Povodom gostovanja heroine Francesca Albanese, izvjestiteljice Ujedinjenih nacija za Palestinu, na WARM festival u Sarajevu, posvećenom ratnom izvještavanju, umjetnosti, historiji i sjećanju, gdje se tematiziraju konfliktna područja, koji je počeo u ponedjeljak, 7. jula, u Sarajevu, iskazujemo joj srdačnu dobrodošlicu u ime Sarajeva – grada opsade, otpora i nepokorene humanosti.
Gospođo Francisca, vaša prisutnost među nama nije samo diplomatski gest, već moralni čin. Dolazite iz svijeta gdje su istina i pravda često podređeni interesima, a ti si odlučila ostati uspravna. Hvala vam na tome.
Kao specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija za stanje ljudskih prava u Palestini, kao glas istine o genocidu u Gazi, kao žena koja nije pokleknula pred prijetnjama ni izolacijom – vi danas ovdje ne ulaziite samo u grad, nego u kolektivno srce naroda koji zna šta znači biti napušten, opkoljen i neshvaćen.
Sarajevo vas prepoznaje. Ne kao strankinju, već kao sestru u otporu zaboravu, negiranju genocida i nepravdi.
Grad koji je preživio granate, snajpere i šutnju svijeta, danas otvara vrata ženi koja ne šuti. Vaše riječi o Gazi su riječi koje su i nama bile uskraćene devedesetih. Vaše dostojanstvo pred moćnicima svijeta je ono što nas podsjeća da istina, kad je izrečena hrabro i jasno, može biti snažnija od tenkova.
Zato, gospođo Francisca, hvala vam što ste došli. Sarajevo vas ne dočekuje kao gošću – nego kao heroinu savjesti u vremenu moralne tame.
Dobrodošla u grad koji pamti. Dobrodošla u grad koji zna. Dobrodošla u Sarajevo, gdje se najbolje i najjasnije razumije reflektivna komparacija najdubljih rana 20. i 21. stoljeća – svaka sa svojom povijesnom specifičnošću, ali i univerzalnim porukama:
1) Holokaust nas uči do čega vodi totalitarizam i industrijalizacija zla;
2) Nakba upozorava na nepravdu i trajnu traumu nasilnog etničkog čišćenja;
3) Srebrenica je opomena da ni nakon Holokausta “Nikad više” nije bilo dovoljno – pred očima svijeta počinjen je novi genocid.
Ovi tri povijesne traume na savjesti čovječanstva ujedinjuje potreba za istinom, pravdom i pamćenjem, kao i poziv da se izgradi svijet u kojem su suživot i ljudsko dostojanstvo temelj svakog društva.
Usporedba Holokausta, Nakbe i Genocida u Srebrenici kroz povijesnu, pravnu, moralnu i civilizacijsku dimenziju je ilustracija duplog moralnog standarda u današnjem svijetu, kojim se oblikuje kolektivno pamćenje i globalna svijest:
Da, gospođo Francisca, Sarajevo je pravo mjesto da se zlo genocida iz 20. i 21. stoljeća najbolje i najdublje može sagledati kroz prizmu povijesne, pravne, moralne i civilizacijske odgovornosti zapadne civilizacije, gdje se sistematski željelo ekstreminirati Jevreje iz Europe te muslimani iz Bosne i muslimane iz Palestine. Zašto? Nema odgovora na ovom pitanje osim želje svjetskih moćnika da se svijetom vlada argumentom sile (Might“), a ne argumentom prava („Right“). Razlikujući vlastiti život, vi se, gospođo Francisca, stavljate na čelo prava, dajući nadu da vjerujemo da će na kraju ipak pobijediti argument prava naspram argumenta genocidne sile. Na tome vam velika hvala. I zato još jednom.
– Dobro došli u Sarajevo! Vi ste svjetlo u mraku današnje mrtve savjesti čovječnosti!