Plav
ĐEŠEVIĆ: AKCENAT NA OPASNOST UPOTREBE INFORMACIONIH TEHNOLIGIJA
Autor: B.net
Objavljeno: 15. Feb 2019. 20:02:40


U okviru projekta "Think Science", koji je pokrenula Fondacija za obrazovanje, nauku, kulturu i sport "Iskra znanja" (profesorice Amne Dervišagić iz Bosanske Krupe i Azize Marinković, predsjednice Fondacije, iz Sarajeva), učenici (Bolević Marko, Canović Alija, Đešević Amil, Huseinović Adelisa, Jasavić Nejla, Krcić Elma, Markišić Sara, Markišić Semra, Mehmedović Samed, Musić Arijan Musić Selima, Šahmanović Almina, Markišić Adel, Bašić Dženana i Markišić Amna) iz JU SMŠ "Bećo Bašić" iz Plava su u Centru za učenje obilježili Međunarodni dan sigurnijeg interneta. Mentorka projekta je bila Senada Đešević.

Pokretanje projekta ima za cilj da promoviše odgojno-obrazovne aktivnosti za učenike osnovnih i srednjih škola regiona u cilju obilježavanja značajnih datuma u svijetu nauke.



- Na početku obilježavanja učenike sam upoznala i objasnila im osnovna pravila kojih moraju da se pridržavaju prilikom korišćenja informacionih tehnologija. Putem ‘power point’ prezentacije ukazali smo na prednosti koje učenici dobijaju korišćenjem interneta, a tu su: -jednostavnost korišćenja i povezivanja; - lak prustup infirmacijama; -jednostavna komunikacija; - slobodan pristup obrazovnim sadržajima; - slobodan pristup zabavnim infirmacijama; - mogućnost izrade vlastitig sadržaja, rekla je Đešević.



- Ujedno, dat je akcenat na opasnost upotrebe informacionih tehnoligija, naričito kod učenika mlađeg uzrasta. Korisnici interneta moraju da obrate pažnju: - da sadržaj može postaviti bilo ko na internet, stoga je teško razlikovati lažni od istinitog; - komunicirajući na internetu nikad nijesmo sami, npr. na chatu najlakše se predstaviti lažno; - uz obrazovne, edukativne i zabavne sadržaje, često nailazimo na neprimjerene, neželjene sadržaje (pornografija, zlostavljanje ljudi...); - internet je leglo zlonamjernih programa (virusa, crva, spamova...); - potrebno je voditi računa o važnosti informacija i sadržajaja koje objavljujemo; -zatim, da ne komuniciramo sa osobama koje ne poznajemo; -da vodimo računa o tome kakve fotografije objavljujemo; -da vodimo računa gdje i na koji način na društvenim mrežama lične podatke ostavljamou; - da ne širimo govor mržnje, zaključila je Đešević.

Nakon toga, učenici su na hamer papiru, ilustrativno objasnili važnost informacione tehnologije.