Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


NOVI ODNOSI VAŠINGTONA I MOSKVE I BUDUĆNOST ZELENSKOG...
Procitaj komentar

Autor: Mehmet Koçak
Objavljeno: 24. February 2025. 18:02:08
Turbulencije u svjetskoj politici nastavljaju se iznenadnim i iznenađujućim odlukama američkog predsjednika Trumpa koje potresaju ravnotežu i uzrokuju raspad saveza.

Novi politički, ekonomski i strateški odnosi koji se doživljavaju uporedo sa brzim promjenama i transformacijama u svijetu pokazuju da se ništa neće nastaviti kao prije.

Činjenica je da je Ukrajinu isključila američka administracija pod Trumpovim vodstvom u promjenama i novim strukturama koje se dešavaju u svijetu.

Važno je napomenuti da, iako postoji razdvajanje između SAD-a i Evrope, postoji približavanje Vašingtona i Moskve, gurajući po strani međusobne obračune i izazove.

Kada su se američki državni sekretar Marco Rubio i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastali u Rijadu, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenski, koji se sastao s predsjednikom Erdoganom u Ankari, odgovorio je na pitanje u vezi sa sastankom u Rijadu; navodeći da nisu pozvani na rusko-američki sastanak, njihov odgovor da 'mirovni pregovori bez Ukrajine neće voditi nikuda' zapravo je bio i prijekor i otkrivanje tajne i prljave pogodbe između Trumpa i Putina, u kojoj oni nisu bili dio.

Dok je izjava Zelenskog da se "mir ne može postići razgovorima bez Ukrajine" činjenica, to je još jedna činjenica da "Ukrajina nema moć da se sama bori protiv Rusije".

Štaviše, ono što Zelenski kaže od sada nema nikakvu vrijednost...

Zato što je Zelenski sada i beskućnik, a Trump ga je grdio i ponižavao oštrim riječima poput "Neizabrani diktator, lopov i lažni komičar".

Jer svi su sigurni da će administracija Zelenskog završiti ako se realizuje druga faza trostepenog plana rješenja usvojenog na samitu u Rijadu, „održavanje izbora u Ukrajini“.

Inspirisan obećanjima SAD, Velike Britanije i EU, Zelenski nije oklijevao da zarati s Rusijom. Njegova zemlja je bila razorena, hiljade ljudi je umrlo uzalud, a hiljade su postale žrtve. Osim toga, ekonomija njegove zemlje došla je do tačke kolapsa sa ogromnim finansijskim gubicima. Zelenski se sada suočio sa gorkom istinom da je uvučen u veliku utakmicu.

Iako evropske zemlje poput Engleske, Njemačke i Francuske podržavaju Zelenskog, jasno je da to neće biti dovoljno.

Ukratko, u opasnosti je ne samo moć Zelenskog, koji je platio visoku cijenu za svoje greške, već i njegova životna sigurnost.

Evropa, koja stoji iza SAD, plaća cijenu svog beskrajnog povjerenja i potčinjavanja Americi.

*
Naravno, glavna tema sastanka na samitu u Rijadu, gdje su Evropa i Ukrajina isključene, biće 'ukrajinska kriza', ali činjenica da se na sastanku SAD i Rusije razgovaralo io političkim, ekonomskim i strateškim pitanjima na regionalnom i globalnom nivou, hoće li ovaj samit biti 'novi samit na Jalti' koji će oblikovati novi svjetski poredak? Ili ima za cilj da ukrajinski rat pretvori u rat Evrope-Rusija-SAD i okonča nuklearne opasnosti koje nosi? On traži odgovore na svoja pitanja.
U pregovorima koje su strane pokrenule na Samitu u Rijadu odlučeno je da se uspostave delegacije i mehanizmi za ponovno imenovanje zajedničkih ambasadora u cilju aktiviranja mehanizama diplomatskih misija, kao i formiranje delegacija i mehanizama tehničkih timova za preduzimanje neophodnih koraka za uspostavljanje i jačanje međusobnih ekonomskih odnosa.

Naravno, vrijeme će pokazati kuda će se svi ti razvoji razvijati. Međutim, da bismo bolje razumeli u kom pravcu će se razvoj odvijati, trebalo bi da vidimo sastanak Tramp-Putin i mapu puta kojom će se odrediti novi svetski poredak koji će oni predložiti. ( Turkye)

VRH



Ostali prilozi:
» PORUKA MOJIM BOŠNJACIMA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 12. December 2025 15:13
» BRITANSKO OTIMANJE JERUSALEMA 1917. OTVORILO JE VELIKU RANU KOJA STALNO KRVARI
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 10. December 2025 18:20
» FINALE REFORMSKE AGENDE MORAJU BITI KVALITETNO URAĐENI PROJEKTI
Prof. dr. Husein Muratović | 09. December 2025 16:18
» POZIV EVROPI DA ODRASTE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 09. December 2025 15:11
» SARAJEVO SAFARI: LOVAC POSTAJE LOVLJEN
Esad Širbegović | 09. December 2025 15:01
» SADA ILI NIKADA, VRIJEME ČINI SVOJE!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 09. December 2025 14:53
» PROMJENA AMERIČKE DOKTRINE O NEPOVREDIVOSTI GRANICA?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 07. December 2025 22:13
» SRAM VAS BILO, PREDSJEDNIČE POPADIĆU!
Elifa Kriještorac | 06. December 2025 23:49
» ŽELJANA ZOVKO - PRESTANITE ŠIRITI GOVOR MRŽNJE PREMA MUSLIMANIMA U BOSNI I HERCEGOVINI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. December 2025 23:25
» PERVERZNE IGRE HRVATSKIH NACIONALISTA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 05. December 2025 02:41
» ŠTA JE TO „ČALIĆOLOGIJA“
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 04. December 2025 19:57
» NACIONALISTIČKA GENETIKA U METASTAZI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 03. December 2025 23:30
» AMERIČKA PRIJETNJA VENECUELI IZAZVALA JE GLOBALNE REAKCIJE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 03. December 2025 20:08
» OPASNE IGRE S “HISTORIJSKOM REVIZIJOM”
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. December 2025 14:38
» IMAM JAMIL ABDULLAH AL-AMIN - LAV SLOBODE I ISLAMA
Akademik prof. dr. Ferid Muhić | 30. November 2025 18:00
» IDEOLOŠKI TEKST MARIE‑JANINE ČALIĆ
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 29. November 2025 14:43
» GETOIZIRANA SVIJEST PORAĐA DEFETIZME
Muhamed Velić | 27. November 2025 17:05
» GINISOVA KNJIGA, STRANA 13, PRIČA O MOSTARSKOM ALUMINIJU
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 27. November 2025 16:16
Ostali prilozi istog autora:
» TREBA LI VJEROVATI PKK?
14. May 2025 15:13
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif