„Slobodarski dani viteškog grada Bužima“
DOSTOJNO SJEĆANJE NA BUŽIMSKE HEROJE I BUŽIM KAO ČUDO BOSANSKOG OTPORA
Autor: Nedžib Vučelj
Objavljeno: 07. Aug 2013. 17:08:02

Rahmetli Izet Nanić i Meho Bašić


Posjetom mjesta pogibije, planinarskim maršom, historijskim satom, jasinom i tevhidom, dostojno obilježen gubitak velikih sinova Bužima u ratu.

Delegacija koju je imenovao Organizacioni odbor manifestacije „Slobodarski dani viteškog grada Bužima“ posjetila je mjesto pogibije u Republici Hrvatskoj, komandanta 505. Viteške brigade, rahmetli generala Izeta Nanića i njegovog najbližeg saradnika Mehe Bašića. Nakon toga je na platou Ćorkovača, poprištu najvećih bitaka bužimskih vitezova, održana manifestacija „Sjećanje na heroje“ kojom je obilježena 18-ta godišnjica od pogibije ovih velikih sinova i heroja Bužima.


Mirsad Topčagić, Ministar za pitanje boraca USK

Agan Bunić, načelnik Općine Bužim

Zijad Nanić

Planinarski pohod mladih


Na Ćorkovači su imami Medžlisa islamske zajednice Bužim proučili ja'sin i tevhid poginulim pripadnicima 505. Viteške brigade, a o liku i djelu Izeta Nanića i Mehe Bašića, kao i o ratnom putu 505. Viteške brigade govorili su načelnik općine Bužim, Agan Bunić, pomoćnik za bezbjednost 505. Viteške brigade, Zijad Nanić, ratni komandant iz Ključa Amir Avdić, bihaćki muftija Hasan ef. Makić i ministar za boračka pitanja u Vladi Unsko-sanskog kantona Mirsad Topčagić.

Ono što je, također, krasilo ovu manifestaciju je planinarski pohod pod nazivom „Put bužimskih vitezova“, a u organizaciji Udruženja mladih Bužim, u kojem je učestvovalo preko 600 učesnika, najviše mladih, što je svakako garancija da bužimski vitezovi, heroji i njihova djela nikada neće biti zaboravljeni. Ovom pohodu priključili su se i mladi iz Bosanske Otoke, te drugih mjesta.
Istina je, svi su se složili, Bužim je bio čudo bosanskog otpora. To mjesto koje je sve do pred kraj rata bilo mjesna zajednica iznjedrilo je najbolju brigadu i najsposobnijeg i najboljeg komandanta u Bosni i Hercegovini, ali kad se rat završio na Bužim su zaboravili baš oni koji to nikada nisu smjeli. Moralo se Bužimu mnogo više pomoći. Danas, kada političari dođu u Bužim i počnu obećavati narod samo odmahuje rukom, jer je i previše sit praznih obećanja.

Ali i kad svi zaborave, neće zaboraviti bužimski vitezovi i narod Bužima, koji u odbrani Bosne uvijek bio na čelu, a kad je nekome trebalo pomoći, Bužim je uvijek bio na repu. Dokle, pita se narod Bužima, koji se ponosi na svoje junake.



Planinarski pohod i historijski sat