ZMAJEVI S 5:0 PREGAZILI LATVIJU I ČEKIRALI KARTU ZA BRAZIL!
Autor: Sport.ba
Objavljeno: 07. Jun 2013. 19:06:03
Latvija – BiH 0:5

Stadion Skonto u Rigi. Sudac Mike Dean. Strijelci: 0:1 Lulić (48.), 0:2 Ibišević (53.), 0:3 Medunjanin (63.), 0:4 Pjanić (80.), 0:5 Džeko (82.).

LATVIJA: Vninis, Klava, Bulvitis, Ivanovs, Kamešs (od 59. Gabovs), Gorkšs, Mihadjuks, Fertovs, Sinelnikovs, Verpakovskis (od 15. Lazdinš), Gauračs (od 64. Šabala.

BIH: Begović, Spahić, Lulić, Zukanović, Rahimić (OD 69. Višća), Pjanić, Mujdža, Salihović (od 79. Ibričić), Medunjanin (od 69. Stevanović), Ibišević, Džeko.

6.Lihtenštajn 5 0 1 4 2:15 1
Golovima Lulića (48.), Ibiševića (53.), Medunjanina (63.), Pjanića (80.) i Džeke (82.), Zmajevi su napravili novi veliki korak ka SP-u u Brazilu iduće godine. Latvija je pala u Rigi, susret je završio pobjedom BiH od 5:0.

Susret je sjajno počeo za izabranike selektora Safeta Sušića. Već u 11. minuti Bosna i Hercegovina je ostala sa igračem više. Nakon neopreznog starta nad Elvirom Rahimićem, glavni je sudija pokazao direktan crveni karton domaćem igraču Fertovsu.

Međutim, i pored velikog broja prilika, Zmajevi nisu stigli do pogotka, a sjajne prilike su propustili Edin Džeko i Miralem Pjanić.

Sve što su propustili u prvom, Zmajevi su nadoknadili u drugom poluvremenu.

Već u trećoj minuti svoj prvi, istorijski gol u dresu Bosne i Hercegovine postigao je Senad Lulić. Nakon toga je pročepilo…

Već u 53. minuti bilo je 2:0 za BiH. Strijelac drugog gola bio je Vedad Ibišević.

Najljepši trenutak utakmice desio se u 63. minuti. Haris Medunjanin je dobio loptu na nekih 25 metara od gola Latvije, a domaći su mislili da neće šutirati.

Međutim, prevarili su se. Medunjanin je topovski šutirao i pogodio rašlje litvanskog gola za vodstvo BiH 3:0.

Golijada je nastavljena u 80. minuti. Po lijevoj strani sjajno je prošao Edin Višća, uposlio Miralema Pjanića koji neodbranjivo pogađa za 4:0.

Pjanić se dvije minute kasnije našao u ulozi asistenta, kada je sjajnom loptom uposlio Edina Džeku, a ovaj postigao svoj osmi gol u ovim kvalifikacijama.

Sjajno odigrana utakmica, posebno u drugom dijelu susreta. Sada nas očekuje dvomeč sa Slovacima. Prva utakmica igra se 6. septembra na Bilinom polju.