U organizaciji Odbora za Srebrenicu iz Luksemburga, u subotu 28.juna 2025. godine, u gradu Luksemburgu održan je komemorativni skup povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Skup je okupio brojne građane, članove bh. dijaspore, zvaničnike i akademske goste, uz snažnu poruku da "Srebrenica ostaje opomena i motivacija".
Na samom početku prisutnima se obratio predsjednik Odbora za Srebrenicu, Adnan Halilović, koji je ovom prilikom saopćio važnu i svečanu vijest - nakon višemjesečnih napora, Odbor je dobio službenu dozvolu gradske uprave Luksemburga za izgradnju spomen-obilježja posvećenog žrtvama genocida u Srebrenici. Spomen-obilježje bi trebalo biti otvoreno do 11. jula, simbolično za 30. godišnjicu genocida u Srebrenici. Posebno je naglašena i važnost institucionalizacije sjećanja na genocid kroz obrazovni sistem i zakonodavne okvire.
Skupu se obratio i ambasador Bosne i Hercegovine za Belgiju i Luksemburg, Nj.E. Erol Avdović, koji je istakao značaj trajne memorijalizacije genocida, te nužnost kontinuirane borbe protiv njegovog negiranja i historijskog revizionizma. Ambasador Avdović je poručio da je očuvanje Bosne i Hercegovine, kao zajedničkog doma svih njenih naroda koji je vole, odgovornost sadašnjih i budućih generacija.
 |
Posebnu pažnju prisutnih izazvalo je emotivno svjedočenje prof. dr. Ilijaza Pilava, preživjelog svjedoka i hirurga koji je tokom agresije na BiH (1992-1995) izveo više od 4.000 medicinskih zahvata u gotovo nemogućim ratnim uslovima. Njegovo obraćanje podsjetilo je sve prisutne na humanost i otpornost, a sam doktor je to opisao riječima: "U čudu bosanskog otpora, mi smo stvarali čudo ratne hirurgije." Njegovo herojstvo - kako u spašavanju života, tako i u očuvanju ljudskog dostojanstva u najmračnijim trenucima - ostaje trajna inspiracija za sve generacije. U okviru programa, najmlađe učesnice, polaznice mektepske pouke, izvele su recitaciju pod nazivom "Majko, gdje sam !?", koja je svojim dirljivim sadržajem izmamila emocije publike.
 |
Na kraju se prisutnima obratio prof. dr. Ahmet Alibašić, direktor Centra za napredne studije i profesor na FIN-u u Sarajevu. Između ostalog, govorio o važnosti anticipacije i preventivnog djelovanja Bošnjaka s ciljem osiguranja snažnije pozicije u međunarodnoj zajednici. Istakao je značaj unutrašnje organizacije, međusobnog povjerenja, solidarnosti i pravde, kao i neophodnost očuvanja države kao ključnog faktora međunarodnog subjektiviteta. Ovogodišnji skup u Luksemburgu predstavlja ujedno i 17. godinu zaredom otkako Odbor za Srebrenicu organizira komemoraciju u čast žrtvama genocida, te još jednom pokazuje da dijaspora snažno čuva sjećanje na Srebrenicu, i ostaje glas istine i pravde širom svijeta.