BOSNA I NJENI NE-PRIJATELJI FRANC FERDINAND I MILORAD DODIK
Autor: Senad Ušanović
Objavljeno: 29. Jun 2014. 17:06:21
Da li patrioti zaista imaju legitimitet ubiti neprijatelja države?

Ako je navodni „bosanski“ odnosno srpski patriota Gavrilo Prinzip imao legitimitet ubiti neprijatelja i okupatora njegove domovine Bosne i postati heroj, kakav legitimitet imaju današnji bosanski patrioti u borbu protiv današnjih neprijatelja Bosne i secesionista?
Ako je Franz Ferdinad okupator i neprijatelj Bosne, zar Petar Petrović Njegoš nije još veći neprijatelj koji je otvoreno pokazivao svoju primitivnu mržnju. Njegov spomenik danas okupira bosanski grad Višegrad.



Franz Ferdinad i Milorad Dodik

***


Senad UŠANOVIĆ: Kada aktuelni srpski političari u BiH otvoreno prizivaju raspad Bosne i Hercegovine i kada javno sanjaju stvaranje jednstvene srpske država odnosno pripajanje Bosne i Hercegovine državi Srbiji - onda se postavlja pitanje:
Ko je veći neprijatelj Bosne, Franz Ferdinand ili srpski separatisti?
Kako će završiti ovi drugi – pokazaće vrijeme i historija.
Da li je ispravna poruka da je Gavrilo imao moralno pravo ubiti neprijatelja Bosne i tako postati heroj?
Šta bi onda današnji neprijatelji Bosne trebali očekivati?
Da li patrioti zaista imaju legitimitet ubiti neprijatelja države?
Tačno je da je Austougarska okupirala Bosnu 1878. iz strateških razloga te da bi iskoristila prirodne resurse naše domovine. Nezavisnost Bosne i Hercegovine za okupacionu vlast tada nije dolazila u obzir. Da bi eksploatacija Bosne bila što efikasnija, austrougarska vlast je ulagala u infrastrukturu i gradila Bosnu…
Pošto je austrougarska vlast mogućnost stvaranja i opstanka samostalne države Bosne odbiljala - smatrana je neprijateljem među stanovništvom Bosne.
Posjetom glavnom gradu Bosne i Hercegovine austrougarski prijestolonasljednik Franc Ferdinand je želio simbolično dati na znanje „OVO JE AUSTROUGARSKA“.
Neprijateljstvo prema austrougarskom okupatoru koji je predstavljao glavnu branu za velikosrpski ekspazionizam podržan ruskim strateškim interesima kuliminiralo je atentatom na austrougarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda.
Nije li interesantna paralela sa sadašnjom političkom situacijom – jer danas za velikosrpske političare u Bosni, dobitnike najvećih ruskih nagrada, najveću opasnost za veliko-srpsku ekspanziju u Bosni predstavlja ulazak države Bosne i Hercegovine u NATO savez?
Da li je Gavrilo Prinzip heroj ili terorista ili iskorišteni mladi idealista u globalne ili nacionalne političke svrhe?
Na ovo pitanje ćemo dobiti odgovora ako dobro analiziramo aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini. Kao da se historija ponavlja?
Današnja država Bosna i Hercegovina ima zaklete domaće neprijatelje koji otvoreno djeluju na njenom uništavanju i uništavanju suverene države Bosne i Hercegovine i njeno podčinjavanju susjednoj državi. Njihovi idejni nacionalistički mentori su pokrenuli okupaciju Bosne i Hercegovine 1992., ali nažalost nisu gradili Bosnu nego se barbarski rušili sve pred sobom. U svom rušilačkom i destruktivnom političkom djelovanju imaju veliku podršku Srbije i Rusije.
U Bosni se danas često mogu čuti uzvici u BiH gradovima: „OVO JE SRBIJA“.
U Bosni opet otvoreno djeluju njeni neprijatelji.
Tragikomično je da današnji neprijetelji Bosne koji žele propast države dižu spomenik atentatoru i bosanskom Srbinu i „bosanskom patrioti“ Gavrilu Principu.
Gavrilo je ubio Franca da bi okupatorskoj vlasti dao znak da nisu poželjni u Bosni.
Veoma je važno napomenuti da je organizacija „Mlada Bosna“ bila financirana od srpske obavještajne službe pod vođstvom srpskog pukovnika Dragutina Dimitrijevića Apisa, a da to njen naivni bošnjački član Muhamed Mehmedbašić vjerovatno nije ni znao. Srpske tajne i obavještajne organizacije su aktivnosti „mladobosanaca“ perfidno usmjeriti za srpske interese a nikako u smijeru stvaranja nezavisne države Bosne.
Veoma je važno napomenuti da su u državi SHS / Jugoslaviji koja je nastala porazom Austrougarske 1918. Bošnjaci u Bosni i Sandžaku postali građani drugog reda i bivali ubijani u mirnodopskom periodu.
Zločin u sandžačkom selu Šahovićima (danas Tomaševo) u kojem je 10. nov. 1924. godine spaljeno bošnjačko selo i ubijeno oko 800 stanovnika uključujuči i djecu se dogodio u „miru“.
Niko nije odgovarao za ovaj zločin.
Agrarnom Reformom 1921. godine Bošnjacima je oduzeta zemlja i uknjižena na ime srpskih seljaka.

Kada aktuelni srpski političari u BiH otvoreno prizivaju raspad Bosne i Hercegovine i kada javno sanjaju stvaranje jednstvene srpske država odnosno pripajanje Bosne i Hercegovine državi Srbiji - onda se postavlja pitanje:
Ko je veći neprijatelj Bosne, Franz Ferdinand ili srpski separatisti?
Kako će završiti ovi drugi – pokazaće vrijeme i historija.
Da li je ispravna poruka da je Gavrilo imao moralno pravo ubiti neprijatelja Bosne i tako postati heroj?
Šta bi onda današnji neprijatelji Bosne trebali očekivati?
Da li patrioti zaista imaju legitimitet ubiti neprijatelja države?



Autor je urednik radija Bosanski talasi