INSTITUT ZA ISTRAŽIVANJE GENOCIDA POZVAO LIDERE UN DA ZBOG PRESUĐENOG GENOCIDA U SREBRENICI UKINU BH. ENTITET REPUBLIKU SRPSKU
Autor: B.net
Objavljeno: 26. Sep 2019. 17:09:40
border=0 width=680>


Poslije intenzivnog rada više od godinu dana sa istaknutim svjetskim ekspertima međunarodnog prava, američkim i kanadskim advokatima, tužiteljima Krivičnog tribunala u Hagu i istaknutim aktivistima ljudskih prava i sloboda, Instituta za istraživanje genocida Kanada je poslao pismo: António Guterres, Generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, Tijjani Muhammad-Bande, Predsjedniku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i Andrei Gromyko, Predsjedniku Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija u kome se konstatuje da je presuđeni genocid u Srebrenici dovoljan pravni osnov za ukidanje entiteta Republike Srpske. U Sjevernoj Americi udružena antibosanska koalicja ima osnovni cilj predstaviti bosanskohercegovački entitet Republika Srpska kao državotvornu kategoriju. Imajući u vidi sve izražejniju ofanzivu antibosanske koalicije smatramo potrebnim da zajedničkim snagama odbranimo i ojačamo državno pravni, politički, historijski kontinuitet države Bosne i Hercegovine.

Pismo prenosimo sredstvima informisanja u cjelosti. Orginal pismo je u prikački.

Vaše ekselencije,

Presuđeni genocid u Srebrenici je dovoljan pravni osnov za ukidanje bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska. Pravosnažnom presudom od 26. februara 2007. Internacionalni sud pravde u Hagu je sudskom formulacijom da su vojska i policija Republike Srpske osmislile i izvršile genocid u Srebrenici otvorili legitimnu i legalnu mogućnost pravnog potpunog osporavanja bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska. Antibosanska koalicija u Bosni i Hercegovini i u svijetu putem anticivilizacijske revizije historijske, sudske i naučne istine o genocidu u Srebrenici, nastoji nametnuti priču da je bosanskohercegovački entitet Republika Srpska trajna državna kategorija.

Simon Vizental je dao proširenu definiciju genocida rekavši da je navikavanje žrtve na posljedice genocida također genocid. U tom smislu je i navikavanje kako žrtava, tako i internacionalne zajednice na bosanskohercegovački entitet Republiku Srpsku na ustavnu, državnu kategoriju također genocid.

Svaki međunarodni ugovor podliježe osporavanju i poništenju ako postoje pravni razlozi za to, a oni su sadržani u Bečkoj konvenciji o pravu međunarodnih ugovora od 1969. godine koja kodificira postojeće običajno međunarodno pravo koje se odnosi na međunarodne ugovore. Podsjećamo vas da je ništavan svaki ugovor koji je u trenutku sklapanja suprotan imperativnoj normi općega međunarodnog prava kakva je Ius Cogens norma sadržana u članu 53. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora koja u tumačenju njene sadržine na prvom mjestu ima zabranu genicida.

U svrhe ove Konvencije, imperativna norma općeg međunarodnog prava je norma što ju je prihvatila i priznala čitava međunarodna zajednica država kao normu od koje nije dopušteno nikakvo odstupanje i koja se može izmijeniti samo novom normom općeg međunarodnog prava iste prirode.

Iz ovog vidimo da je pravosnažnom presudom za genocid protiv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska ova tvorevina potpuno dovedena u pitanje. Imajući u vidu da su Ujedinjene nacije stvorile Internacionalni sud u Hagu 1945. godine, Institut za istraživanje genocida Kanada smatra da su Ujedinjene nacije legalno i legitimno mjesto za ukidanje tvorevine kojoj je presuđen genocid. Sam naziv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska je diskiminatorski, jer se navedeni naziv protivi Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i osnovnim slobodama i njenim protokolima. Ne može naziv biti po jednom narodu u državi u kojoj su i Bošnjaci, Srbi i Hrvati ravnopravni kako na cijelom njenom prostoru tako i u okviru tog bosanskohercegovačkog entiteta.

Nadam se da ćete ovo pismo, koje je rađeno na osnovu dugogodišnje saradnje sa ekspertima mađunarodnog prava i američkim i kanadskim advokatima razmotriti sa posebnom pažnjom i donijeti potrebne mjere u cilju bolje budućnosti države Bosne i Hercegovine, pa samim tim i bolje budućnosti Evrope i Svijeta, piše u pismu liderima UN koje je potpisao Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada.