Turski i bošnjački džemati u Offenbachu priredili ručak za izbjeglicama iz Sirije, kojima se obratio gradonačelnik Offenbacha
SCHNEIDER: OFFENBACH ĆE SE PRIJATELJSKI POBRINUTI I ZA TEK PRISTIGLE IZBJEGLICE IZ SIRIJE
Autor: Muzafer Hadžić
Objavljeno: 10. Feb 2016. 16:02:25
“Svi se čvrsto Allahovog užeta držite i nikako se ne razjedinjujte…” (Kur’an)



Čudna je zemlja Njemačka, da nije nje možda bi Evropa pala na ispitu humanosti, demokratije, čovjekoljublja, predrasuda, islamofobije. Ova zemlja i njena kancelarka Angela Merkel su zadivile svijet. Ono gostoprimstvo koje je Turska, kao muslimanska država učinila otvarajući granice i pružajući pomoć nevoljnicima iz bliskoistočnih država zahvaćenih besmislenim ratom, to je Deutchland kao nemuslimanska država učinila u sred Evrope i hrišćanskog svijeta. Mi koji smo preduzetnici, a i gastarbajteri znamo i osjećamo da se u Njemačkoj svi ljudi osjećaju slobodnim, kao kod svoje kuće. Ko zna – preko million izbjeglica iz Sirije, Iraka, Afganistana potražilo je i našlo spas u ovoj najrazvijenijoj i bez sumnje najhumanijoj Zemlji Evrope i Svijeta. Hvala Njemačkoj.

Mi muslimani znamo da ono što najčvršće povezuje vjernike je ljubav u ime Allaha, dž.š. Na toj osnovi zasnivaju se medjusobni odnosi i dužnosti vjernika jednih prema drugima, a njih je veoma mnogo; počevši od uzajamnog pomaganja, prijateljstva, posjećivanja, poštovanja, pozdravljanja, čuvanja obraza i karaktera svakog čovjeka, pružanja utjehe u nevolji i sl. Muhammeda.s. kaže: “Niko od vas neće biti pravi vjernik sve dok svome bratu muslimanu ne bude želio što i samom sebi.”

Pomaganje je vjerska i bratska dužnost svakog muslimana prema svom bratu muslimanu, ma kakva porijekla bio, ma gdje živio, ma kakve rase bio te kojim jezikom govorio.



Vodeći se pomenutim ajetom i hadisom, muslimani (najviše Bošnjaci i Turci) njemačkog grada Offenbacha organizovano pomažu izbjeglicama iz Sirije, od kako su u velikom broju došli na teritoriju Njemačke, kao i drugim državama EU. Tako su na dan džume 29. 01. 2016. godine u svim džematima u Offenbachu kako turskim tako i bošnjačkim prikupljana novčana sredstva za pomoć ovim paćenicima iz Sirije. Ovoj hajirli akciji odazvao se veliki broj džematlija. Prikupljena su značajna sredstva.

Istim povodomje u nedjelju, 07. 02. 2016. godine, u prostorijama Džemata “Yavuz Selim Moschee” u Offenbachu priređen je ručak za više izbjeglica iz Sirije a zatim je podijeljena pomoć u hrani, odjeći, obući, i to kako prisutnima, tako i onima koji se nalaze u prihvatnim centrima u gradu Offenbachu a koji nisu prisustvovali ovom skupu.



Učešće u programu uzeli su i predstavnici grada Offenbacha, tako da su se skupu obratili gradonačelnik Horst Schneider i predsjednik opštine Offenbach Peter Schneider. Također skupu su se obratili i predsjednik Udruženja stranaca Abdulkader Rafoud, njegov zamjenik Jonuz Hadžić, predstavnik turskih džemata DITIP SelimTundž, kao i predstavnik bošnjačkih džemata Muzafer Hadžić. Posebno nadahnuto obraćanje imao je zamjenik Turskog konzula u Frankfurtu Ertugrul Fakioglu.



Gradonačelnik Offenbacha je svoje obraćanje započeo islamskim pozdravom Es-selamu alejkum, što je veoma prihvaćeno među izbjeglicama. On je izrazio dobrodošlicu izbjeglicama i ujedno ih bliže upoznao sa gradom Offenbachom.

- “Offenbach je multinacionalni i multireligijski grad, ima 120.000 stanovnika i grad vodi računa o svakom svom stanovniku, i da će se takođe prijateljski pobrinuti i za tek pristigle izbjeglice iz Sirije,” rekao je gradonačelnik, i dodao da je - “Njemačka demokratska i prijateljska zemlja, koja poštuje ljudska i građanska prava i slobode svih ljudi, bez obzira na različitosti”. Na kraju svoje obraćanje je završio takođe pozdravom - Es-selamu alejkum.

Poslije gradonačelnika, prisutnima su se obratili i predsjendik opštine Offenbach Peter Schneida, Abdulkader Rafoud kao, te zamjenik turskog konzula Ertugrul Fakioglu.

Nakon ovog službenog i ceremonijalnog dijela skupa, džematlije i prisutne izbjeglice obavili su zajednički podne namaz, zatim zajednički ručak i na kraju su podijeljena prikupljena sredstva u novcu, garderobi, obući i td.

Na ručku je bilo prisutno oko 100 izbjeglica, a pomoć je podijeljena za više od 500 njih, tako da je nedjelja bila dan berićetan kako za i zbjeglice tako i za organizatore, koji su bili zahvalni Allahu dž.š., što im je omogućio da učine još jedan hajrli posao. Izbjeglice su dobile koliko toliko pomoć, a organizatori sretni zato što su na ovaj hajirli posao nastupili jedinstveno i organizovano, sve u skladu sa lijepim muslimanskim običajima i tradicijom pomaganja bratu u nevolji, shodno hadisu “Najbolji čovjek je onaj koji koristi ljudima, a najgori je onaj koji im štetu nanosi”.