Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Komemoraciji i kolektivna dženaza žrtvama genocida u Srebrenici
NEGIRANJE GENOCIDA U SREBRENICI JE NEPRIHVATLJIVO
Procitaj komentar

Autor: Anadolu Agency (AA)
Objavljeno: 11. July 2021. 11:07:55
Dženaza žrtvama genocida: Porodice od jutarnjih sati pristižu u Potočare


Džaferović: Pogubljenja u Srebrenici vršena po obrascima nacističkih streljačkih odreda

U okviru Nacionalnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, kao državnog programa obilježavanja 11. jula u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske, emitovana je i poruka člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića.
Džaferović je zahvalio vlastima Velike Britanije i organizaciji Remembering Srebrenica što svakog 11. jula priređuju državnu komemoraciju u znak sjećanja na žrtve genocida, kazavši da je to nešto što se u Bosni i Hercegovini jako cijeni.
„S tim u vezi, dajem punu podršku aktivostima organizacije Remembering Srebrenica na podizanju svijesti o zločinima počinjenim u Bosni i Hercegovini, kao i na edukaciji ljudi u Velikoj Britaniji i širom svijeta o važnosti suprostavljanja mržnji i predrasudama“, kazao je, Džaferović, prenosi Anadolu Agency.
Dodao je da genocid u Srebrenici predstavlja najveći zločin počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.
„Pet decenija nakon što je svijet kazao 'nikad više', u julu 1995. godine u Istočnoj Bosni izvršene su zastrašujuće egzekucije u kojima je, za samo nekoliko dana, ubijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka. Bile su to, kako su istaknule haške sudije, 'scene pakla ispisane na najmračnijim stranicama ljudske historije'. Ova masovna pogubljenja, koja su vršena po obrascima nacističkih streljačkih odreda, predstavljala su završni čin trogodišnjeg genocidnog procesa, koji su provele snage predvođene Slobodanom Miloševićem, Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem, u svrhu uspostave etnički čiste 'Velike Srbije'“, kazao je član Predsjedništva BiH.
Naglasio je da se radilo o zločinačkom poduhvatu, koji je rezultirao smrću više od 100.000 i raseljavanjem miliona ljudi, te razaranjem čitave zemlje, te da je na koncu 20. stoljeća, čovječanstvo još jednom posvjedočilo do čega dovodi neobuzdana mržnja u formi etnocentrične politike.
„Uprkos sistemskoj mržnji, koja je kulminirala genocidom u Srebrenici, narod kojem pripadam nije krenuo putem osvete. Umjesto toga, usmjerili smo našu snagu ka borbi za istinu, pravdu i očuvanje multietničke države Bosne i Hercegovine. Ovo je prilika da podsjetim i na to da je veliki broj preživjelih žrtava pronašao utočište u zemljama širom svijeta, između ostalog, i u Velikoj Britaniji. Činjenica da su, unatoč ogromnoj traumi, uspjeli obnoviti život ukazuje na fascinantnu snagu njihovog duha. Oni su iskoristili svoja iskustva za jačanje socijalne kohezije, međuvjerskog razumijevanja i iskorjenjivanja mržnje u zemljama u kojima sada žive“, kazao je Džaferović.
Odajući priznanje hrabroj i dostojanstvenoj borbi preživjelih protiv zla, poručio je „da nam je istina i potrebna nam je pravda, jer istina i pravda su temelji na osnovu kojih možemo graditi budućnost u kojoj neće biti straha da će se ponoviti strahote genocida u Srebrenici“.
„Sjećanje na genocid i obrazovanje novih generacija o njemu predstavlja uslov za suzbijanje mržnje, izgradnju mirnog, sigurnog i kohezivnijeg društvenog ambijenta. Laž, negiranje genocida i neznanje predstavljaju izvorište novih podjela i sukoba i svi mi, bilo da smo Bošnjaci, Srbi ili Hrvati, trebamo se boriti protiv toga, kako bismo preuzeli odgovornost za našu budućnost. Zahvaljujem još jednom svima vama što ste se okupili i dali svoj doprinos obilježavanju Dana sjećanja na Srebrenicu“, poručio je član Predsjedništva BiH.
Porodice, prijatelji, komšije žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici od ranih jutarnjih sati pristižu u Memorijalni centra Srebrenica - Potočari gdje će danas biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop za još 19 novoidentifikovanih žrtava, javlja Anadolu Agency (AA).

Najmlađa žrtva koja će ove godine biti ukopana u Memorijalnom centru Potočari je Azmir Osmanović koji je imao svega 16 godina kada je likvidiran. Konačan smiraj ove godine će pronaći još jedan maloljetnik Fikret Kiverić koji je imao 17 godina u momentu smrti.

Ove godine konačan smiraj naći će i jedna žena Zilha Delić. U momentu stradanja imala je svega 24 godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari bit će ukopani ove godine i otac i sin Hajro i Jusuf Aljić.

Najstarija žrtva koja će naći svoj konačni smiraj u Memorijalnom centru Potočari jeste Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u času smrti.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica ove godine bit će ukopani: Vejsil (Abdulah) Hamzabegović rođen 1939. godine, Muhidin (Mujo) Mehmedović rođen 1977, Fikret (Ramiz) Kiverić rođen 1978, Ramiz (Rizvo) Selimović rođen 1951, Esnaf (Zurijet) Halilović rođen 1976, Zilha (Edhem) Delić rođena 1971, Muamer (Osman) Mujić rođen 1976, Mehmed (Mustafa) Beganović rođen 1947, Hajrp (Ramo) Aljić rođen 1944, Jusuf (Hajro) Aljić rođen 1967, Zajim (Mujo) Hasanović rođen 1968, Asim (Husejin) Nukić rođen 1971, Azmir (Aziz) Osmanović rođen 1979, Nezir (Rešid) Dautović rođen 1969, Ibrahim (Suljo) Avdagić rođen 1950, Jusuf (Adem) Halilović rođen 1948, Salih (Džanan) Džananović rođen 1955, Meho (Salih) Karahodžić rođen 1939. i Husein (Ibrahim) Kurbašić rođen 1932.

U Komemorativnom centru u Tuzli nalaze se posmrtni ostaci još 88 žrtava za koje je stigao DNK nalaz o identitetu, ali te žrtve nisu zvanično identifikovale porodice.

Identifikovano je još 36 žrtava, ali porodice još nisu dale saglasnost za njihov ukop, uglavnom zbog oskudnih skeletnih ostataka ovih žrtava koji su do sada pronađeni.

Porodice dvije žrtve koje su dale saglasnost ove godine pa je potom povukle, odlučile su se za ukop posmrtnih ostataka njihovih najmilijih naredne, 2022. godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.

Fejzić na komemoraciji u Potočarima: Neka naša najveća osveta bude pravda


Naša rana je još uvijek otvorena i bolna. Bolna je kao i svake godine i svakog dana u proteklih 26 godina, kazao je Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima "SZ UN-a" Srebrenica na komemoraciji žrtvama iz jula 1995. godine, javlja Anadolu Agency (AA).

"Danas, na dan sjećanja na genocid u Srebrenici, opet se okupljamo oko naših ubijenih, oko bijelih nišana, oko naše tuge. I kao i svake godine, govorimo, a možda bi bilo bolje da šutim. Kao i svake godine, obećavaju nam, a možda bi bio bolje da ne pominju. Kao i svakog 11. jula poručujemo 'Nikada više', dok ta fraza blijedi, a posljedice genocida ostaju", istakao je Fejzić.

Podsjetio je da je više od 40 visokih svjetskih dužnosnika prije godinu dana bilo uz njih u poruci čuvanja sjećanja na genocid i borbe protiv posljedica genocida.

"Jake riječi i srdačni govori ohrabrili su nad da nismo sami. Opet smo nekako pomislili da svijet gleda u nas. A onda opet, cijela godina tišina. Da li treba da ponovno citiramo presude Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju? Da li treba da napomenemo da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić osuđeni za genocid, kao i više od 50 drugih saučesnika u genocidu, a još ih je mnogo na slobodi?", kazao je Fejzić.

Kako je kazao, odgovore na ova pitanja ne zna.

"Znam da će te presude ostati kao svjedok historije, kao poruka za generacije koje tek dolaze, kao temelj učenja o genocidu i žrtvama bošnjačkog naroda. Pa upravo nam te presude i ovi bijeli nišani u Potočarima ne dopuštaju da stanemo. A za one koji ne žele da vide, koji ne žele da čuju i koji ne žele da saznaju, nema presuda, činjenica i neoborivih dokaza koji će im promijeniti mišljenje", istakao je Fejzić.

Naglasio je da "zvanične vlasti u bh. entitetu Republika Srpska aktivno rade na reviziji historije, negiranju genocida, umanjenju žrtve i slavljenju zločina. Djeca u školama na području ovog bh. entiteta ne uče o Srebrenici, taj juli 1995. godine i cijeli period agresije na BiH se provuče tek kao neka fusnota u historijskim udžbenicima, ako i to mjesto uspiju dobiti".

"A onda nas stvarnost svakodnevnice pogodi. U njoj se kao 'koracima naprijed' smatraju sitni potezi koje smo čekali i više od decenije. Čini se da trebamo biti zahvalni što je konačno uklonjena ploča zločincu Radovanu Karadžiću sa zgrade Studentskog doma na Palama. Poručuju nam da trebamo biti zadovoljni što je konačno uklonjen nelegalni objekat iz dvorišta nane Fate Orlović u Konjević Polju", pojasnio je Fejzić.

Kako je kazao, i svako novo iskustvo opominje na ono što su davno trebali naučiti: Niko neće doći da ih spasi, da im pomogne...

"Obećavali su nam zakon o zabrani negiranja genocida, pa su iznevjerili. Opet. I žrtve i svjedoke i nas. Mnogi su obećali riješiti pitanje diskriminacije u obrazovanju, konačno staviti tačku na kraj negiranju bosanskog jezika, osigurati zapošljavanje bez diskriminacije, stvoriti prilike za trajno održivi povratak i opstanak, stati u kraj govoru mržnje i napadima na Bošnjake-povratnike", istakao je Fejzić.

Delegacija Crne Gore predala primjerak usvojene Rezolucije o Srebrenici


Delegacija Crne Gore stigla je danas u Potočare na obilježavanje 26. godišnjice genocida i komemoraciju i ukop još 19 žrtava. Tom prilikom su predali i primjerak Rezolucije o genocidu u Srebrenici koju je nedavno usvojila Skupština ove države.

Delegaciju Crne Gore čine zastupnici u Skupštini ove države i predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović.

Delegacija ove države je donijela i primjerak Rezolucije o genocidu u Srebrenici, dokće još jedan ostati u Muzeju.
U Srebrenicu je stigao i Boris Bojović, nikšićki vladika, sa delegacijom Crne Gore, a koji je poručio da je zapravo veći zločin negirati genocid nego ga izvršiti.
Dočekali su ih, između ostalih, Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra u Potočarima te Ćamil Duraković, predsjednik Skupštine Općine Srebrenica koji su primili primjerak Rezolucije i poželjeli dobrodošlicu delegaciji Crne Gore i svima onima koji su odlučili doći danas u Srebrenicu na obilježavanje 26. godišnjice od genocida.

Podsjetimo, 17. juna je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici u Skupštini Crne Gore što je izazvalo različite reakcije od onih pozitivnih do negativnih od čega su bile one najoštrije i najglasnije u Srbiji, objavila je N1 tv
Poručio je da s tim izazovima još uvijek žive.

"Mi pružamo ruku dijaloga, mi otvaramo vrata naših kuća, mi smo uvijek tu za izgradnju mira, jer je samo mir garant naše budućnosti i temelj naše BiH. Ono što nikada nećemo prihvatiti je pregovaranje o istini i činjenicama, relativiziranje naših žrtava i dovođenje u sumnju svega onoga što je sudski i historijski već davno utvrđeno. U ime žrtava dužni smo stvarati okolnosti mira i tolerancije, radi izgradnje bolje budućnosti naraštaja koji su ostali iza žrtava ali i radi nas samih. Rat nam mora biti pouka, a mir moramo shvatiti kao šansu da zajednički gradimo perspektivu svima koji žive na ovim prostorima", rekao je Fejzić.

Pozvao je da se posjećuje mezarje žrtava genocida u Potočarima.

"Dolazite u Srebrenicu i svim drugim danima, a ne samo 11. jula. Budite tu, i uz naše majke, sestre, kćeri, žene Srebrenice, koje gotovo tri decenije stoje na braniku pravde. Budite oslonac Srebrenici, budite nam još jedan glas u ovoj misiji koja je i dalje pred nama - da sačuvamo istinu o genocidu za buduće generacije. Svaki dan pamtimo, svakog dana se sjećamo, a 11. juli nikada ne zaboravljamo. Neka naša najveća osveta bude pravda, neka naša najbolja poruka bude opstanak", naglasio je Fejzić.

Danas će biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop za još 19 žrtava genocida iz jula 1995. godine.

Ambasador SAD-a Nelson: Negiranje genocida u Srebrenici je neprihvatljivo

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Eric Nelson izjavio je da je neprihvatljivo negiranje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločina i zločinaca, javlja Anadolu Agency (AA).

Ambasador Nelson se video porukom obratio na komemoraciji koja je organizirana povodom 26. godišnjice genocida u Srebrenici i tom prilikom istakao da negiranje genocida predstavlja vrijeđanje žrtava.

“Ono što se dogodilo prije 26 godina ne smije biti zaboravljeno, poricano ili umanjivano. Neprihvatljivo je negiranje srebreničkog genocida, ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločinaca. Takvi postupci vrijeđaju žrtve i nanose bol njima i njihovim porodicama te podrivaju međusobno povjerenje koje je potrebno svima u BiH radi izgradnje stabilne, prosperitetne i mirne budućnosti“, kazao je Neslon.

Ističući kako izrečene presude ukazuju na pojedinačnu odgovornost, Nelson je kazao da se nada da donose i određeno zadovoljenje pravde za porodice žrtava te dodao da zločini nisu odraz cijelog jednog naroda.

“SAD poziva političke lidere da se uzdrže od otvaranja rana iz pošlosti zapaljivom retorikom podjela i da se uzdrže od korištenja i manipulisanja ratnim dešavanjima iz perioda 90-ih. Istinsko liderstvo zahtijeva konkretne korake na promovisanju pomirenja uz saosjećanje i dostojanstvo te zajedničko ulaganje i rad na zajedničkoj budućnosti za sve narode u BiH“, kazao je Nelson.

Ambasador Nelson dalje je kazao da SAD ostaje nepokolebljiv u podršci svima u BiH koji su voljni da rade u duhu pomirenja i "fokusirani smo na stvaranju prilika za prosperitet za sve građane".

“Žrtve genocida u Srebrenici, preživjeli i novi naraštaji zaslužuju mirnu i prosperitetnu budućnost, gdje će svi imati priliku za uspjeh. Fokusiranjem na pomirenje i izgradnju prosperitetne budućnosti možemo osigurati da se tragični događaj iz prošlosti ne ponovi“, poručio je Nelson.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica danas će biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka 19 žrtava genocida.

Do sada su u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za više od 1.000 žrtava genocida.

VRH



Ostali prilozi:
» ODRŽANA KOMEMORACIJA POVODOM SMRTI AKADEMIKA DŽEVADA JAHIĆA
Anadolu Agency (AA) | 24. April 2024 18:52
» SUTRA PRVI GIRLTHING GIRL POWER SAJAM OSNOVNIH ŠKOLA
Bošnjaci.Net | 24. April 2024 14:38
» OMAŽ AKADEMIKU DŽEVADU JAHIĆU
BANU | 21. April 2024 13:43
» AKADEMIK DŽEVAD JAHIĆ PRESELIO NA AHIRET
Anadolu Agency (AA) | 21. April 2024 12:59
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif