Pravo i pravda u Genocidnoj tvorevini
MAJCI IZ SREBRENICE PRIJETI KAZNA DO 800 KM ZBOG ULASKA U ZADRUGU U KRAVICI
Autor: Anadolu Agency (AA)
Objavljeno: 20. Mar 2014. 14:03:53
Šuhra Malić, članica Udruženja "Srebreničke majke", je dobila poziv za saslušanje u Osnovnom sudu u Srebrenici kao okrivljena zbog ulaska u krug Zemljoradničke zadruge u Kravici 13. jula 2013. godine, kada je s drugim članicama Udruženja namjeravala obilježiti mjesto stradanja žrtava genocida.

Kako se u pozivu navodi, Malić, danas 78-godišnja starica, je prekršila Zakon o javnom redu i miru Republike Srpske (RS), član 8, u kojem se navodi da će "ko grubim vrijeđanjem drugog lica ili drugim bezobzirnim ponašanjem izazove osjećaje fizičke ugroženosti ili uznemirenosti građana, biti kažnjen novčanom kaznom od 200 do 800 KM".

Ročište je prvobitno zakazano za 25. mart,ali ga je advokat Malićeve Džemail Bećirbegović odgodio za 28. mart. On je u razgovoru za AA potvrdio kako je dobio poziv, te da je pomjerio datum ročišta.

Podsjećamo da su članice porodica žrtava genocida uspjele 13. jula prošle godine ući na jedno od najvećih mjesta zločina nakon pada Srebrenice u julu 1995. godine. Pripadnici MUP-a RS su pokušali spriječiti njihov ulazak u krug Zemljoradničke zadruge.

U julu 1995. godine pripadnici vojnih i policijskih snaga RS, potpomognuti specijalnim jedinicama iz Srbije u prostorijama Zemljoradničke zadruge u selu Kravica strijeljali su, prema svjedočenjima preživjelih pred Haškim tribunalom, više od hiljadu bošnjačkih dječaka i muškaraca.

Šuhra Malić je za AA rekla kako je u krugu Zemljoradničke zadruge ubijen njen sin Fuad. Ona je u ratu izgubila dva sina i 20 članova porodice.

Malić je rekla da će se pojaviti na sudu, ali da je to neće spriječiti da se pojavljuje u Kravicama sve dok je živa.

"Neću im dati pare, rekla sam im da mogu ležati u Hagu i uživati kao Ratko Mladić i Radovan Karadžić", rekla je Malić.

Aleksandra Letić iz Helsinškog odbora RS-a je rekla kako se ovaj slučaj mora posmatrati u širem kontekstu. Ona je rekla kako je problem BiH što osim Potočara ne postoji memorijalni centar gdje će se preživjele žrtve na adekvatan način sjećati stradalih.

"To je suštinski problem u BiH. Mi moramo obilježiti mjesta stradanja kako bi se mogli prisjećati, podsjećati i educirati mlade o tome što se dešavalo", rekla je Letić i dodala da se slučaj Šuhre Malić mogao izbjeći.

Ona smatra da Sud u Srebrenici ima pravnu, ali ne i moralnu osnovu da pokrene postupak protiv osoba koje su se taj dan nalazile u Kravicama, te da se moralo naći drugo rješenje.

Letić vjeruje kako će ovakvih slučajeva narednih godina biti sve više i više, jer žrtve ne žele ćutati.