Šta ima novo u Bosni i Hercegovini
SVE VIŠE GLADNIH, A MANJE SITIH
Autor: Mugdim Galijašević
Objavljeno: 29. Oct 2012. 19:10:53
Političari se ne uzbuđuju na oštre prigovore iz svijeta i Evrope, klimaju glavom, a rade po svom, odnosno ne rade ništa ~ Šta će donijeti nova kadrovska križaljka

Mugdim GALIJAŠEVIĆ: Najteže je čuti kada roditelji šehida onako ispod glasa kao da se stide tuđe sramote kažu da nemaju novaca ni lijekove da kupe. Ali, koga briga za to. Oni kojima bi to bila i ljudska i poslovna zadaća ne haju. Neka je njima dobro, a ne razmišljaju da će kad-tad platiti za te svoje marifetluke. Ako ne na ovom, onda na onom drugom svijetu hoće sigurno. Ponašaju se kao da će vječno živjeti, a ako slučajno nekada umru da će sav svoj sumnjivo stečeni imetak ponijeti sa sobom.
Ove decenijske foteljaše brinu veće brige. Šta će biti s njihovim super luksuznim kancelarijama. Ako ostanu bez njih, šta će sada bez skupih auta i brojnih tjelohranitelja. Za novac ne brinu, imaju ga oni dovoljno.
Šta ima novo u Bosni? Pitaju me moji prijatelji i kolege iz dijaspore. Odgovaram da je u ponedjeljak pao snijeg i da je američka državna tajnica Hilari Klinton ( Hillari Clinton) u posjeti glavnom gradu BiH. Ona je na balkanskoj turneji gdje će posjetiti Srbiju, Hrvatsku, Kosovo, Albaniju, pa joj je bilo grehota da preskoči Sarajevo. Pridružiće joj se i visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Ketrin Ešton (Cahterine Ashton)
Ranije bi se narod radovao posjetama visokih svjetskih državnika, jer su se nadali da će im te posjete donijeti neki boljitak. Ako ništa priprijetiti će političarima da paze šta rade. I šta će se dogoditi. Ništa. Hilari će kao i svi do sada kazati da je vrijeme da se političari uozbilje. Iz State departmenta je precizirano da će Klinton i Ešton u Sarajevu "ukazati na hitnu potrebu da politički lideri služe interesima naroda Bosne i Hercegovine i da provedu neophodne reforme".
Naglasit će, također, potpunu posvećenost međunarodne zajednice Daytonskom sporazumu.

Političari po svom

Naši političari će s osmijehom na licu saslušati eventualne kritike, klimati glavom, a čim ugledaju leđa visokim gostima, znaju oni kako će dalje. Kao i do sada. U jedno uho im ušlo, a kroz drugo izašlo.
I iz Brisela su stalno upozoravali na to, ali oni naši kao da se to na njih ne odnosi, padaju od smijeha kada im to govore u lice. Oni su veoma ozbiljni kada sebi treba obezbijediti dobru platu i sve beneficije i kada narodu gledaju u oči, a lažu ga.

Pa je li to sve, insistiraju moji prijatelji, nadajući se da ću ja kazati i neku dobru vijest, koja odavno nije stigla iz naših krajeva.

Ma ništa prijatelji moji. Narod je i dalje sluđen. I oni za koje su mislili da su njihovi džokeri i da će ih izvaditi iz ovog haosa nisu se pokazali takvima. Možda hoće, a možda i neće. Nada posljednja umire.

I dalje bivši radnici, bivših firmi štrajkuju na ulicama, sve je manje onih koji rade, a još manje onih koji iako rade primaju plaću. Privatnici koriste nevolju i zapošljavaju i akademske građane da budu recepcionari, konobari, čuvari na hotelskim parkinzima. I pošto je posao na crno pitanje je hoće li im platiti. A ako i dobiju koju marku, to je mizerija. Obično ih otjeraju nakon nekog vremena i ne daju im ništa. I ovi treba da budu sretni što su prošili bez batina, koje će dobiti ako se usude da zatraže zarađeni novac. Nemaju se kome žaliti, jer i ptice na grani znaju da ti što imaju para imaju i svu logistiku oko sebe, pa i one koji bi trebalo da provode zakon.


Sve teže u BiH
Najteže je čuti kada roditelji šehida onako ispod glasa kao da se stide tuđe sramote kažu da nemaju novaca ni lijekove da kupe. Ali, koga briga za to. Oni kojima bi to bila i ljudska i poslovna zadaća ne haju. Neka je njima dobro, a ne razmišljaju da će kad-tad platiti za te svoje marifetluke. Ako ne na ovom, onda na onom drugom svijetu hoće sigurno. Ponašaju se kao da će vječno živjeti, a ako slučajno nekada umru da će sav svoj sumnjivo stečeni imetak ponijeti sa sobom.

Ove decenijske foteljaše brinu veće brige. Šta će biti s njihovim super luksuznim kancelarijama. Ako ostanu bez njih, šta će sada bez skupih auta i brojnih tjelohranitelja. Za novac ne brinu, imaju ga oni dovoljno. Bili su pametni i skupljali ga godinama na razne načine. Umjesto države sami će plaćati sebi bodi garde i nabavljati džipove s tamnim staklima. Samo se u snu štrecnu kada pomisle da im policija kuca na vrata. Zašto se boje, znaju oni.

Tihićev rulet

Još se malo priča o Tihićevom debaklu. On je s Dodikom napravio dil da mu on pomogne da se ne izbace njegovi ministri, a zato će Tihić podržati smjenu ministra inostranih poslova Zlatka Lagumdžije i zamjenika predsjednika Predstavničkog doma Denisa Bećirevića.
Ali Dom naroda Parlamenta BiH smijenio je ministre bezbjednosti i odbrane Sadika Ahmetovića i Muhameda Ibrahimovića, te zamjenika ministra finansija i trezora Fuada Kasumovića.
Umjesto Dodika igru su odigrali Čović i Ljubić sa svojim HDZBiH i HDZ1900, tako da je laktaš iz Laktaša kao ostao pri dogovoru. Ali sutradan je povukao zahtjev za smjenu Lagumdžije. Smijenjen je Denis Bećirević. Eto ispao je kolateralna šteta.

Bosna i Hercegovina nakon lokalnih izbora. Šta se promijenilo i hoće li se išta desiti da umjesto praznih priča političara i zamazivanja očiju napokon počnu prijenjivati terapiju liječenja. Svi oni znaju koji je pravi lijek, ali do sada nisu htjeli da ga upotrijebe, jer im je tako odgovaralo.
Nakon lokalnih izbora gdje je evidentno da su SDP i SNSD izgubili brojne glasove, a da je SDA dobila, ipak svi tvrde da su pobijedili na izborima.I šta to konkretno znači. Hoće li ljudi dobiti mogućnoist da rade i zarade, hoće li građani Bosne i Hercegovine biti manje gladni, a više siti, hoće li država biti zaista država i hoće li vlast početi da funkcioniše. Pored bijede i neimaštine koja je pritisla ljude sada strahuju za svoje živote i živote svoje djeca. Ubistva, ranjavanja, pljačke, uzimanje reketa, dilanje droge, otimice su svakodnevnica današnje Bosne. Hoće li ikada ovaj narod dočekati da s obje noge stoji na zemlji.

Niko pametan ne smije da bude optimističan u prognozama. Koga su guje klale i guštera se boji. Boljitak od ponedjeljka do ponedjeljka najavljuju uvijek i oni koji su na vlasti. Do sada je prošlo više od hiljadu ponedjeljaka, a obećanog napretka ni na vidiku.

A i kako da bude bolje kada je još u toku kadrovska križaljka. Od toga ne zavisi život naroda, ali zavisi ispunjenje ambicija onih koji bi da vladaju. Možda će ovi novi koji su izabrani i donijeti neke promjene. Ali treba sačekati pa vidjeti. Mnogi od njih su prije skočili, nego su rekli hop.
I onome ko nosi naočale s velikom dioptrijom jasno je da su predsjednik SNSD i Dragan Čović, predsjednik HDZBiH, u velikoj ljubavi i da se „slažu u svemu“ i javno su kazali da će jedni drugima biti podrška. Zna se da Ćović sanja treći entitet za Hrvate, a Dodik potporu u svim njegovim nastojanjima da oslabi državu BiH. I on ima san. Da RS priključi Srbiji, pa da „nebeski narod“ bude zajedno. A i Lagumdžija je sve češće kod laktaša iz Laktaša.

Eto šta ima novo u Bosni. Ništa dobro.

Incko: Država bez vlasti


Visoki predstavnik Valentin Incko je upozorio da dvije godine nakon općih izbora u BiH još nije uspostavljena potpuno funkcionalna vlast koja bi bila opredijeljena i sposobna da postigne konkretne rezultate u procesu euroatlantske integracije.

"Kao i u Njemačku nakon Drugog svjetskog rata, međunarodna zajednica je u toku zadnjih decenija mnogo uložila i u BiH u smislu sigurnosti i finansija, kako bi ostvarila mir i reintegraciju zemlje", kazao je visoki predstavnik.

Tadić: Draža Mihailović nije bio fašist

Gostujući u emisiji „Nedjeljom u 2“ Hrvatske televizije, autora Aleksandra Stankovića, bivši predsjednik Srbije Boris Tadić je na konkretno pitanje je li u Srebrenici počinjen genocid više puta ponovio da on kao građanin ima svoje mišljenje o tome, ali da će kao političar čekati s tim „dok se ne završe sve pravne procedure, a do tada neka o tome govore istoričari i pravnici."
Na novinarsko pitanje o rehabilitaciji četničkog vođe u Drugom svjetskom ratu Dragoljuba Draže Mihailovića , koja je započeta u njegovom mandatu, Tadić je kazao kako Mihailović nije bio fašist, nego monarhist, ali da je bio kvisling, jer „tri i po godine rata nije vršio napade i operacije protiv okupatorskih snaga, već je kalkulisao.“

Dr Grebo: Lagumdžija je Dodikov brat blizanac

Profesor Pravnog fakulteta u Sarajevu dr. Zdravko Grebo je u razgovoru za Radio Slobodnu Evropu na temu da li je socijaldemokratija izgubila u BiH nakon lokalnih izbora, kazao:

-O Zlatku Lagumdžiji ću reći što sam kazao i četiri, pet godina prije ovog našeg razgovora. Međutim, pravi problem je što je Zlatko Lagumdžija, koji jeste kreator kaosa u BiH u današnjem trenutku, u tom smislu brat blizanac Milorada Dodika. Ako je Zlatko Lagumdžija, slično kao Zoran Milanović, Milo Đukanović ili Ivica Dačić, presvukao dres i rekao: "Ne, mi više nismo komunisti, nego socijaldemokrati", onda ne razumijem zašto je Milorad Dodik ikada pretendirao biti socijaldemokrata. Prema tome, kad me pitate da li je on kompromitovao socijaldemokratsku ideju, moj odgovor bi naravno bio - da, ali s druge strane kažem - ne, jer nikada nisam shvatio zašto je on uopće socijaldemokrata. Čini mi se da bi bilo bolje da je ostao u SDS-u ili nekoj sličnoj partiji. Dakle, Milorad Dodik nije kompromitirao ideju socijaldemokratije zato što nikada nije ni bio socijaldemokrata.