Granade Mosquee de Paris - Pariška džamija
Autor: Bajram Osmanović
Objavljeno: 02. May 2025. 16:05:43
“Allahove džamije grade i održavaju oni koji u Allaha i u onaj svijet vjeruju i koji namaz obavljaju i zekat daju i koji se nikoga osim Allaha ne boje; oni su, nadati se je, na pravom putu.” (“Et-Tevbe”, 18.)
Pariz, grad svjetlosti, jedan je od najlepših i najistorijskijih gradova u Evropi.ovom Posjeta ovoj francuskoj metropoli zaista ostavlja neizbrisiv utisak. Tokom svog boravka, imao sam priliku da sa svojim bratom istražim i doživim Pariz na mnogo različitih načina, ali jedno od najposebnijih iskustava bilo je poseta Džamiji Grande de Paris.
Velika džamija u Parizu
(francuski: Grande Mosquée de Paris), takođe poznata kao Velika džamija Pariza ili jednostavno Pariskа džamija, nalazi se u 5. arondismanu Pariza i jedna je od najvećih džamija u Francuskoj. Obuhvata prostorije za molitvu, spoljne vrtove, biblioteku, prodavnicu suvenira, hamam, adestanu kao i kafić i restoran. Džamija igra važnu ulogu u promovisanju vidljivosti islama i muslimana u Francuskoj. Džamija je završena 1926. godine i najstarija je džamija u metropolitanskoj Francuskoj. Njen cilj bio je da postane kulturni i vjerski centar za muslimansku zajednicu u Parizu, ali i da pruži utočište muslimima koji su stigli u Francusku tokom Prvog svjetskog rata, a kasnije i tokom 20. stoljeća.

Historija Džamije

Džamija Grande de Paris je izgrađena zahvaljujući inicijativi francuske vlade koja je željela odati počast muslimanskim vojnicima, uglavnom iz kolonijalnih teritorija poput Alžira, Maroka i Tunisa, koji su učestvovali u Prvom svetskom ratu. Mnogi od ovih vojnika dali su svoje živote u borbi, a džamija je postavljena kao spomenik njihovom herojstvu. Osim toga, ona je bila i simbol dobrodošlice i integracije muslimana u društvo Francuske.Uprkos izazovima, posebno u periodima kada su se odnosile različite političke napetosti i nesuglasice, džamija je ostala čuvar kulture, religije i tradicije. Njena gradnja je uključivala elemente arapske, maurske i islamističke arhitekture, čineći je jedinstvenim mestom u Parizu. Za razliku od mnogih drugih religijskih objekata u Francuskoj, džamija nije bila samo duhovno središte, već i kulturna tačka susreta za muslimansku zajednicu u Parizu.

Dolaskom u Parišku džamiju dočekuje vas impresivna fasada i prostrani vrt u kojem dominiraju zelenilo i fontane. Posjetioci odmah mogu osjetiti mir i spokoj, koji stoje u snažnom kontrastu s užurbanom svakodnevicom Pariza. Ova džamija nije samo mjesto molitve, već i značajan centar za upoznavanje s islamskom kulturom i istorijom u Francuskoj.

Jedan od upečatljivi dijelova džamije je njen unutrašnji dvorišni vrt, koji je pravo smirajilište. Šareni mozaici, elegantni stupovi i detaljno ukrašeni zidovi stvaraju atmosferu mira. S obzirom na to da je džamija kombinacija islamskog i marokanskog arhitektonskog stila, svaki detalj u dizajnu odiše elegancijom i rafiniranošću. Posebno je upečatljiv minaret džamije, koji se izdiže iznad okolne arhitekture i pruža prelijep pogled na grad.

Džamija Grande de Paris ima i restoran koji nudi tradicionalnu marokansku kuhinju, a posjetioci mogu uživati u specijalitetima poput tagina ili slatkih kolača uz čaj od mente. Ovo je još jedan način da se doživi bogata kultura muslimanskog svijeta u Parizu, što je za nas bilo posebno iskustvo, jer smo imali priliku da okusimo autentičnu hranu i sa tog afričkog tla i osjetimo gostoprimstvo.

Ono što mi je bilo najposebnije tokom posjete bio je trenutak kada sam ušli u harem dzamije koja je ukrašena šarenim zidovima sa autenticnom miberom i mirabom kakve su krasile džamije u Maroku u zlatnom dobu muslimana. Ovaj prostor je mjesto tišine i duhovnostiDžamija nije samo vjerski centar; ona je simbol susreta kultura i vjera, mjesto na kojem se poštuju različite religije i koji otvara vrata za dijalog i razumijevanje.

Posjeta Džamiji Grande de Paris bila je iskustvo koje nam je omogućilo da doživimo Pariz iz drugačije perspektive, da se povežemo sa bogatom kulturnom i vjerskom baštinom, ali i da naučim više o francukim muslimanima i njegovom mjestu u evropskom društvu. Džamija je inspirisana El-Kajravan džamijom u Fezu (Maroko). Minaret džamije je visine 33 metra i inspirisan je minaretom Al-Zaytuna džamije u Tunisu. Džamija ima molitvenu salu, medresu (školu), biblioteku, konferencijsku salu, arapske vrtove i prateće sadržaje kao što su restoran, čajna soba, hamam i prodavnice.

Značaj za Muslimane i Francusku

Džamija Grande de Paris igra ključnu ulogu u životima francuskih muslimana. Nije samo mjesto za obavljanje molitvi, već i prostor gdje se održavaju različiti kulturni i obrazovni programi, kao i vjerske službe. Kao najvažniji islamski centar u Parizu, džamija često organizuje predavanja, izložbe i druge događaje koji omogućavaju bolje razumijevanje islamofobije, kao i širenje obrazovanja o islamu.

Također, džamija ima duboku simboliku za sve muslimane u Evropi. Ona je priznata kao jedan od najvažnijih vjerskih i kulturnih centara u Francuskoj, koji povezuje muslimanske zajednice širom Evrope. Kroz njene aktivnosti, muslimani u Francuskoj imaju pristup bogatom naslijeđu islamske misli i tradicije, dok istovremeno doprinose integraciji i boljoj međusobnoj saradnji s francuskim društvom.