Uz Dan pobjede nad fašizmom
FAŠISTIČKO-GENOCIDNA TVOREVINA NA TLU EVROPE
Autor: Armin Čusto
Objavljeno: 10. May 2015. 03:05:27
Armin ČUSTO: Nakon svih tih zvjerstava počinjenih od Republike Srpske, ista tvorevina danas nakon 20 godina od završetka agresije provodi psihološki genocid nad Bošnjacima. Posljednji primjer jeste hapšenje Bošnjaka pod plaštom “borbe protiv terorizma”. Selo Orahova kod Bosanske Gradiške sa 4000 stanovnika, sa tri prelijepe džamije primjer je pozitivnog povratka Bošnjaka. Navedeni primjeri kao i ostali procesi povratka Bošnjaka u taj manji bh. entitet uprkos kontinuiranom aparthejdu, ne odgovaraju sadašnjim strukturama u Republici Srpskoj.
Prije nekoliko dana navršilo se 206 godina od genocida nad Bošnjacima Sjenice, u kojem je vojska Karađorđa Petrovića mučki ubila preko 2500 Bošnjaka. Uskoro ćemo obilježiti 23. godišnjicu „Bijelih traka“ i početka genocida u Prijedoru, zatim 22.godišnjicu stradanja Bošnjaka Bugojna od strane Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), zatim 20 godina genocida u Srebrenici i Žepi, godišnjica stradanja Bošnjaka Višegrada, Rogatice, Foče, Bratunca. Mostara... Svaki grad Bosne i Hercegovine obilježava godišnjice stradanja svojih najmilijih koji su bili žrtve genocidne veliko-nacionalističke politike i projekta SANU, SPC: Sve Bošnjake genocidom i etničkim čišćenjem uništiti.

Danas, 09.maja, obilježavamo Dan pobijede nad fašizmom, koji nažalost nikad nije ni pobijeđen. Mnogo je primjera ovakvoj tvrdnji, a posljednja jeste svakako fašističko-genocidna tvorevina Republika Srpska koja je nastala na kostima nevino ubijenih Bošnjaka.

Genocidna tvorevina je sa svojim cjelokupnim vojnim i političkim aparatom uz pomoć države Srbije i Crne Gore sa Jugoslovenskom narodnom armijom, četvrtom vojnom silom u Evropi, koja je stala na stranu veliko-srpskih ciljevima, koja je odgovorna za genocid u Srebrenici, Prijedoru, Bratuncu, Višegradu, za četverogodišnju okupaciju glavnog grada Sarajeva, u kojem je ubijeno preko 11 hiljada građana, preko 1600 djece. Kada se razgovara i piše o temi Republika Srpska, njen nastanak, uloga u društvenim procesima, a koji direktno impliciraju na državu Bosnu i Hercegovinu česte su izjave kako za ovaj manji bh. entitet ne treba upotrebljavati prefikse “fašizam”, “genocidna tvorevina”, jer tako nećemo nikada doći do potrebnog mira i izgradnje Bosne i Hercegovine kao funkcionalne države.

Genocid kao krivično djelo usmjereno na potpuno ili djelomično uništenje jedne etničke, nacionalne, vjerske skupine, a fašizam kao ideologija i pokret koja je preko genocida ostvarivala svoje ciljeve, za svakog čovjeka koji je iole upućen u društvene procese Bosne i Hercegovine, a posebno na činjenice koje se tiču agresije na Bosnu i Hercegovinu, izvući će samo jedan zaključak, “Republika Srpska je fašističko-genocidna tvorevina na tlu Evrope”, iste Evrope koja danas u okviru nadnacionalne organizacije Evropska unija obilježava 09. maj kao Dan pobijede nad fašizmom, ali i Dan Evropske unije.



Da je Republika Srpska fašističko-genocidna tvorevina govore nam i propisi međunarodnog krivičnog prava. Međunarodno krivično pravo kao mlada grana prava svoj nastanak vezuje za procese nastali u okviru Nimberških postupaka (postupci pokrenuti za zločine počinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata), gdje su se primjenjivali propsi Ženevskih konvncija i njenih dodatnih protokola kao i Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. godine.

Na temelju navedenog međunarodno krivično pravo će se razviti kao grana prava, a osnivanjem Međunarodnog suda za zločine u Ruandi i Međunarodnog krivičnog suda za zločine na prostoru bivše Jugoslovije, međunarodno krivično pravo će imati jednu od presudnih uloga u postizanju pravde, što je i krajni cilj svake grane prava. Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju će u više predmeta (Milan i Sredoje Lukić, Beara, Radislav Krstić, Vujadin Popović Drago Nikolić i drugi) utvrditi postojanje genocidnog plana od strane tadašnjeg vojnog i političkog vrha Republike Srppske. Presude donesene od strane MKSJ, i Suda Bosne i Hercegovine ukazuju da je Republika Srpska insitucionalno i sistematski stojala iza genocida(istu tvrdnju potvrdio i Stalni sud u Haggu povodm tužbe Bosne I Hercegovine za genocide protiv Srbije I Crne Gore). Moralno i pravno gledano za svakog normalnog čovjeka Republika Srpska je fašističko-genocidna tvorevina.

Nakon svih tih zvjerstava počinjenih od Republike Srpske, ista tvorevina danas nakon 20 godina od završetka agresije provodi psihološki genocid nad Bošnjacima. Posljednji primjer jeste hapšenje Bošnjaka pod plaštom “borbe protiv terorizma”. Selo Orahova kod Bosanske Gradiške sa 4000 stanovnika, sa tri prelijepe džamije primjer je pozitivnog povratka Bošnjaka. Navedeni primjeri kao i ostali procesi povratka Bošnjaka u taj manji bh. entitet uprkos kontinuiranom aparthejdu, ne odgovaraju sadašnjim strukturama u Republici Srpskoj. Zbog toga je i krenuo napad na Bošnjake, po svaku cijenu se mora spriječiti povratak Bošnjaka, a psihološki genocid manifestiran kroz ograničavanje ljudskih prava (pravo na imovinu, obrazovanje, zaposlenje) i upad policijskih struktura u kuće Bošnjaka povratnika i njihovo odvođenje eklatantan su primjer fašizma od strane manjeg bh.entiteta.



Danas kad obilježavamo Dan pobjede nad fašizmom, a ujedno i Dan Evropske unije, Republika Srpska provodi fašističku politiku usmjerenu na konačno uništenje Bošnjaka.

Međunardna zajednica, koja govori o poštivanju ljudskih prava, da smo svi jednaki, da je naša budućnost u Evropskoj uniji i NATO paktu, dopušta postojanje fašističko-genocidne tvorevine čiji sistem politički i policijski aparat danas proganja preživjele žrtve gencida, povratnike na svoj toprak.

Poštovani domaći lideri, suza jetima, silovane majke, prognanog Bošnjaka je mnogo vrijednija od vaših udobnih fotelja, nemojte da iznevjerimo emanet naših šehida. Probudite se!
Uskoro ćete svi doći i slikati se na dvadestoj godišnjici obilježavanja srebreničkog genocida, zapitajte se imate li stida se pojaviti pred porodicama nevino ubijenih Bošnjaka srebreničkog genocida.