Reakcija Bošnjačke demokratske zajednice u Crnoj Gori (BDZ u CG) na intervju gospodina Sulja Mustafića, potpredsjednika Parlamenta Crne Gore i funkcionera Bošnjačke stranke (BS) koji je objavljen na portalu RTCG.me
POLITIČKO LICEMJERSTVO I PROGRAMSKA NEDOSLJEDNOST BOŠNJAČKE STRANKE I SULJA MUSTAFIĆA
Autor: Semir Hodžić
Objavljeno: 09. Jan 2014. 00:01:55
Semir HODŽIĆ: Političko licemjerstvo i programska nedosljednost Bošnjačke stranke i njenih prvaka svakog dana je sve vidljivija, što se najbolje može vidjeti i na pitanju aktueliziranja Njegoša, njegovog umjetničkog i državničkog diskursa, te njihovo prihvatanje imenovanja crnogorskog evropskog puta njegoševskim.
Ispred Bošnjačke demokratske zajednice u Crnoj Gori ističemo neslaganje po pitanju stavova gospodina Sulja Mustafića koje je iznio u pomenutom intervjuu, o dodavanju islamskih simbola na aktuelnu zastavu i postojeći grb Republike Crne Gore, kao i njegovom stavu iskazanom u ime Bošnjačke stranke o Njegošu i Njegoševom pjesništvu.

Čitajući intervju ne možemo da ne primijetimo i dozu licemjerstva što nas je postaklo da reagujemo i oglasimo se. Mustafić kaže, citiramo: “Isto tako, sa istim stepenom odgovornosti, zalagati da se, ono što nas dijeli i stvara rezervu kod pripadnika islamske vjeroispovijesti, promijeni u državnim simbolima. Dakle, i pripadnici islama su ovdje autohtoni stanovnici, vjekovima su gradili Crnu Goru, oni su dio njene društvene stvarnosti i tražimo da se to iskaže i kroz simbole naše države.“

Ako smo kao narod već vjekovima ovdje, i ako smo puno uložili u Crnu Goru, ako smo, pored ostalog, iznjedrili razne heroje kao što je recimo bio zamjenik političkog komesara Treće proleterske sandžačke udarne brigade Rifat Burdžović Tršo, narodni heroj, kao i mnoge druge važne ličnosti koje su obogatile historiju ovog zajedničkog nam životnog prostora, prirodno je da Bošnjaci budu tretirani kao ravnopravan narod u Crnoj Gori, a ne da budu manjina, na šta ste vi, očigledno je, već pristali!

Postojeći državni simboli, grb i zastava vrijeđaju žrtve i potomoke žrtava genocida u plavsko-gusinjskom kraju (1912-13), jer je pod tim znamenjem počinjen zločin genocida nad Bošnjacima i Albancima u ovom kraju, pa je u najmanju ruku neumjesno, kao neku vrstu satisfakcije za naše realne nacionalne potrebe, na takvim državnim simbolima dodavati islamske simbole. Također zbog činjenice da su Bošnjaci jedan od naroda koji konstituišu državu Crnu Goru a ne nacionalna manjina, za BDZ u CG bilo kakva korekcija postojećih državnih simbola nije prihvatljiva, već zahtijevamo njihovu potpunu promjenu u simbole koji neće vrijeđati vjerska i nacionalna osjećanja niti jednog naroda u Crnoj Gori.

U ovom kontekstu želimo naglasiti činjenicu, i objaviti narodu da Bošnjačka stranka ima još jedan sporazum sa DPS-om a koji vješto krije od javnosti. Radi se o sporazumu koji je uoči donošenja novog Ustava nakon referenduma o nezavisnosti CG u ime BS potpisao gospodin Kemal Purišić, a odnosi se upravo na državne simbole. Predlažemo zbog toga gospodinu Mustafiću da pita svog potpredsjednika o čemu se radi, kako bi bio u toku kada se bavi ovim važnim pitanjem.

Političko licemjerstvo i programska nedosljednost Bošnjačke stranke i njenih prvaka svakog dana je sve vidljivija, što se najbolje može vidjeti i na pitanju aktueliziranja Njegoša, njegovog umjetničkog i državničkog diskursa, te njihovo prihvatanje imenovanja crnogorskog evropskog puta njegoševskim. Mustafić je u intervjuu između ostaloga rekao: “Nijednog trenutka nijesmo željeli to pitanje da politizujemo (Bošnjačka stranka op. S.H.), a još manje da pokušamo umanjiti ili relativizovati književnu dimenziju i značaj Njegoševog djela. Takođe, niko od nas nije govorio o Njegošu kao genocidnom pjesniku, već o nekim idejama njegovog djela, konkretno 'Gorskog vijenca', čije je bukvalno tumačenje bilo inspiracija nekim kasnijim izvođačima zločina, da ih koriste kao apologiju za svoje projekte etničkih čišćenja, pokrštavanja…”


MUSTAFIĆ TREBA ZNATI

Kada je u pitanju Njegoš i njegovo književno djelo, ističemo da se u osnovi radi o historijskoj ličnosti koju i današnja crnogorska (ali i srpska) nacionalna elita doživljava kao državnika a njegovo književno djelo kao program za buduće generacije.
Bošnjačka demokratska zajednica izražava zabrinutost što se danas u Crnoj Gori potpuno skreće sa evropskog puta, trasiranog u predreferendumskoj Crnoj Gori, kada je promivirana multietničnost, multikonfesionalnost i multikulturalnost, zatim decentralizacija i regionalizacija, čime je za samostalnost Crne Gore dominantno zadobijena podrška bošnjačkog naroda. Još više smo zabrinuti što nosioci tzv. autentične zastupljenosti, bošnjački predstavnici u Državnom parlamentu, zaboravljaju obećanja data svom narodu i zarad usko pratijskih ili ličnih interesa, na mala vrata ga prevode iz naroda u nacionalnu manjinu, i time učestvuju u otimanju prirodnog prava bošnjačkom narodu da se punim kapacitetom bori za Crnu Goru kao modernu evropsku državu bez oživljavanja nacional-šovinističkih opterećenja iz prošlosti.

Kada je u pitanju Njegoš i njegovo književno djelo, ističemo da se u osnovi radi o historijskoj ličnosti koju i današnja crnogorska (ali i srpska) nacionalna elita doživljava kao državnika a njegovo književno djelo kao program za buduće generacije. Njegoša kao pjesnika, a njegovo djelo „Gorski vijenac“ kao ep, tretiraju samo u kontekstu traganja za opravdanjem i pjesničkim relativiziranjem poruka koje ovo djelo nosi, koje se inače ne mogu nikako drugačije protumačiti osim kao poruke mržnje, netolerancije i fašizma.

Na kraju želimo naglasiti i podvući da u ime bošnjačkog naroda nema niko pravo halaliti zločine genocida inspiratoru tih zločina Njegošu, pa makar taj obnašao i funkciju potpredsjednika Vlade ili potpredsjednika Skupštine Crne Gore, piše u reagiranju Bošnjačke demokratske zajednice u CG koje je potpisao Semir Hodžić, sekretar BDZ-a Bijelo Polje.

Koalicioni partneri BS-a: Čoče, jesu li se to 'đeca' igrala genocida?