeruju u iskreno povlačenje jakog čovjeka male države", piše Mapes-Nidik.
Dodaje da "Đukanović vlada čvrsto Crnom Gorom, svojim malim Luksemburgom, preko mreže rođaka i prijatelja”.
“Njegov brat dominira ključnom bankom države, njegova sestra drži 70 odsto stranih investitora kao advokat. Privatizacija KAP-a i prodaja najljepših komada crnogorske obale su doveli do privredne propasti i divlje gradnje, što političkoj klasi štetilo nije”, piše Mapes-Nidik.
On zaključuje da su Evropljani prema Đukanoviću ambivalentni, “cijene ga kao uračunjivog saveznika, ali zbog sumnje da je blizak sa organizovanim zločinom se vrlo nerado viđaju sa njim”.
“Podgoricom konstantno kruži glasina da se morao povući jer je to bio preduslov Evrope", piše “Frankfurter rundšau”.