DEMIROVIĆ POGODIO ZA TRIJUMF BIH PROTIV CRNE GORE I POVRATAK U A LIGU NACIJA
Autor: Fena
Objavljeno: 24. Sep 2022. 13:09:32
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u večeras na Stadionu “Bilino polje” u Zenici, u susretu 5. kola grupe 3 B Lige nacija, selekciju Crne Gore rezultatom 1:0 (1:0) te kolo prije kraja osigurala prvo mjesto u grupi i povratak u Ligu nacija A.
Strijelac jedinog gola bio je Ermedin Demirović u 45. minuti.

Puleni selektora Ivayla Peteva, pred oko 13.000 gledalaca na zeničkom stadionu, zaprijetili su već u 3. minuti, nakon kornera kojeg je sa desne strane izveo Miralem Pjanić. Kapiten Edin Džeko šutirao je nogom pored lijeve stative.

Gosti su uzvratili u 8. minuti, ali su ubačenu loptu sa lijeve strane od Milutina Osmajića bh. igrači izbili iz svog peterca.

Džeko je u 23. minuti šutirao sa oko 20-ak metara iskosa sa desne strane, ali je golman Milan Mijatović uhvatio loptu, a u 27. minuti, sa oko 25 metara, pokušao je i Amir Hadžiahmetović. Njegov je šut završio pored desne stative.

Pjanić je u 31. minuti uspio ukrasti loptu na 30 metara od gola gostiju, zatim je proigrao na desnoj strani Miroslava Stevanovića, koji je ubacio prizemnu loptu za Demirovića. Napadač Augsburga je zatresao mrežu Crnogoraca, ali je pregledom u War sobi ustanovljeno da je nekoliko centimetara bio u nedozvoljenoj poziciji pa je pogodak poništen.

Džeko je u 38. minuti sa oko 23 metra šutirao pored gola, a u istoj minuti i sa ivice šesnaesterca, iskosa sa lijeve strane, ali je njegov drugi šut neko skrenuo u korner. Na poluvrijeme se ipak otišlo pri vodstvu bh. tima od 1:0, a strijelac je u 45. minuti bio Demirović. Loptu je sa desne strane ubacio Amar Dedić, Džeko je glavom prebacio loptu za Demirovića, a on je pospremio u mrežu.

U drugom poluvremenu gosti su bili mnogo agilniji i u potpunosti su preuzeli inicijativu, ali je odbrana bh. tima odolila svim napadima.

Uprkos stalnim napadima gosti nisu ozbiljnije ugrozili gol Ibrahima Šehića, dok su se bh. reprezentativci uglavnom braniili, a iz kontranapada pokušavali udvostručiti prednost. Iz jedne takve situacije Kodro se u 73. minuti našao u odličnoj poziciji, ali je loše šutirao i Mijatović je uspio da odbrani.

Rezultat se do kraja nije mijenjao pa su "Zmajevi", kolo prije kraja i gostovanja kod Rumunije u ponedjeljak, 26. septembra, sa 11 bodova postali nedostižni za Crnogorce, koji će u istom terminu kod kuće igrati protiv Finske.

Finska je večeras na svom terenu remizirala protiv Rumunije rezultatom 1:1 pa tabela grupe 3 izgleda ovako: BiH 11, Crna Gora 7, Finska 5 i Rumunija 4 boda.

BiH: Šehić, Dedić (90. Sušić), Hadžikadunić, Saničanin, Kolašinac, Pjanić (67. Cimirot), Bešić (73. Gojak), Hadžiahmetović, Stevanović (73. Kodro), Džeko, Demirović. Selektor: Ivaylo Petev.

CRNA GORA: Mijatović, Vešović, Vujačić, Tomašević, Radunović, Marušić, Janković (81. Camaj), Šćekić (70. Đurđević), Savičević (46. Vukčević), Jovetić (70. Hakšabanović), Osmajić (46. Mugoša). Selektor: Miodrag Radulović.