Mr. Ramiz Salkić, potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS učestvovao u radu okruglog stola o vlasništvu nad nekretninama u RS
MORAMO SAČUVATI GRUNT KOJI PRIPADA BOŠNJACIMA
Autor: B.net
Objavljeno: 28. Jan 2015. 15:01:22


Mr. Ramiz Salkić, potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS učestvovao je 28. januara 2015. godine u radu okruglog stola Ostvarivanje i zaštita prava na imovinu, u kontekstu primjene Zakona o premjeru i katastru i Zakona o porezu na nepokretnosti u RS, koji je održan u Banja Luci. Organizatori skupa su bili Vakufska direkcija Islamske zajednice BiH i Banjalučko muftijstvo, a pokrovitelji potpredsjednik BH. entiteta RS, mr. Ramiz Salkić i reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović. Skupu je prisustvovalo oko 130 učesnika, među kojima i predstavnici Islamske zajednice, OHR, OSCE, Institucije ombdusmena za ljudska prava BiH, Geodetskih uprava oba entiteta, Porezne uprave RS itd. Razmatrane su konsekvence donošenja Zakona o premjeru i katastru i Zakona o porezu na nepokretnosti u RS, u kontekstu kršenja prava na imovinu Bošnjaka u ovom BH. entitetu, na koju se ukazuje posljednjih godina.

U svom obraćanju potpredsjednik Ramiz Salkić naglasio je da su prava Bošnjaka u RS još uvijek ugrožena, tako da je bila ispravna odluka da se okrugli sto o ugrožavanju prava vlasništva nad nepokretnostima održi upravo u Banja Luci:

-Prava Bošnjaka u ovom entitetu se krše skoro u svim segmentima društva i na mnogo drugih tema mogao bi se i trebao održati ovakav skup. Bošnjaci sa punim pravom, a poučeni ranijim iskustvima, sumnjaju u dobre namjere pojedinih odredbi pomenutih zakona. Duboko svjesni potrebe očuvanja grunta i sprječavanja manipulacija gruntom od strane vlasti u ovom entitetu, poduzet ćemo sve mjere da sačuvamo grunt koji pripada Bošnjacima. Kao posljedica progona, etničkog čišćenja i genocida počinjenog u zaštićenoj zoni UN Srebrenica, Bošnjaci iz ovoga entiteta su raseljeni po cijelom svijetu. Gotovo da nema općine gdje nema primjera uzurpacije imovine Bošnjaka i imovine Islamske zajednice, koja bi mogla biti legalizirana provedbom ovoga zakona o katastru. Posebno je pitanje oduzete, uzurpirane bošnjačke imovine od strane bivše države, a koja su vlasti ovoga entiteta i općina dodijelile za gradnju izbjegličkih naselja. Ovim zakonom, ta zemlja bi mogla i gruntovno pripasti novim vlasnicima. Poslanici u Narodnoj skupštini i delegati Vijeća naroda iz bošnjačkog naroda, u redovnoj proceduri uložili su veliki broj amandmana, prije svega na Zakon o katastru, ali nije bilo sluha od strane Vlade RS za dogovor, što u dodatnoj mjeri podgrijava sumnju u cijeli ovaj proces, kazao je mr. Salkić.

Pozivajući Bošnjake, ali i vlasti BH. entiteta RS na neophodnost zajedničkog traženja rješenja, potpredsjednik Salkić je poztvaoi međunarodne organizacije da u procesima finansiranja projekata u BiH vode računa o mogućim pravnim posljedicama tih projekata. Također, on je podsjetio da je Ustavni sud BiH po apelaciji člana Predsjedništva BiH, Bakira Izetbegovića poništio određene odredbe Zakona o katastru, što je potvrdilo sumnje da je moguća povreda osnovnih prava Bošnjaka.