Prva pobjeda u kvalifikacijama za EURO:
MEŠINI ZMAJEVI SAVLADALI ANDORU, HAT-TRICK DŽEKE I TRI ASISTENCIJE LULIĆA!
Autor: Oslobođenje
Objavljeno: 29. Mar 2015. 00:03:26

Fudbalska reprezentacija BiH ostvarila je prvu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2016. u Franckskoj. Selektorski debi Mehmeda Baždarevića Zmajevi su nagradili pobjedom u utakmici 5. kola kvalifikacione grupe B. Bilo je 3:0, hat-trick je upisao Edin Džeko, a tri asistencije Senad Lulić!

BiH je nastupila u sastavu: Begović, Spahić, Vranješ, Bešić, Ibišević, Pjanić, Džeko, Mujdža, Lulić, Zukanović, Višća.

Selektor se odlučio na taktiku 4-4-2 sa Džekom i Ibiševićem u vrhu napada.

Napadački od starta

Od prve minute BiH je krenula napadački, po pobjedu, dok su domaći gledali da izgube sa što manjom razlikom,po sistemu - svi u odbranu pašta bude. Ipak, kvalitet kad-tad dođe do izražaja, što se Zmajeva tiče, oni su ga naplatili već nakon 13 minuta. Vranješ je uputio dubinsku loptu za Lulića koji je lijepo ostavlja za Džeku, a Dijamant sa vrha šesnaesterca snažno šutira i postiže svoj drugi gol u kvalifikacijama.

Od tog trenutka Mešini izabranici zagospodarili su terenom.

U 17. minuti šut je sa 17 metara oprobao i Pjanić, no bio je izblokiran, pa je golman Andore lako ukrotio njegov pokušaj.

U 24. minuti brzu kontru naše selekcije pokušao je golom okruniti Edin Višća, no iz izgledne prilike šutirao je pored gola.

HAT-TRICK EDINA DŽEKE

Ibišević je u 31. minuti imao idealnu priliku da udvostruči prednost Zmajeva. Dupli pas su na desnoj strani odigrali agilni Višća i Mensur Mujdža, naš bek ulazi u šasnaesterac i ubacuje za Ibiševića, a napadač Stuttgarta sa ne snalazi najbolje i sa desetak metara šalje loptu preko gola.

Pet minuta kasnije ponovo je u akciji bio Višća - odlično se oslobodio čuvara, centrirao za usamljenog Džeku, a ovaj nešto visočiju loptu ne zahvata najbolje pa je rezultat ostao nepromijenjen.

Već u sljedećem napadu sa 17-18 metara tuče i Muhamed Bešić, ali lopta odlazi preko prečke.

Do kraja prvog poluvremena imali smo još par prilika za drugi pogodak. Najprije je u 42. minuti iz slobodnog udarca sa 18 metara živi zid pogodio Pjanić, a u nastavku akcije jednalopta bila je prebrza za Ibiševića. Konačno, Ibišević je u sudijskoj nadoknadi imao priliku prvog poluvremena, no to što je promašio najbolje oslikava u kakvoj je golgeterskoj formi "Plavo oko" - sa 11 metara je šutirao, lopta je zakačila je jednog od odbranbenih igrača Andore, skrenula sa putanje i umalo završila u mreži.

Samo četiri minute u nastavku trebale su Džeki za drugi pogodak.

Hat-trick je Dijamant kompletirao u 62. minuti, na asistenciju, pogađate, Lulića. Bio je to 41. pogodak Džeke u 70. nastupu za reprezentaciju.

U 67. minuti u dresu reprezentacije debitovao je Milan Đurić, napadač Cesene. Na terenu je zamijenio Ibiševića.

Ista čast pripala je u 73. minuti Edinu Cocaliću koji je prvi put za BiH zaigrao umjesto Vranješa.

U 77. minuti Baždarević priliku daje Harisu Medunjaninu, umjesto večeras odličnog Lulića.

BiH je ovom pobjedom ostala na petom mjestu grupe B, sa pet osvojenih bodova.