Edukativna tribina
AKADEMIK NAJETOVIĆ NA BATONOVOJ TRIBINI
Autor: Said Šteta, književnik i novinar
Objavljeno: 27. Jun 2019. 16:06:11


U avliji BZK “Preporod”, klub para olimpijskih sportova „Baton“ Zenica, ugostio je akademika, i pripredio edukativnu tribinu na temu ”Implikacije novog geopolitičkog okruženja na mir i sigurnost Zapadnog Balkana”. U svome uvodu a nakon proučena dva posljednja ajeta sure El-Bekare, kod nas poznatija kao ašere, predsjednik KPS “Baton” mr. Amir Ismić, rekao da je sreća da nakon trideset pet godina Zenica ima akademika. Nakon uvoda lijepom sevdalinkom nas počastila mlada Amina Bajramović.

Profesor dr. sc. Džemal Najetović, član je BANU i Evropske akademije nauka. U svome obraćanju najavio je jednostavnost diskusije o vrlo ozbiljnim temama, ne koristeći vokabular visokih instanci, nego prihvatljiv svakom posjetiocu, čime je vrlo jasno, istinito, potkrijepljeno mišljenjem svjetskih uglednika, započeo ovu, po mnogo čemu posebnu tribinu.



Ne libeći se atak na ekonomiju i razvitak Bosne i Hercegovine od strane istočnog i zapadnog susjeda nazvati pravim imenom i primjerom oslikati, akademik Najetović je govorio o uništavanju duhanske industrije, o tome kako je fabrika duhana Rovinj podigla najveću fabriku u Teheranu, čineći sve da to ne dobije Bosna i Hercegovina. Govorio je o korištenju vode kao prirodnog resursa, u hidro potencijalu Bajina Bašta, gdje su tri četvrtine vode vlasništvo Bosne i Hercegovine, a mi od toga nemamo niti novčića. Nadalje, govorio je o kontinuiranom spinovanju od strane susjeda o navodnom leglu terorizma sa akcentom na ono “islamski” gdje se na taj način dodvoravaju istomišljenicima u svijetu na našem prstoru, iako je to naprosto izlizana laž, što je potvrdio ministar sigurnosti BiH, gospodin Dragan Mektić, pozivajući hrvatsku predsjednicu Kolindu da zajedno obiđu “kampove” koje je ona izmislila.



Evnusi političke Evrope, zaduženi za stanje u Bosni i Hercegovini, u pogledu odnosa spram retrogradne politike rušitelja BiH unutar nje, i odnosa susjeda kojima su ovi samo produžena ruka, nama su jasan pokazatelj gdje smo i šta nam je činiti. A to je, jačati politički korpus na očuvanju vrijednosti naše domovine Bosne i Heregovine, kako reče akademik Najetović, jer mi nemamo rezervne. Moramo imati snage i mudrosti, da jasno kažemo onima što kontinuirano atakuju na Bosnu i Hercegovinu, kako im to neće uspjeti, a uporedo razvijati što bolje odnose sa pozitivnim ljudima iz susjedstva i okruženja, koji poštuju civilizacijske norme, uz uvažavanje drugačijeg.



Na kraju, kako je to i običaj na Batonovim tribinama, akademiku Najetoviću je uručena slika Vranduka na platnu, od strane slikara Abdulaha Hodžića, i reljefna slika “Bosna u ljiljanu” na kojoj je stari grad Vranduk, inače djelo diplomiranog filozofa Munira Tufekčića.

Nakon završene tribine nastavljeno je uobičajeno druženje u Hadži Mazića kući.