Popis stanovništva u Crnoj Gori
KO STOJI IZA RAFETA HUSOVIĆA
Autor: Šemso Agović
Objavljeno: 16. Feb 2011. 07:02:02
Šemso AGOVIĆ: Za početak svoje kampanje vlast se odlučila za objavu floskule da je popis prevashodno statistička kategorija, samo puko prebrojavanje, kao što čobanin naveče prebroji svoje stado ovaca – toliko i toliko bijelih, toliko crnih, nije važno kakvih, samo da su sve na broju, poslušne i mirne. Čelnik Bošnjačke stranke Rafet Husović sebe i svoju stranku smatra dijelom crnogorske vlasti, dakle nema dileme kako on razumije dolazeći popis – za njega je to „prevashodno statistička kategorija“.
U Crnoj Gori će biti proveden popis stanovništva (od 1. do 15. aprila 2011.), pa se vlast trudi da u ovoj politički i ekonomski neuređenoj državi(ci) izvuče maksimalnu korist, kako bi učvrstila svoju poziciju. Za nju je glavni problem nacionalni sastav građana, jer je stanje na terenu u koliziji sa vladajućom strukturom, zato je potrebno stvoriti njegovu lažnu sliku. Princip je isti kao i ranije: što veći broj Bošnjaka nagovoriti da se na popisu izjasne kao Crnogorci. Metode se također nisu promijenile: obećanja, zastrašivanja, uvjeravanja…

Za početak svoje kampanje vlast se odlučila za objavu floskule da je popis prevashodno statistička kategorija, samo puko prebrojavanje, kao što čobanin naveče prebroji svoje stado ovaca – toliko i toliko bijelih, toliko crnih, nije važno kakvih, samo da su sve na broju, poslušne i mirne. Čelnik Bošnjačke stranke Rafet Husović sebe i svoju stranku smatra dijelom crnogorske vlasti, dakle nema dileme kako on razumije dolazeći popis – za njega je to „prevashodno statistička kategorija“.

U intervjuu za Portal Analitiku Husović priznaje da je pred popis 2003. godine bilo u nekim sredinama pritisaka, prijetnji, čak i otvorenih ucjena prema sunarodnicima, sa jasnim porukama da se ne iskazuju kao Bošnjaci, a širene su insinuacije i laži da je to, navodno, usmjereno protiv Crne Gore, koja je tada bila u državnoj zajednici sa Srbijom. Ali sada – e, toga više nema.

Pitamo Husovića: čemu pritisci, prijetnje i ucjene, ako je u pitanju prevashodno statistička kategorija?


Rafet Husović: U pozadini dekor istrebljivača
Husović bezazleno priznaje da ga DPS, glavni nosioc vlasti u Crnoj Gori, ne banda ni za suhu šljivu, ni njega ni njegovu stranku: - U martu 2009. godine smo sklopili koalicioni sporazum sa DPS-om i moram istaći da se nije išlo po dogovorenoj dinamici iz tog ugovora. Očekujemo veće prisustvo Bošnjaka u državnim organima kroz pojedine Upravne odbore i veću proporcionalnu zastupljenost naravno vodeći računa i o stručnim referencama, navodi Husović.

O prisilnoj asimilaciji Bošnjaka pisano je na Bošnjaci.Netu; na pitanje Portal Analitike o tom problemu Rafet Husović, koji je ministar bez portfelja u Vladi Crne Gore, kaže da ne zna motive takvih stavova dijela bošnjačke dijaspore niti da li iza takvih akcija stoji, kako se nagađa u nekim medijima, muftija Zukorlić iz Novog Pazara.
- Nisam siguran da cijela bošnjačka dijaspora misli kao uredništvo sajta Bošnjaci.net. Mislim da ne, jer je naša dijaspora dala veliki doprinos obnovi državnosti Crne Gore. Smatram da je naša diplomatija tokom posljednjih nekoliko mjeseci uspostavila dobre odnose sa dijasporom. Posebno sa inicijativom o izgradnji puta Plav – Gusinje - Podgorica preko Albanije, jer je po tom pitanju iskazano veliko nezadovoljstvo naše dijaspore, smatra Husović, dodajući da u suštini ne zna koja snaga stoji iza pomenutog sajta ali da nema informacije da je u pitanju muftija Zukorlić.

Husović stoji ispred stranke koja u prefiksu ima pogrešan pridjev i ne zna koje sile stoje iza web magazina Bošnjaci.Net.

Mi znamo ko stoji iza Husovića.