Novi Priboj
DŽAMIJA, POD HITNO!
Autor: Larisa Karaosmanović
Objavljeno: 23. Aug 2017. 18:08:54

LARISA KARAOSMANOVIĆ: Ukoliko je ovoj lokalnoj samoupravi zaista stalo da ovaj problem bude riješen onda će ga i riješiti. Na način kao što je i riješen problem Preseraja, koji je proglašen dijelom 'Industrijskim parkovima’ a dijelom ‘Slobodnom zonom’; primjenjujući taj metod tako bi i ova parcela mogla da se proglasi imovinom Opštine, naravno uz pomoć nadležnog ministarstva; a onda ista da se dodjeli Islamskoj zajednici i tako se privede namjeni.


„Zabraniti ljudima njihova ljudska prava znači staviti na test njihovu ljudskost“, - rječi su Nelsona Mandele, južnoafričkog političara i predsjednika. Mandela, iako je u zatvoru bio izoliran i marginaliziran, njegova dugogodišnja robija postala je simbol borbe protiv aparthejda. U ovom tekstu govorićemo također o jednom obliku naše borbe.

Borba za lokaciju džamije u Novom Priboju traje od devedesetih godina, a 2006. godine je donesena jednoglasna odluka SO Priboj da se parcela, gdje se nalazio Transport Fapa opredjeli za izgradnju džamije. Do danas je ta odluka samo mrtvo slovo na papiru.

Naime, izgradnja džamije je jedan od prioriteta, ujedno jedan od velikih problema muslimana Bošnjaka u Priboju i muči ih dugi niz godina. O potrebi riješavanja ovog problema, suvišno je govoriti. Ipak, u situaciji kada se vlast oglušuje o potrebama muslimana i njihove vjerske zajednice onda je naša obaveza da o tome pišemo, govorimo i tražimo hitno riješenje i izgradnju džamije. Uzimajući u obzir činjenicu da se ovo pitanje postavlja neprekidno od devedesetih godina, pa sve do danas... Pitanje odjekuje kao eho, ali eto... odgovora nema.

Svi su upoznati, da vjernici islamske vjeroispovjesti imaju potrebu da pet puta dnevno posjećuju džamiju gdje obavljaju molitvu tj. namaz.

U pokušaju da ispune te potrebe, veliki broj ljudi, odnosno vjernika, svakodnevno mora da dolazi ili u Stari grad ili da odlazi u Čitluk, što nimalo nije jednostavno, naročito ovih dana, jer tokom čitavog ljeta vladaju nesnosne vrućine. Dok problemi odlaska u Čitluk zimi su mnogo teži, a zima tek dolazi. Ovih problema ne bi bilo kada bi postojala džamija u novom djelu grada.

Kada god bi se Islamska zajednica obratila lokalnoj samoupravi; a tih obraćanja je bilo nebrojeno tokom prethodne decenije; sa molbom da se ovaj problem riješi i istjera do kraja, lokalna samouprava bi se uglavnom oglašavala nenadležnom jer je to imovina privrednog subjekta ili bi našla neko drugo obrazloženje.

Mislimo da je nakon dugogodišnjeg tapkanja u mjestu došao pravi trenutak da se ovaj problem riješi. Predlažemo i jedno od mogućih rješenja problema.

Ukoliko je ovoj lokalnoj samoupravi zaista stalo da ovaj problem bude riješen onda će ga i riješiti. Na način kao što je i riješen problem Preseraja, koji je proglašen dijelom 'Industrijskim parkovima’ a dijelom ‘Slobodnom zonom’; primjenjujući taj metod tako bi i ova parcela mogla da se proglasi imovinom Opštine, naravno uz pomoć nadležnog ministarstva; a onda ista da se dodjeli Islamskoj zajednici i tako se privede namjeni.

Muslimani Priboja neće još dugo čekati. Biće primorani da samoinicijativno riješavaju ovaj problem, a od vlasti, ukoliko ona želi bilo kakvu podršku na izborima, očekuje se rješavanje pitanja lokacije za izgradnju džamije. I ne samo to, nego podršku u svim ekonomsko-socijalnim, obrazovnim, privrednim, kulturnim i ostalim projektima važnim za život našeg grada.

Hoće li lokalna samouprava u Priboju da riješi problem lokacije za izgradnju džamije ili ovo mora da se riješava na nivou Republike? Ostalo je da sačekamo odgovor.



Autorica je odbornik BDZ Sandžaka u SO Priboj i predsjednica Bošnjačke omladine Priboja.