Petogodišnjica mučeničke smrti Aleksandra Litvinjenka
PRAVEDNIK IZ RUSIJE
Objavljeno: 21. Nov 2011. 22:11:34
Obavještavao je javnost o teškim zločinima ruskih vlasti nad Čečenima: Aleksandar Litvinjenko
23.11. je petogodišnjica mučeničke smrti Aleksandra Litvinjenka, bivšeg ruskog špijuna i disidenta. Ubijen je po nalogu tadašnjeg ruskog predsjednika Putina. U Londonu, u kojem je živio, jer je dobio azil u Velikoj Britaniji, otrovan je radioaktivnim polonijem. Bio je oštar kritičar ruske politike prema Čečeniji, a zbog posla kojim se bavio imao je dokaze o ruskoj umješanosti u navodne čečenske terorističke akcije, a koje je ustvari organizirala ruska tajna služba FSB/KGB. Isceniranjem terorističkih napada u Rusiji, trebala se opravdati agresija i razaranje, te konačna okupacija Čečenije i instaliranje kvislinškog režima.

Obavještavao je javnost o teškim zločinima ruskih vlasti nad Čečenima. Prije smrti, ipak je skupio snage, da onome koji je odgovoran za njegovu sudbinu, pošalje oproštajnu poruku: „Ovo je možda posljednji trenutak da kažem riječ-dvije o osobi koja je odgovorna za ovo moje stanje. Možda ćeš uspjeti ušutkati mene, ali ta šutnja se mora platiti. Pokazao si se barbarom i nasilnikom, gorim što o tebi govore najgori neprijatelji. Pokazao si da nemaš poštovanja prema ljudskom životu, slobodi i ljudskim vrijednostima. Pokazao si da ne zaslužuješ visoku funkciju koju obnašaš, da ne zavrijeđuješ povjerenje civiliziranih ljudi. Možda ćeš uspjeti ušutkati jednog čovjeka, ali buka prosvjeda iz cijelog svijeta će ječati, gospodine Putine, u tvojim ušima cijelog tvog života. Neka ti bog oprosti za ono što si učinio, ne samo meni, nego i ljubljenoj Rusiji i njenom narodu“.

Litvinjenko je tijekom bolesti osjećao jake bolove i pretrpio veliku patnju, o čemu su izvještavali svi svjetski mediji, dok je bio u bolnici. Nekoliko dana prije smrti Aleksandar Litvinjenko je izgovorio kelimei-šehadet. Sahranjen je u Londonu, a lijes sa njegovim tijelom nije mogao biti unešen u džamiju u Regent's Parku zbog opasnosti od radijacije.

Neposredno prije, ubijena je i poznata ruska novinarka Ana Politkovskaja. I ona je pisala o torturi i stradanju koje doživljava čečensko stanovništvo, a što je dirigirano iz ruskog političkog vrha. Upravo na Putinov rođendan, ubojice su je sačekale ispred ulaza njenog stana.
U svijetu se svake godine dodjeljuje Nobelova nagrada za mir, ali ne postoji odličje za pravdu. Ako bi se uvela međunarodna nagrada za pravdu trebala bi se nazvati po Aleksandru Litvinjenku.