Saopćenje Udruženja za zaštitu tekovina borbe za Bosnu i Hercegovinu
NASTAVAK VELIKOSRPSKE POLITIKE PREMA BOSNI I HERCEGOVINI
Autor: B.net
Objavljeno: 06. Mar 2010. 16:03:31
Najprije zadržavanje, a potom hapšenje člana Predsjedništva RBiH Ejupa Ganića na londonskom aerodromu, pokazalo je u svoj ogoljenosti stanje odnosa u našoj regiji koja se danas naziva Zapadnim Balkanom, kao da će time Balkan postati manje Balkan. Neće, to je pokazala neviđena arogantnost srbijanske diplomatije i njenih državnih organa da progoni i hapsi građane naše zemlje koji su predvodili odbranu Bosne i Hercegovine od agresije.

Arogancija povezana sa lažima pokazuje razmjere nespremnosti Srbije da prekine sa velikosrpskom politikom. Laž srbijanskog tužitelja da je od „Dobrovoljačke sve počelo“ nije znak nerazumijevanja tog događaja, već pokušaj da se očitom pravnom falsifikatu, kakav je optužnica protiv 19 građana BiH, prida bilo kakvo opravdanje. Dešavanja u Dobrovoljačkoj pripadaju jednom kontekstu širih događaja oko otmice predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, koju su na sarajevskom aerodromu 2. maja 1992. izvršile snage JNA. Bio je to napad na državu Bosnu i Hercegovinu i njenu vlast koji su izvele u to vrijeme nelegalne i nelegitimne oružane snage na tlu međunarodno priznate Bosne i Hercegovine.

Ovo je pokušaj da se, nakon vojnog, i političko rukovodstvo Republike Bosne i Hercegovine stavi u kontekst zločina, da se time relativizira odgovornost Srbije za rat i zločine i konačno izvrši izjednačavanje svih ratnih sudionika i njihovih motiva.

Stav Velike Britanije u čitavoj ovoj stvari također izražava kontinuitet novije britanske politike prema našoj zemlji, koja je s pravom označena kao njen „najsramniji trenutak“ u posljednjih 60 godina. Bez obzira na tvrdnje britanskog ambasadora da se radi o pravnoj stvari, ovo je duboko politička stvar. Spremnost britanske politike da Srbiji omogući arbitriranje u stvarima bosanskohercegovačke pravne nadležnosti je sramotna, kao što je sramotno bilo i britansko sabotiranje svake vrste međunarodne, a potom i vojne pomoći da se zaustavi krvoproliće u Bosni. Konačno, Dejton je ipak britansko, a ne američko duhovno čedo, kaže se u saopćenju koje je popisao predsjednik Udruženja Mistafa Polutak.