Bez Kristijana Kerna
PUT AUSTRIJSKE VLADE TOTALNO ‘’UDESNO’’
Autor: Dženis Šaćirović
Objavljeno: 13. Dec 2017. 20:12:03

MSc. Dženis ŠAĆIROVIĆ: Pozitivna stvar je to što je partija Kristijana Kerna pobjedila u glavnom gradu Austrije, i bila jako ubjedljiva u odnosu na partiju Štrahea. To jasno daje do znanja za koga su glasali i neaustrijanci, čija je najveća koncentriranost upravo u Beču, ali i oni Austrijanci koji nikako ne slijede Štraheov politički koncept.


Nakon održanih prijevremenih parlamentarnih izbora u Austriji 15.10.2017. godine, postalo je svima jasno da će konsenzusom između najmanje dvije partije od ukupno tri sa najviše procentualno osvojenih glasova, nastati nova vlada. Sebastijan Kurc, Kristijan Kern i Hajnc-Kristijan Štrahe, kao da su počeli ,,ispočetka’’, sa zalogom neslaganja partnera u prošlom sazivu ÖVP-a i SPÖ-a, gdje se moglo naslutiti da će se problemi nekadašnjih partnera nakon izbora dodatno iskristalizirati nakon odmjerenih snaga nakon dobijenih rezultata izbora. Iako se niko nije nadao, niti vjerovao da će manje po snazi, ali demokratski opredijeljene partije slične orijentacije i programa kakav ima partija Kristijana Kerna, na izobima proći katastrofalno, ostala je nada da će austrijsko društvo, kao multinacionalno i osjetljivog multikonfesionalnog karaktera se, ipak, konsolidirati u percepciji koga podržati u izboru u ulazak u koaliciju. Opasnost se ogleda u visokoj pozicioniranosti i predodređenosti da, iako sa jednim procentom manje osvojenih glasova u odnosu na partiju Kristijana Kerna, FPÖ ima šansu da postane novi politički faktor koji će voditi državu. Strašan talas desničarskih političkih faktora iz Zapadne Evrope, prelio se i na Austriju, ali i uspio da se nametne za razliku od onih u Holandiji i Francuskoj koji su poraženi na izborima.

U posljednjoj rundi koalicionih pregovora za zastav nove Vlade Austrije, kako su mediji prenijeli, doređen je datum kada bi se moglo znati kako će i u kom sastavu funkcionirati novi rukovodioci vlasti Austrije (20.12.), međutim, nedjelju dana ranije obzanjen je sastav vlade, sa čak i nekim pravcima djelovanja. Prije svega, dat je odgovor na pitanje hoće li Austrija ostati u EU, ali je iznijet i stav zalaganja da se sa Turskom obustave pregovori o članstvu. Po svemu sudeći, Sebastijan Kurz, kao mandatar za sastav nove vlade, spremno je ušao u koaliciju sa ultradestičarskom FPÖ Hajnc-Kristijana Štrahea. Podsjetivši se programa partije sa kojom Kurc želi koalirati, ne bismo se, ali i sa razlogom previše mogli tome obradovati. To bi moglo značiti, u pravom smislu, pravi političko-ideološki preokret “udesno“.


Pobjednik u glavnom gradu Austrije: Christian Kern (Foto: EurActiv.com)


Kako se moglo, pred izbore, čitati u dnevnoj i nedeljnoj štampi u Austriji, akcenat je bio na prognozama ovakvog scenarija, ali su pojedini mediji i insitirali da favorizuju ovu, sada potpuno izvjesnu koaliciju. Sve u svemu, suženim kombinacijama je doprinio i katastrofalno loš rezultat partije Zelene alternative – GRÜNE, koja je izgubila nevjerovatnih 8,62% u odnosu na prošle izbore i tako ostala izvan parlamenta u novom sazivu sa nedostižnim cenzusom od 4%, a kako stvari stoje, glasovi manjih stranaka su otišli ÖVP-u i FPÖ-u, koje su dobile skoro 13% novih glasača. Pozitivna stvar je to što je partija Kristijana Kerna pobjedila u glavnom gradu Austrije, i bila jako ubjedljiva u odnosu na partiju Štrahea. To jasno daje do znanja za koga su glasali i neaustrijanci, čija je najveća koncentriranost upravo u Beču, ali i oni Austrijanci koji nikako ne slijede Štraheov politički koncept.

Sva matematika je bila jasna već 15. oktobra navečer, ali izvan svih međustranačkih sukoba i neslaganja, ÖVP je trebala zbog osjetljivosti austrijskog društva, te kontinuiteta tolerancije, odbiti da formira vlast sa ultradesničarima. Zbog prirode unutardruštvenih odnosa u Austriji, u najmanju ruku, forsiranje vrijednosti za koje se Štrahe zalaže, mogu stvoriti trajne posljedice i poremetiti društveni poredak. Sa konceptom i retorikom koju je, sa druge strane, Kern i kao austrijski kancelar zagovarao, može se zaključiti da najbliže od svih odgovara konceptu otvorenog društva Austrije, sa povoljnim akcentom oko svih pitanja neaustrijanaca, njihovih prava i integracije kao jednakih građana.

Formiranje koalicije bez Kristijana Kerna i partije SPÖ je loš političko-ideološki preokret i totalni put “udesno“.


Autor je predsjednik Skupštine Matice Bošnjaka Sandžaka i glavni i odgovorni urednik revije ,,Sandžak’’