Sandžak: Na koncu 2021. nova knjiga izašla iz štampe
SJEĆANJE NIJE DIM - AUTORA IBRAHIMA ŠAHMANA
Autor: Fatih Hadžić
Objavljeno: 03. Jan 2022. 02:01:01
Priređivač i urednik knjige je Harun Hadžić, kome je autor još polovinom 1993.godine, predao rukopis radi pripreme za obajaljivanje, međutim zbog ubrzog hapšenja i osude rukovodstva SDA CG, ukidanja stranke, smrti autora, nedostatka finansijskih sredstava i dr. knjiga je ugledala svjetlo dana tek pred samu novu 2022.godinu. Inače, plan je bio da knjiga ugleda svjetlo dana 19.decembra 2021. na 26-tu godišnjicu izlaska rukovodstva SDA CG iz zatvora.


Samo jedan dan prije nego je nastupila nova 2022.godina, izašla je iz štampe knjiga pod naslovom SJEĆANJE NIJE DIM – mamoari i pjesme, autora Šahman Ibrahima, iz Bijelog Polja.

Radi se o petoj knjizi autora, koja je plod njegovog višegodišnjeg rada. Autor je knjigu pisao 70-tih i 80-tih godina, pa do zaključno sa 1993.godinom prošloga stoljeća, kada je radio kao humanitarni radnik u svom rodnom gradu. Naime, Šahman je većinu svog radnog vijeka proveo radeći kao humanitarni-socijalni radnik u Crvenom krstu, Savezu slijepih, Savezu lica oštećenog sluha i govora, i u Savezu civilnih invalida rata. Ova autorova knjiga objavljuje se posthumno, jer je on otišao sa ovoga svijeta 2002.godine.

U prvom dijelu, autor je predstavio svoj životopis počev od dječačkih dana, preko teškog i tragičnog djetinjstva koje je proveo kroz ratnu golgotu od 1941. - 1945.godine, pa sve do svog odraslog doba. Naime, u ratnom periodu je autorova porodica u rodnom selu Lozna, kao i čitav bošnjački narod bihorskog kraja, bili izloženi patnjama, mučenjima, progonima, pogibijama, ratnim zbjegovima, zarobljavanjima, gladi, bolestima, ranjavanjima. Ovu golgotu autor je najupečatljivije opisao u odjeljku naslovljenom kao „Bihorska tragedija“. A upečatljiva su i ostala njegova sjećanja iz djetinjstva kada mu od četničke ruke gine otac dok je autor imao nepunih deset godina života. Također, tragično je i autorovo nehatno ranjavanje od strane komšije, kada je jedva ostao živ, te povreda oka brata koja je umalo dovela do njegovog sljepila, ali i ratni zbjegovi, autorovo njemačko zarobljavanje i bjekstvo od njemačkih okupatorskih snaga. Nakon oslobođenja autor kao ratno siroče odlazi daleko od svoje porodice, na školovanje, gdje opisuje internatski život, život ratne siročadi sa kojom se družio u istoj školi, te razne dogodovštine i iskustva sa slijepim licima, što je, na neki način, predodredilo njegovu kasniju sudbinu – kao socijalnog i humanitarnog radnika.

U drugom dijelu knjige, pod naslovom „Političko organizovanje“, autor opisuje početak i prve dvije godine nakon uvođenja višestranačkog sistema u Crnoj Gori. Hronološki navodi događaje u gradu Bijelom Polju, koji se odnose na osnivanje OO Stranke demokratske akcije, te međustranačke i međunacionalne trzavice, nezakonit i nedemokratski odnos aktelne vlasti prema Muslimanima - Bošnjacima, naročito od 1990. kada je SDA CG osnovana, učestvovala na opštim izborima, ušla u republički i četiri opštinska parlamenta, pa do kraja 1992. kada bojkotuje izbore zbog agresije Srbije i Crne Gore, odnosno JNA na Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. U ovom dijelu autor navodi vjerodostojne podatke, stranačka saopštenja, novinske napise, opisuje ukupnu političko-bezbjednosnu situaciju, razna ubistva i sveopštu nesigurnost i strah, koji su tada nastali kod Muslimana – Bošnjaka Bijelog Polja, Crne Gore i Sandžaka.

U trećem dijelu pod naslovom „Pjesme“, autor objavljuje 14 svojih lirskih pjesama različite tematike, prožetih elementima elegije, opisne, ljubavne, socijalne, rodoljubive, misaone... lirske poezije. U pjesmama je došla do punog izražaja autorova pjesnička nadarenost i kreativnost, njegov bogat rječnik i sposobnost pjesničkog izražavanja. Iako se u svim ovim pjesmama osjeća refleks ličnog i intimnog diskursa, ipak iz svih njih zrače, sasvim jasno, i univerzalna i opšteljudska raspoloženja, osjećanja i poruke.

Priređivač i urednik knjige je Harun Hadžić, kome je autor još polovinom 1993.godine, predao rukopis radi pripreme za obajaljivanje, međutim zbog ubrzog hapšenja i osude rukovodstva SDA CG, ukidanja stranke, smrti autora, nedostatka finansijskih sredstava i dr. knjiga je ugledala svjetlo dana tek pred samu novu 2022.godinu. Inače, plan je bio da knjiga ugleda svjetlo dana 19.decembra 2021. na 26-tu godišnjicu izlaska rukovodstva SDA CG iz zatvora.

Izdavač i finansijer knjige je – EUROPERSPEKTIVA iz Novog Pazara (za izdavača Fatih Hadžić), u minimalnom tiražu, na 250 stranica formata B – 5, CIP Katalogizacija u publikaciji - Narodna biblioteka Srbije, Beograd, Štamparija SaTCIP Vrnjačka Banja.

Na kraju ovog prikaza, evo jedne autorove pjesme:

PJESMO USPAVANA

Pjesmo moja Stamena dušo plamena,
Nema niko iz sna da te budi,
Zora zazorila rujna,
Pjesmo moja uspavana,
Nema niko iz sna da te budi,
Zazorila zora . u plamenu gori,
U praskozorju listak viri,
Povjetarac razvigorac grane širi,
Razbudi se pjesmo Stamena dušo plamena,
Da ti jutro glas pozlati,
Kroz behar jutro se prikrada,
Bude se gnijezda sva,
A kad zora zazori otvara se put,
Svakom živom stvoru pa i pjesmi uspavanoj,
Pjesmo moja Stamena, dušo moja plamena,
Zora te iz sna budi!