Apelacija Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine zbog povreda Ustava Bosne i Hercegovine
ZAHTJEV ZA PONIŠTENJE NAZIVA «REPUBLIKA SRPSKA»
Autor: Emir Ramić
Objavljeno: 09. Jan 2013. 14:01:24
ENGLESKI / ENGLISH

Polazeći od pravnog aspekta kontradiktornosti termina Republika Srpska {RS} koji u svom nazivu čini nesrpske narode koji žive na njenom prostoru nejednakim iako su kroz ustavnu preambulu tri naroda Bošnjaci, Srbi i Hrvati označena konstitutivnim na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine {BiH}, a što je potvrdio i Ustavni sud BiH;

Polazeći od toga da se ne može u članu II st. 1 i 2 Ustava BiH proklamovati da će se u BiH osigurati najveći nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i sloboda, te da će prava i slobode određene u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i njenim protokolima imati direktnu primjenu u BiH i da će njihova primjena imati prioritet nad drugim zakonom, a onda već u nazivu RS učiniti konstitutivne narode nejednakim;

Polazeći od toga da su nazivom entiteta RS stvorene brojne pretpostavke za kršenje proklamovanih ljudskih prava i findamentalnih sloboda;

Polazeći od činjenice da je postdejtonska praksa u pogledu implementacije Mirovnog sporazuma pokazala pogrešku da se manji entitet nazove RS,ted a je takav naziv jedna od konstrukcionih greški Dejtonskog sporazuma.

Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} podnosi Apelaciju Ustavnom sudu BiH da se naziv RS za manji entitet promijeni, te da se prefiks “srpska” obavezno izbaci, kao što je odlučeno i u pogledu brojnih gradova koji su u manjem entitetu dobijali prefiks „srpski“.
Obrazloženje koje se poziva na praksu koju primjenjuje Europski sud za ljudska prava u Strazburu i koja je obavezujuća.

Materijalni razlozi za poništenje naziva RS su brojni. Ogledaju se u njenom nelegalnom nastanku s jedne strane, do nesporne činjenice s druge strane da su radi njenog postojanja i održivosti učinjeni zločini agresije i genocida, najteži zločini u Europi poslije Drugog svijetskog rata.
Postojanje naziva RS od samog početka realizacije Dejtonskog sporazuma osnov je najvećeg broja problema i kočenja u implementaciji ovog sporazuma.

Time je ujedno i usporavan put BiH prema euro-atlanskim integracijama.

Snage koje su izvršile agresiju na BiH i genocid nad njenim građanima vide u RS svoj ratni plijen i ratnu pobjedu, te na nju gledaju kao na novu srpsku državu stvorenu preko Drine koja će omogućiti realizaciju vjekovnog srpskog sna o ujedinjenju u jednu svesrpsku državu. Zbog toga se i pobornici velikosrpske politike pod plaštom da imaju legalitet i legitimitet iskazan voljom birača u RS trude da BiH ne postane funkcionalna država te da je kao neodrživ eksperiment međunarodne zajednice treba pustiti da propadne.

Samom promjenom naziva manjeg entiteta smanjile bi se takve tendencije za BiH a srpski narod u BiH bi se umjesto politike isčekivanja da se BiH raspadne počeo okretati u pravcu da se BiH učini funkcionalnijom državom kako bi se i ostvario osnovni cilj svake države a to je država blagostanja, stoji u Apelaciji koju je potpisao profesor Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada.