IMAMI ISLAMSKE ZAJEDNICE U REPUBLICI SLOVENIJI U SLUŽBENOJ POSJETI DIYANETU
Autor: Nevzet Porić
Objavljeno: 03. Apr 2015. 13:04:10


Od 1. do 6. aprila 2015. godine, imami i članovi Mešihata Islamske zajednice u Republici Sloveniji na čelu sa muftijom dr. Nedžadom Grabusom borave u službenoj posjeti Diyanetu.

Delegaciju Islamske zajednice primio je predsjednik Diyaneta prof. dr. Mehmet Gormez. Tim povodom kazao je da islam proživljava teške trenutke. Iskustvo o zajedničkom suživotu koje ima Balkan veoma je važno i potrebno ga je iznova izučiti. Kada otkrijemo te tajne zajedničkog suživota potrebno ih je predstaviti Evropi i Svijetu i na taj način otkloniti strah i netrpeljivost koji postoje na Zapadu.









Islamofobija je postala diskriminacija. Trenutno proživljavamo pomračenje muslimanskog uma. Prilikom pomračenja sunca muslimani obavljamo poseban namaz. Zato bismo danas, kada proživljavamo taj period, morali obaviti namaz i spustiti svoj um na zemlju i očistiti ga od svih mrlja koje se nalaze na njemu. Islamski svijet je u plamenu koji guta našu djecu, našu budućnost i budućnost svih naših generacija. U nastavku je izrazio svoje zadovoljstvo povodom posjete muftije Grabusa i ostale delegacije. Kazao je da se veoma često prisjeti svoga prijatelja Nedžada Grabusa koju mu u teškim trenuticima služi kao inspiracija za dalji rad.



Muftija dr. Nedžad Grabus zahvalio se za prijem i gostoprimstvo šejhu Gormezu. Kazao je da pokušavamo živjeti vjeru naših očeva i djedova. Svi se moramo boriti protiv sektaškog tumačenja islama. Zahvalio se za podršku i pomoć koju Diyanet nudi Islamsoj zajednici u Sloveniji, a posebno za pomoć pri izgradnji džamije u Ljubljani. U nastavku je kazao da može biti interpretacija islama u Turskoj primjer za muslimane u svijetu kako se u suvremenom vremenu može sistematično razvijati duhovnost koja bogati i stabilizira društvene odnose. Islamska tradicija u Turskoj bila je uvijek inspiracija autohtonim evropskim muslimanima kao i u savremenim prilikama mirnog suživota religija i kultura. Zato je ovo prilika da se imami upoznaju sa djelovanjem Diyaneta koji spada u vodeće muslimanske institucije koje se bave sa pitanjem islama.

Imami i ostali članovi delegacije susreli su se sa direktorima uprava u Diyanetu kao što su uprava za vanjske poslove, uprava za fetve, uprava za obrazovanje i uprava za izdavaštvo.

Diyanet je osnovan 1924. godine, ali je u posljednjih deset godina doživio ekspanziju pod vodstvom prof. dr. Mehmeta Gormeza. Posebnu pažnju posvećuju vjerskom obrazovanju. Trenutno imaju u Turskoj 25 hiljada kurseva za izučavanje Kur'ana u koje je uključeno preko milijon polaznika. Imaju 2.500 medresa, 95 fakulteta islamskih nauka. Trenutno imaju hiljadu muftija koji djeluju u 81 regiji. Trenutno 25 hiljada osoba uči hifz, a svake godine 11 hiljada osoba nauči hifz Kur'ana. Trenutno je u Turskoj 115 hiljada hafiza. U Turskoj ima 11 škola u kojoj su svi učenici i profesori hafizi i svi su stipendisti Diyaneta. Organiziraju i ljetne škole koje posjećuje preko tri milijona učenika.

Delegacija Islamske zajednice nako Ankare posjetit će Konyu gdje će se sastati sa muftijom u Konyi, a radnu posjetu će završiti u Istanbulu gdje će ih primiti istanbulski muftija.