AKADEMIKU DR. IBRAHIMU PAŠIĆU SPECIJALNA NAGRADA „DANA HASANA KAIMIJE“
Autor: B.net
Objavljeno: 06. Jun 2017. 14:06:57


Organizacioni odbor vjersko-kulturne manifestacije Dani Hasana Kaimije donio je odluku da ove, 2017., jubilarne, petnaeste godine od dana osnivanja Dana Hasana Kaimije, pored redovnih godišnjih nagrada i nagrada koje se dodjeljuju bijenalno, bude dodijeljena i jedna posebna, Specijalna nagrada za izuzetan doprinos u istraživanju i afirmiranju bošnjačkog i bosanskohercegovačkog kulturnog i duhovnog naslijeđa. Organizacioni odbor vjersko-kulturne manifestacije je odlučio da Specijalna nagrada bude dodijeljena akademiku Ibrahimu Pašiću za njegov izuzetan naučni doprinos u proučavanju zaturenih i, često, gotovo pa zaboravljenih dionica bosanske kulturne povijesti. Tu prije svega mislimo na posljednje objavljeno historiografsko djelo Od stećka do nišana u Bosni i Hercegovini, koje se ovih sedmica pojavilo iz štampe.
Akademik dr. Ibrahim Pašić (Rogatica, 11. 9. 1948.) jedan je od istaknutih bošnjačkih i bosanskohercegovačkih historičara. Bio je profesor na Odsjeku za historiju Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru, te profesor na Američkom univerzitetu u Bosni i Hercegovini, kao i jedan od osnivača Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti (BANU). Bavi se prvenstveno starijom i srednjovjekovnom prošlošću Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, a naročito pitanjima etnogeneze i historijske onomastike, te bosanskim stećcima i muslimanskim nišanima u Bosni i Hercegovini.


Akademik dr. Ibrahim Pašić dobitnik specijalne nagrade Dani Hasana Kaimije


Uz veliki broj pojedinačnih radova i druge za objavljivanje priređene studije, objavio je sljedeća djela: Zločin u Ahatovićima (1993.), Toponimska srbizacija Glasinca (1996.), Od hajduka do četnika: Stradanja i genocid nad glasinačkim Bošnjacima od najstarijih vremena do 1994. godine (2000.), Kulin i Prijesda: Dva imena ilirskog porijekla u vladarskoj dinastiji srednjovjekovne Bosne (2006.), Predslavenski korijeni Bošnjaka, knj. 1, Od planine Romanije do istočnih granica rimske provincije Dalmacije (2008.), Predslavenski korijeni Bošnjaka, knj. 2, Mile i Moštre: Ilirsko-gotski korijeni bosanske vladarske dinastije, stećka i Crkve bosanske (2009.), Predslavenski korijeni Bošnjaka, knj. 3, Tračko ime Bosna i Tračani u Bosni (2012.), Predslavenski korijeni Bošnjaka, knj. 4, Gotizmi i ilirizmi u Kulinovoj povelji (2013.), te, posljednje objavljeno djelo: Od stećka do nišana u Bosni i Hercegovini (2017.).
Posebno su značajne i autorove knjige iz niza Predslavenski korijeni Bošnjaka, koje su isto tako posvećene dosad slabo ili nimalo poznatim pitanjima najstarije prošlosti Bošnjaka i Bosne, a koje također na svoj način ukazuje na neupitnu historijsku utemeljenost i Bosne kao države i Bošnjaka kao naroda.

Njegovo kapitalno djelo jest upravo knjiga Od stećka do nišana u Bosni i Hercegovini. Riječ je o opsežnoj monografskoj studiji koja predstavlja svojevrsnu historiju bosanskog stećka i muslimanskog nišana u Bosni i dosad je to najcjelovitiji rad o kontinuitetu bošnjačke sepulkralne kulture od vremena srednjovjekovne pa do vremena osmanske Bosne i dalje. Prateći povijesno-tradicijski kontinuitet između stećka i nišana, ova knjiga daje odgovore na brojna važna pitanja bosanske historiografije, a sve na temelju originalnih autorovih istraživanja kojima su obuhvaćene sve značajne nekropole stećaka i stara muslimanska grobišta u Bosni.
Sve su to jasni neposredni argumenti koji su opredjelili Organizacioni odbor vjersko-kulturne manifestacije Dana Hasana Kaimije da se ovom velikom i i marljivom bosanskom i bosanskohercegovačkom historiografu u ovoj, 2017. godini dodijeli Specijalna nagrada s imenom i znakom duhovno-kulturne manifestacije Dani Hasana Kaimije.