Poslaničke grupe LDP, SDAS, i LSV - Zelena stranka, potpisale su i u skupštinsku proceduru uputile Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici
ENIS IMAMOVIĆ: USVAJANJEM REZOLUCIJE O GENOCIDU U SREBRENICI, SRBIJA ĆE POKAZATI OZBILJNOST U NAMJERI ZA NORMALIZACIJOM ODNOSA SA BIH I IZMEĐU BOŠNJAČKOG I SRPSKOG NARODA
Autor: B.net
Objavljeno: 29. Jun 2016. 14:06:20


Enis Imamović, narodni poslanik


"Usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Srbija pokazuje ozbiljnost u namjeri za normalizacijom odnosa sa Bosnom i Hervcegovinom, ali i odnosa između bošnjačkog i srpskog naroda.
Ona je prilika da sa leđa mlađih generacija skinemo teret bavljenja otvorenih pitanja iz prolosti koja opterećuju naša dva naroda.
Prihvatanjem realnosti onakve kakva je i presuđena međunarodnim pravom mi omogućavamo mladim ljudima da idu dalje u svojim odnosima i pažnju posvete otklanjanju nekih drugih prepreka i izazova iz njihovog vremena ne baveći se pitanjima iz prošlosti.
U našem regionu se rađaju nove generacije mladih ljudi, Bošnjaka i Srba, pred kojim, na žalost, još uvijek stoje ova otvorena pitanja. Generacije dva naroda koje će morati da se bave onim stvarima koje su se desile u vrijeme kada su bili djeca, pa čak nisu bili ni rođeni.
Generacije mladih Bošnjaka su rođene nakon genocida u Srebrenici i svi oni imaju potrebu da stradanje njihovih sunarodnika u genocidu bude prihvaćeno.
Generacije mladih Srba ljudi je rođeno poslije Srebrenice i oni danas slušaju svoj državni vrh u negiranju genocida.

Kakva je zajednička budućnost tih generacija?
Smatramo da je izuzetno važno da se baš u skupštini Srbije usvoji rezolucija o osudi genocida u Srebrenici zbog toga što je država Srbija pred Međunarodnim krivičnim sudom proglašena krivom zato što nije učinila sve da spriječi genocid u Srebrenici na šta je bila u obavezi u skladu sa Konvencijom UN o sprečavanju genocida, čiji je Srbija potpisnik", izjavio je Imamović.
Poslaničke grupe Liberalno demokratska partija - Stranka demokratske akcije Sandžaka i Liga socijademokrata Vojvodine - Zelena stranka, odnosno 11 poslanika, potpisale su i u skupštinsku proceduru uputile Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici za usvajanje po hitnom postupku.

U rezoluciju se najoštrije osuđuje genocid u Srebrenici, kao i svako poricanje genocida.

Proglašava se 11. jul za Dan sećanja na genocid u Srebrenici i izražava se saosećanje za sve žrtve u ratovima na prostoru bivše jugoslavije, kao i za njihove porodice i pozivaju se sve susedne države da nastave da obezbeđuju pravdu i dugoročnu podršku preživelima, uključujući po potrebi one koji su bili žrtve seksualnog nasilja, navodi se u tekstu predloga.

Potvrđuje se rešenost države da spreči genocid i druge ozbiljne zločine i potvrđuje stavove završnog dokumenta Svetskog samita iz 2005. godine i odgovornosti za zaštitu stanovništva od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti.

Predlogom rezolucije se podupiru napori na sprovođenju istrage i procesuiranja optuženih za genocid u Srebrenici, a obavezuju se da će iskoristiti sva raspoloživa sredstva i mehanizme da sprovede istragu i procesuiraju sve odgovorne.

Naglašava se suštinski značaj pomirenja koje je zasnovano na dijalogu, suočavanju sa prošlošću i posvećenosti pravdi i podršci žrtvama, kao osnovi za jačanje bezbednosti, stabilnosti i prosperiteta u regionu.

Rezoluciju su potpisali poslanici Sulejman Ugljanin, Enis Imamović, Čedomir Jovanović, Žarko Korać, Nataša Mićić, Nenad Milić, Nenad Čanak, Goran Čabradi, Olena Papuga, Marinika Tepić i Nada Lazić, javlja n1info.com.