Velike aktivnosti Bošnjačke kulturne zajednice u Makedoniji
UZ BOŠNJAČKE NACIONALNE MUBAREK DANE, SKUPLJAJU HUMANITARNU POMOĆ ZA NASTRADALE OD POPLAVA U BOSNI
Autor: Faik Nezirović
Objavljeno: 20. May 2014. 19:05:02

Koordinacija sa bratskim organizacijama „Drita“ iz Tetova i „Kaliri e mersis“ iz Skoplja.

Uručena je nagrada za posebnu zaslugu u edukaciji bošnjačke djece nastavnici Edisi Camić

Zajednička fotografija sa direktoricom Javne ustanove Kinoteka Bosne i Hercegovine gosp. Devletom Filipović kod Turbeta bosanske princeze Emine
Za Bošnjačku kulturnu zajednicu ove godine nema odmora. Aktivnosti se menjaju filmskom brzinom. Iza uspješne manifestacije „MOST“- međudržavne likovne izložbe na kojoj izlažu 26 umjetnika iz Turske i 26 umjetnika iz Makedonije, u gradovima Skoplje, Veles i Kavadarci, u režiji BKZ-M, razvila se živa i intenzivna komunikacija sa srodnim bošnjačkim institucijama iz Bosne i Hercegovine. Najprije je održan sastanak sa direktoricom Javne ustanove Kinoteka Bosne i Hercegovine gosp. Devletom Filipović na kojom je dogovoren budući način prezentacije kulturološkog i filmskog blaga ove ustanove i uopšte Bošnjaka u Makedoniji. Onda je usledio i drugi sastanak sa Mirzom Ustamujićem, poslanikom u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH i Irfanom Čengićem, vijećnikom u Općinskom vijeću Stari Grad. Predsjednik BKZ-a Džemil Bektović i njegovi saradnici Elvir Sadiković i Dževad ef. Hot iskazali su veliko zadovoljstvo što imaju priliku da razgovaraju s mladim izabranim dužnosnicima i da ih upoznaju s položajem Bošnjaka u Makedoniji. Posebno su istakli da su uspjeli da realiziraju projekt obnove Turbeta bosanske princeze Katarine u Skoplju, kao i angažman koji provode kako bi se uveo bosanski jezik i otvore katedre na Pedagoškom i Filološkom faklutetu, a u cilju očuvanja kulture i tradicije Bošnjaka. Istakli su da sa velikim interesovanjem prate dešavanja u matici, te su postavljali brojna pitanja o aktuelnoj političkoj situaciji i poziciji Bošnjaka, kao i dolazećim općim izborima u Bosni i Hercegovini. Nakon održanog sastanka zajednički su posjetili obnovljeno turbe bosanske princeze Katarine.

Odmah iza ovog sastanka je počela priprema za manifestaciju i proslavu Dana bošnjačke zastave održanom 11.05.2014 godine, kod reonovljenog Turbeta posljednje bosanske princeze Katerine/Emine u Skoplju. Na ovoj proslavi su po prvi put bili prisutni bošnjački učenici iz pet osnovnih škola koji su participirali na likovnom i literarnom konkursu „Ljiljan-moj omiljeni cvijet“ kojeg je podržalo i Ministarstvo obrazovanja Republike Makedonije, ali također su bili i slušaoci otvorenog historisjkog časa. Na početku samu manifestaciju je otvorio podpresjednik BKZ-M Dževad ef. Hot u ime domaćina, dok o značaju i simbolici bošnjačke zastave gostima se obratio prof. dr Zećir Ramčilović. Predsjednik BKZ-M prof. dr Džemil Bektović je u svojem obraćanju iskazao svoje osobno zadovoljstvo što se proslava odvija kod reobnovljenog Turbeta koji je jedini spomenik koji se direktno veže za maticu Bosnu i Hercegovini i koji govori o šest vjekovnom opstojavanju Bošnjaka na ovim prostorima. Na kraju su dodeljene nagrade u vezi konkursa „Ljiljan- moj omiljeni cvijet“ a nagrade je uručio akademik Fehim Husković.

I tačno kada se krenulo u zasluženi odmor nevolja koja je snašla našu domovinu Bosnu i Hercegovinu je opet snažno aktivirala aktiviste Bošnjačke kulturne zajednice u Makedoniji da pozovu svoje članstvo, simpatizere i Bošnjake u prikupljanju humanitarnih paketa za potrebe ugroženog stanovništva u Bosni i Hercegovini od poplava. Ono što posebno raduje je da su se sami javili brojne turske i albanske humanitarne organizacije, kao i džemati gdje participraju Bošnjaci-Torbeši, kako bi pomogli oko prikupljanja sredstava. U tom kontekstu otvoreni su brojni punktovi i centri za prijem robe i namirnica, a one stižu iz svih sredina gde žive muslimani: Skoplja, Tetova, Gostivara, Debra, Struge, Ohrida, Prilepa i Velesa.