NEPROMIŠLJENI I PRAVNO NEUTEMELJENII POSTUPCI DRŽAVE CRNE GORE
Autor: Ibrahim Husejnović
Objavljeno: 14. Apr 2017. 14:04:34

Osim pijaće vode, vlasnici pomenutih nekretnina ostaće bez vode za navodnjavanje, što će u mnogome umanjiti njihove prihode koje su do sada ostvarivali, što će sve skupa dodatno otežavati ionako težak život u ovoj opštini koja slovi za jednu od najmanje razvijenih opština u Crnoj Gori. Narodskim rječnikom prevedeno, Država nam nudi da kupimo vola a da dobijemo rogove, sve bi ovo bilo smiješno da nije jako, jako žalosno, neprihvatljivo i bolno.


Ministarstvo finansija Vlade Crne Gore ogromnom brzinom sprovodi postupak djelimične eksproprijacije određenih parcela u privatnoj svojini na teritoriji plavske opštine, s namjerom gradnje malih hidroelektrana na Đuričkoj (čitaj: Plavskoj rijeci) i na njene dvije pritoke Jaseničkoj i Hotskoj riječi. Već nekoliko dana u kontinuitetu se pozivaju građani da daju svoje izjave, kojom prilikom im se uručuju i rješenja koja će biti konačna po isteku roka za žalbu od 8 dana ili koji dan nakon toga.

Predstavnik Države koji sprovodi ovaj postupak uz pomoć službenika uprave za nekretnine - područne službe Plav, na jedan bahat i prizeman način tvrdi da je njima jasno da su vode državna svojina, za razliku od nas kojima je, kako on to ustvrdi nepoznanica. Odredili su oni svoje minorne cijene radi zabelezbe i realizacije njihovih zacrtanih ciljeva, čime će onemogućavati pravo svojine u punom obimu onim građanima preko čijih parcela budu postavene cijevi za hidroelektrane.

Građani mjesnog centra Plav, zatim Završa, Đuričke rijeke, Jasenice i Hota su s punim pravom uznemireni, jer sa potpunom izvjesnošću očekuju da će realizacijom pomenutih projekata - centrala, doći do nestašice kako vode za navodnjavanje, tako i pijace vode koje i ovako u ljetnim mjesecima za vrijeme enormnih suša, nije bilo dovoljno za pice u pojedinim gradskim zonama, posebno u naselju Glavice, koje se nalazi na najvisočijoj koti.

Lica koja se pozivaju, u velikom broju ne daju pristanak da se ovi radovi izvode, jer to nije u njihovom interesu, mada se u narednim danima ne isključuju razni vidovi pritisaka i ucjena na građane opštine Plav, kojima usljed ovakvog neodgovornog i nepromišljenog ponasanja države Crne Gore nije preostalo ništa drugo, već da traze kolektivni azil i da napuste svoje vjekovne toprake i ognjišta. Ukazuje se na jednu očiglednu stvar da je država ovaj vodni resurs sa kojim raspolažemo trebala staviti u službu i dobrobit građana opštine Plav, na način što bi se dodatnim projektima pojačalo vodosnadbijevanje građana pijacom vodom, kako oni ne bi ostajali bez iste u ljetnjim mjesecima tokom dužih sušnih perioda koji su sada uobičajeni, obzirom na drastične klimatske promjene koje su se dogodile i koje se događaju.

Osim pijaće vode, vlasnici pomenutih nekretnina ostaće bez vode za navodnjavanje, što će u mnogome umanjiti njihove prihode koje su do sada ostvarivali, što će sve skupa dodatno otežavati ionako težak život u ovoj opštini koja slovi za jednu od najmanje razvijenih opština u Crnoj Gori. Narodskim rječnikom prevedeno, Država nam nudi da kupimo vola a da dobijemo rogove, sve bi ovo bilo smiješno da nije jako, jako žalosno, neprihvatljivo i bolno. Opština Plav je kao svoje razvojne grane na dugoročnim osnovama zacrtala poljoprivredu i turizam, a sva ova dešavanja u cjelosti udaljavaju od tog zacrtanog plana, uz napomenu da je i Opština Plav kumovala svemu ovome što čini Država Crna Gora, jer je osigurala odborničku većinu i dala zeleno svjetlo da se mini hidroelektrane mogu graditi.

Kako je većina lokalnih kanalizacija uključena na pomenutu Plavsku rijeku, jer nema izgrađenog kolektora za tu namjenu, valja takođe očekivati razne vrste zagađenja životne sredine, a za sve to neće niko odgovarati. Javna rasprava i dogovor sa mještanima na ovu temu su izostali i na tu je manjkavaost ukazao odbornik u plavskoj Skupstini opštine - Iber Hoti. U najmanju ruku zbog štete koju mještani trpe u čitavaom ovom projektovanom poslu, imali su pravo na jeftiniju struju od 50 posto na neodređeno vrijeme dok ove hidrocentrale funcionišu, međutim kako u ovim uslovima osigurati i doći do jednog takvog prava?

Umjesto svega toga, građanima čija su prava ugrožena jedino preostaje da se obrate kolektivnom tužbom međunarodnom sudu i da se tamo pokusa ostvariti ono što bi se u normalnijim uslovima trebalo ostvariti u svojoj sopstvenoj Državi - Crnoj Gori.