Kulturni centar „Karneol“
AKADEMIJA U POVODU 75. GODIŠNJICE ZENIČKE REZOLUCIJE
Autor: B.net
Objavljeno: 15. May 2017. 14:05:12


- Zenica je postala jedini grad u okupiranoj Evropi u kome su spašeni Romi zahvaljujući Rezoluciji gradskih uglednika koja je usvojena 26. maja 1942. godine.

Kulturni centar „Karneol“ poziva Gradsku upravu, Univerzitet u Zenici, Muftijstvo zeničko, te druge političke i društvene subjekte, da nam se pridruže u organizaciji Akademije u čast 75. godišnjice Zeničke rezolucije, koja je potpuno zanemarena u kolektivnom sjećanju, iako se radi o vjerovatno najvažnijoj i najčasnijoj stranici u historiji zeničkog kraja – jer je Zenica postala jedini grad u okupiranoj Evropi u kome su spašeni Romi zahvaljujući Rezoluciji gradskih uglednika koja je usvojena 26. maja 1942. godine.

Kulturni centar „Karneol“ će u petak, 26. maja 2017. prirediti Akademiju, na kojoj bi bilo lijepo da se obrate predstavnici političkog, vjerskog i akademskog života Zenice i da na taj način u kolektivno sjećanje trajno vrate uspomenu na Zeničku rezoluciju, kojom se Zenica upisuje na antifašističku mapu svijeta.

U toku Drugog svjetskog rata ubijeno je nekoliko stotina hiljada Roma. U odnosu na cijelu Evropu, najviše Roma je ubijeno u Hrvatskoj - 28.000 Roma. Dedijer piše da je samo u Jasenovcu ubijeno 10.000 Roma. U Njemačkoj je ubijeno 15.000 Roma, a u Srbiji je od 60 000, koliko ih je živjelo do 1941. godine, ubijeno je 16 000 Roma. U Zenici je u doba NDH-a živjelo oko pet do šest stotina Roma. U Bosni i Hercegovini nije bilo masovnih zločina nad Romima, a razlog tome jesu Bošnjačke rezolucije iz 1941. godine, te Zenička rezolucija koja je isključivo apelirala za zaštitu Roma.
O ovom historijskom događaju pisali su Muhamed Hadžijahić, Fuad Džidić, Esad Hećimović, Salih Jalimam, a najcjeloviti rad napisao je dr. Mevlidin Dizdarević, piše u informaciji za javnost koju je potpisala predsjednica KCK Selma Ahmad, dipl. Iur.