"U zemlji meda i krvi"
VOŽD IZ LAKTAŠA PRODAJE "SECESIJU"
Autor: Mugdim Galijašević
Objavljeno: 13. Dec 2011. 19:12:45
Na pitanje zašto krčmi knjigu pisanu u Beogradu, predsjednik RS odgovara mrseći kroz zube "Educiram narod"

Mugdim GALIJAŠEVIĆ: Šta će biti s Bosnom i Hercegovinom? Ne možemo slijegati ramenima i tvrditi da nije do nas. I do nas je. Sjetimo se da smo mi izabrali ove što nam kroje kapu. Da bar hoćemo dočekati da BiH dobije vladu, čini mi se da bi kola krenula uzbrdo. Dotle se nemojmo čuditi ničemu, po ni tome da svjetske diplomate razgovaraju sa entitetskim dužnosnicima, a da im ne smeta što je zastava suverene zemlje u koju su došli negdje sakrivena. Njih ni savjest ne grize što su se ogriješili bar o jedno pravilo u svijetu diplomatije: nema razgovora tamo gdje na stolu nema zastave suverene države u kojoj su oni gosti.
Gledajući dnevnik FTV BiH, svakako nemajući namjeru da zamjeram voditelju, stekao sam dojam da se u ovoj napaćenoj Bosni i Hercegovini ne može ništa lijepo dogoditi. Pa zato je i udarna politička emisija koncipirana tako da čovjek poželi da to nije istina već samo ružan san.

Predsjednik manjeg entiteta, ime mi se ne da ni spomenuti mu, odlučio je da po svaku cijenu zagorča i ovako gorak život građanima Bosne i Hercegovine. Njemu nije do toga da ova zemlja napreduje već sve svoje snage upire da dokaže da BiH ne može opstati, da je ona umjetna tvorevina, pa je najbolje da se po njemu raščereći i da svako krene svojim putem i ponese svoj komad BiH. M.D. bi svakako da entitet u kojem je on sve i sja i gdje je i vlastiti narod doveo na sam rub bijede odvoji od BiH na bilo koji način. Gdje god može, putujući svijetom ili u razgovoru sa svjetskim političarima u Banjoj Luci on svoju priču vrti uvijek iznova, a sada dodaje kako bi u novom ustavu BiH trebalo svakako napisati da se RS može izdvojiti kada god hoće. On bi da RS ima i svoju fudbalsku reprezentaciju.

Razgradnja BiH

Ali nije to sve. Ovih dana ovaj čovjek se bavi i novim biznisom. Svom narodu prodaje knjigu "Secesija" napisanu u Beogradu. I na pitanja zašto mrsi kroz zube "Da se narod educira".

I šta sada. Treba li ovim bjelosvjetskim političarima još kakav dokaz o njegovim namjerama. Ako su iskreni u svojim naglas izricanim namjerama da nam žele pomoći, pitam se jesu li gluhi ili slijepi pa ne vide da se ovdje događa razgradnja BiH, da se političari svađaju između sebe, da se stranke do iznemoglosti svađaju koja će profitabilna firma kome pripast. Pa zar ne vide da jedni druge panjkaju, a u isto vrijeme svi rade isto, ne rade ništa za državu i narod. Ovdje se sklapaju savezi jednih na štetu drugih. Ovdje je izgleda došlo vrijeme da prolaze najbolje oni koji su najbezobrazniji i najglasniji. Bilo kako bilo Bosna i Hercegovina je država kojom u ovom trenutku niko ne upravlja. To je zemlja bez vlade. To je voz koji mili, ali se ne zna ko ga vozi. Oni što su u nazovi tehničkom mandatu niti hoće niti znaju kako ovu zemlju izvući iz belaja u kojem je evo već dvadeset godina, najmanje.

Kako da vjerujemo stranim diplomatama kada oni u koje su najviše uprte oči Bosanaca i Hercegovaca, pristaju da s gore navedenim čovjekom razgovaraju gdje su istaknute zastave RS, države gosta, Evropske unije, ali ne i Bosne i Hercegovine. Konkretno, američki ambasador Patrick Moon i Peter Sorensen, specijalni predstavnik Evropske unije, su se isjeđavali u Banjoj Luci kod M.D. u prostoriji gdje nije bilo bh. zastave. To je svakako diplomatski skandal, ali to je i realnost koja nam govori koliko je svijetu stalo do Bosne i Hercegovine.

Priča o suverenitetu

Istina oglasila se Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini i u svom saopćenju ističe da ništa ne može ni na koji način promijeniti činjenicu da je Republika Srpska dio Bosne i Hercegovine.


Četničko-ustaški secesionisti: Vožd iz Laktaša i slugani

Paketi 'Secesije' i protiv požarni aparat: Ko će gasiti vatru?
"SAD su u potpunosti posvećene suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH i odbijaju svako osporavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH", saopćeno je iz Ambasade nakon što su mnogi reagirali na činjenicu da prilikom susreta u srijedu predsjednika RS-a Milorada Dodika sa ambasadorom SAD-a Patrickom Moonom i specijalnim predstavnikom EU Peterom Sorensenom nije bilo državnih obilježja.

Ambasador Moon rekao je da bi Amabasada SAD-a pozdravila isticanje zastave BiH na sastancima entitetskih lidera iz Bosne i Hercegovine sa stranim ambasadorima.

Portparol šefa Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH Jamila Milović-Halilović, komentirajući činjenicu da na sastanku u srijedu predsjednika RS-a Milorada Dodika sa specijalnim predstavnikom EU Peterom Sorensenom nije bilo obilježja BiH, kazala je da je "poštivanje protokola nadležnost domaćina sastanka".

"Nismo protiv bilo koje zastave i nadamo se da ćemo zastavu BiH vidjeti i u kabinetu predsjednika RS-a. Evropska unija često potvrđuje svoju neupitnu opredjeljenost za teritorijalni integritet BiH kao suverene i ujedinjene zemlje", kazala je Milović-Halilović, saopćeno je iz EUSR-a.

Ima još primjera koji ilustruju situaciju u BiH. Na konferenciji za novinare Mevluta Čavašoglua, predsjednika Vijeća Evrope, Denisa Bećirevića, predsjednika Predstavničkog doma i Ognjena Tadića, predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta Skupštine BiH došlo je do pravog incidenta. Naime, Bećirević je kazao da izjave M.D. dovode u pitanje integritet BiH, na što je Tadić otišao s konferencije ne pozdravivši se s gostom.

Na Dnevniku je emitovana i vijest kako Romi iz Zavidovića i Bijeljine nastoje da se domognu Švedske i dobiju politički azil. Oni bi, kako su kazali, otišli tamo jer nemaju od čega da žive. Otišli bi da mogu i brojni intelektualci sa završenim raznim fakultetima što obijaju pragove zavoda za zapošljavanje, ili pak pristaju da za nekoga rade po sramotno niskoj cijeni za pare s kojima ne bi mogli ni doručak da kupe, ali nadaju se da će bar steći neko iskustvo. A šta će onda. Najradije bi i oni put pod noge, pa u bijeli svijet, pa makar tamo ne bi razmišljali hoće li ovu zemlju ne daj Bože zadesiti i gora nevolja od trenutne. A ima li išta gore od ovoga što se desilo, porodice osakaćene, mnoge bez svojih najmilijih, brojni su pritisnuti nevoljom zaboravili na ljudsko dostojanstvo pa se otimaju o kontejnere gdje možda nađu nešto hrane.

Tako strah da će Romi opsjesti Skandinaviju je potpuno razložan kao i bojazan da bi mnogi krenuli njihovim primjerom kada bi im u tim zemljama dozvolili.

Anđelina Đoli je u Sarajevu upriličila svojevrsnu premijeru svog filma "U zemlji meda i krvi". Prisutno je bilo i desetak ljudi koji su preživjeli strahote rata. Sada su ti isti suočeni sa strahotama koje im je donio mir sa nesposobnim i korumpiranim političarima.

Možda bi ovaj film trebalo da pogledaju ovi bjelosvjetski političari koji nam stalno govore kako bismo mi trebali graditi državu, a prave se da ne znaju gdje je glavni kamen spoticanja. Među nama, ali ni u ovom slučaju nisu ni oni bezgrešni. Imaju mogućnost, moć i sve što im treba da pomognu ovom narodu ako hoće. Ne, oni će stalno kao papagaji ponavljati da to treba da urade domaći političari. A svjesni su da to oni neće nikada uraditi.

Ako bi to i učinili, mnogi se ne bez razloga boje za svoju sudbinu. Strah im svakako povećavaju događaji u susjedstvu gdje su krenuli u obračun s korupcijom. A ta borba će biti i žešća svakog dana.

Šta će biti u nas. Šta će biti s Bosnom i Hercegovinom? Ne možemo slijegati ramenima i tvrditi da nije do nas. I do nas je. Sjetimo se da smo mi izabrali ove što nam kroje kapu. Da bar hoćemo dočekati da BiH dobije vladu, čini mi se da bi kola krenula uzbrdo. Dotle se nemojmo čuditi ničemu, po ni tome da svjetske diplomate razgovaraju sa entitetskim dužnosnicima, a da im ne smeta što je zastava suverene zemlje u koju su došli negdje sakrivena. Njih ni savjest ne grize što su se ogriješili bar o jedno pravilo u svijetu diplomatije: nema razgovora tamo gdje na stolu nema zastave suverene države u kojoj su oni gosti.