Ukoliko se Novi horizonti ugase, na Sudnjem danu žalit ću se Svevišnjem na one za koje znam da su mogli pomoći ovo hairli djelo a nisu ga htjeli pomoći
ZAŠTO SE GASE NAŠI ČASOPISI?
Autor: Dr. hfz. Halil Mehtić
Objavljeno: 23. Aug 2011. 08:08:23
Dr. hfz. Halil MEHTIĆ: Ne možemo se nadati nekom značajnijem iskoraku sve dok nam čitanje ne postane svakodnevna potreba. Naši prosvjetni radnici u IZ i izvan nje trebalo bi da permanentno razvijaju ljubav i potrebu za pisanim štivom, što bi nas izvelo iz jedne duhovne učmalosti i pomoglo bržem razvoju na svakom planu naših djelatnosti. Nažalost, velika većina njih nema naviku ni potrebu za čitanjem. Ovom prilikom želim se, kroz odnos prema našem časopisu, osvrnuti na naše imame i mualime.
Došao nam je mubarek ramazan. Najodabraniji mjesec u kojem se zdušnije i potpunije vraćamo našem Gospodaru. Pored različitih oblika našega ibadeta, vjernici, više nego inače, uče Allahovu Knjigu i nadahnjuju se njenim savršenim ajetima. Koliko to učenje djelotvorno djeluje na vjerničke duše, zbog samog učenja, ono bi trebalo da još djelotvornije utječe na promjenu stanja u njihovom svakodnevnom ponašanju. Međutim, sve je manje onih koji Kur'an uče radi ravnanja po njemu. A odlikovanost ramazana nad ostalim mjesecima u godini, i odlikovanost noći Lejletul-kadr nad ostalim noćima, ogleda se, upravo, u tome što je u ramazanu, odnosno, u toj noći, počelo objavljivanje Kur'ana.

Uspostavljanje komunikacije Neba sa Zemljom, otpočelo je savršenim Allahovim riječima: Ikre. Te veličanstvene riječi, sljedbenike islama određuju kao ummet Knjige iza kojeg bi trebalo da se krije svaki uspjeh na oba svijeta. Međutim taj površni odnos sprama Kur'ana Časnog, već stoljećima muslimane drži u jednom inferiornom položaju, zbog kojeg se štetne posljedice uočavaju u svim zemljama muslimanskog svijeta.

Muslimani su se poodavno oglušili o Božiju zapovijed Uči. U toj činjenici, ponajviše, treba tražiti odgovore na njihov nezavidan položaj na političkom, ekonomskom i vojnom planu. Ignoriranjem ovovremenog čitanja i razumijevanja Kur'ana, muslimani su postali siva amorfna masa kojom se manipulira i koja se izrabljuje, unatoč njihovoj superiornosti u brojnosti i prirodnim bogatstvima. Vrlo je znakovit hadis Allahova Poslanika, s.a.v.s., u kojem je kazao: Zaista, Allah Uzvišeni, s ovom Knjigom jedne narode uzdiže a druge ponižava. Dakle, naš pravilan odnos spram Kur'ana bio je i bit će osnovni kriterij vrednovanja naše individualne i zajedničke uspješnosti.
U božanskoj zapovijedi Uči krije se napredak i snaga ljudi. To je Allahov sunnetullah koji se osvjedočuje u svim vremenima i prilikama. Onima koji mu najdosljednije pristupaju Svevišnji daruje nadmoć a oni koji ga zapostavljaju ostaju u zapećku svih relevantnih dešavanja. Kada je islamska vlast izdašno ulagala u ovaj božanski imperativ, muslimani su bili perjanica svjetske kulture i civilizacijskog napretka. Ko danas igra tu ulogu? Upravo oni koji najviše ulažu u nauku.
Put do nauke je čitanje, koje muslimani, također, u velikoj mjeri ignoriraju. Poslužimo li se statističkim podacima koji govore o čitanju i obrazovanju, upoznat ćemo se s poražavajućim činjenicama današnjih muslimana u svijetu. Na afričkom i azijskom kontinentu nepismenost je najraširenija među muslimanima. Među prvih tri stotine rangiranih univerziteta u svijetu nema ni jednog iz islamskog svijeta. U Španiji se npr. godišnje izda više knjiga i raznih edicija nego u čitavom arapskom svijetu.

Imajući sve to na umu, pitamo se kakve su onda perspektive muslimana na tehnološkom i naučnom planu u poređenju s narodima Zapada i Dalekog istoka. Osvrnemo li se na našu kulturnu prošlost, vidjet ćemo da su bosanski muslimani, s kraja 19. i početkom 20. stoljeća, izdavali više novina i časopisa nego mi današnji. I to slikovito kazuje o našem stagniranju i indolentnosti.


Klikom na image odvest će vas do informacije kako da se pretplatite na časopis Novi Horizonti. Pozivamo čitaoce Bošnjaci.Net da se pretplate i da na taj način ne dozvole gašenje jednog od najboljih naših časopisa.


Ne možemo se nadati nekom značajnijem iskoraku sve dok nam čitanje ne postane svakodnevna potreba. Naši prosvjetni radnici u IZ i izvan nje trebalo bi da permanentno razvijaju ljubav i potrebu za pisanim štivom, što bi nas izvelo iz jedne duhovne učmalosti i pomoglo bržem razvoju na svakom planu naših djelatnosti. Nažalost, velika većina njih nema naviku ni potrebu za čitanjem. Ovom prilikom želim se, kroz odnos prema našem časopisu, osvrnuti na naše imame i mualime. Iako Novi horizonti nude značajan broj štiva koja dobrano mogu koristiti imamima i muallimima u pripremanju hutbi, vazova pa i gradiva za izvođenje vjeronauke u mektebima i školama, glavnina njih je nezainteresirana. Koliko je samo medžlisa IZ koji ne distribuiraju niti jedan primjerak. Tu otužnu sliku najbolje demonstriraju tri medžlisa u neposrednoj blizini Zenice, pri kojima djeluje oko stotinu imama, a koji ne uzimaju ni jedan primjerak našeg časopisa. U Goražde i Mostar već godinama se ne šalje ni jedan primjerak. U Travniku se distribuira 6o komada ali ne preko imama već preko radnika Borca, Adnana Aganovića, Allah ga nagradio. I u Tuzli je isti slučaj. U našem šeher Sarajevu, mjesečno se proda oko 110 primjeraka, ali ni jedan preko imama. Neki značajniji imami su čak vodili kampanju i zabranjivali drugim imamima prodaju.

I za mnoge džemate u dijaspori problem su, navodno, pare, jer svoje otkazivanje godišnjih pretplata obrazlažu visokom cijenom od 45 eura, koja nije ni koliko njihovih desetak kutija cigareta. Dakle, u pitanju nije neimaština već nizak nivo vjerske i kulturne svijesti naših muslimana. Upravo ovakav odnos uzrokovao je, u zadnjih dvadesetak godina, gašenje nekolicine islamskih i probosanskih časopisa koji su u vjerskom, političkom i kulturnom životu Bošnjaka igrali značajnu ulogu. Zbog istih razloga i naš časopis preživljava teške dane svoga opstojanja. Pitamo se do kada će moći da izdrži ovu agoniju, pogotovo kada i oni koji ga distribuiraju ili se reklamiraju u njemu, ne izmiruju svoja dugovanja. Ukoliko se Novi horizonti ugase, na Sudnjem danu žalit ću se Svevišnjem na one za koje znam da su mogli pomoći ovo hairli djelo a nisu ga htjeli pomoći.
Uz veliko izvinjenje našim revnosnim i čestitim čitaocima i pretplatnicima, ovaj broj smo, iz finansijskih razloga, morali odštampati kao dvobroj i s zakašnjenjem.

Čestitajući vam dolazeći mubarek ramazan, molim Svevišnjeg da nas pomogne u poslovima s kojima je On zadovoljan i koje voli.