Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
ICTY analiza
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

Dobri Bosnjani
MUMINOVIĆ, Mr. Alija

Rođen 15. 05. 1957. godine u Kalesiji – Bosna i Hercegovina
Oženjen, otac troje djece.

OBRAZOVANJE
Diplomirani profesor Orijentalistike, Filozofski fakultet u Prištini – Odsjek Orijentalistika (1985. godine)
Magistar političkih nauka, Fakultet političkih nauka u Sarajevu – Odsjek Politologija (2003. godine)

STRUČNO USAVRŠAVANJE
Diplomatski tečaj, 1998. godine – Ankara, u organizaciji MVP-a Republike Turske;
Diplomatski tečaj, 2000. godine – Vašington - Njujork u organizaciji Vlade SAD-a;
Diplomatski tečaj, “Javna uprava” 2000. godine u organizaciji “Phare programa EU-e”;
Diplomatski tečaj, april 2003. godine – "Instrumenti bilateralne i mulrilateralne saradnje Republike italije" u okviru Programa Intenzivne obuke državnih službenika u institucijama Bosne i Hercegovine;
Diplomatski tečaj, maj 2003. godine – "Instrumenti za javnu komunikaciju" u okviru Programa Intenzivne obuke državnih službenika u institucijama Bosne i Hercegovine;
Diplomatski tečaj u Istanbulu 2004. godine "Obuka o izdavanju viza" u organizaciji IOM (Međunarodna organizacija za migracije).

KARIJERA
Od 30.08.2005. do 15.11.2007. ghodine, savjetnik u Ambasadi BiH u Rijadu;

Od 10.02.2005. do 30.08.2005. godine, otpravnik poslova a.i. u Ambasadi BiH u Rijadu;

Od 10.11.2003. do 10.02.2005. godine, savjetnik u Ambasadi BiH u Amanu;

Od 31.01.2002. do 10.11.2003. godine, državni službenik u Ministarstvu vanjskih poslova BiH;

Od 22.10.2001. do 31.1.2002. godine, savjetnik u Ambasadi BiH u Amanu;

Od 19.03.2001. do 22.10.2001. godine, državni službenik u Ministarstvu vanjskih poslova BiH;

Od 01.06.1998. do 19.03.2001. godine, rukovodilac Odsjeka za Aziju i Afriku u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, u zvanju ministar-savjetnik - Sektor za bilateralne odnose;

Od 12.12.1996. do 01.06.1998. godine, v.d. načelnik Odjeljenja za arapske zemlje i Afriku u Sektoru za međunarodne bilateralne odnose i saradnju u MVP-a BiH;

Od 01.12.1995. do 12.12.1996. godine, savjetnik za arapske zemlje u Sektoru za međunarodne bilateralne odnose i saradnju u MVP-a BiH;

Od 01.06.1995. do 01.12.1995. godine, savjetnik u Ambasadi RBiH u Kairu;

Od 01.06.1994. do 01.06.1995. godine, savjetnik za saradnju sa državama saudijskog poluostrva u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Bosne i Hercegovine;

Od 10.07.1991. do 01.06.1994. godine, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine;

Od decembra 1981. do juna 1990. godine, prevodilac i savjetnik za arapske zemlje pri SSNO-u i SDPR-u – Beograd (radno angažovan po ugovoru o djelu u Libiji, Iraku, Kuvajtu itd).;

Od 1980. do 1981. godine, služenje vojne obaveze bivše JNA.

OBJAVLJENI RADOVI

a) Knjige


1. Organizacija Islamske Konferencije i agresija na R BiH 1992-1995 u ediciji
Posebna izdanja - Vijeća Kongresa bosansko-hercegovačkih intelektualaca 1998. godine.

b) Članci

1. Osvrt na prijevod arapskog izdanja knjige "Prokletstvo muslimana" dr. Nijaza Durakovića, Walter 2004.
2. Osvrt na prijevod arapskog izdanja knjige "Prokletstvo muslimana" dr. Nijaza Durakovića, Al Sharq Al Awsat 2004.
3. Retrospektiva arapsko-izraelskih odnosa, Ljiljan 2004.
4. Analitičko izvještavanje diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH (u pripremi).
5. Vasly W. Clark "Politika SAD-a i Balkan", (u pripremi).
6. Osvrt na historiju diplomatije (u pripremi).
7. Web magazin BOSNJACI.NET (Serijal: "OD DISOLUCIJE JUGOSLAVIJE DO MEĐUNARODNOG PRIZNANJA BOSNE I HERCEGOVINE). Objavljen I dio pod naslovom "Značaj međunarodnog priznanja Republike Bosne i Hercegovine". Objavljeno 05.10.2008.

STRANI JEZICI
1. arapski jezik - (aktivno znanje);
2. turski jezik - (aktivno znanje);
3. engleski jezik - (dobar).

UČEŠĆE U ODBRAMBENO-OSLOBODILAČKOM RATU
Pripadnik Patriotske lige do izbijanja agresije (Pomoćnik komandanta Regionalnog štaba Patriotske lige - Tuzla);
Pripadnik Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine od 14.04.1992. do 01.06.1994. godine;
Zlatna plaketa Patriotske lige;
Zahvalnica Drugog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine;
Plaketa za posebne zasluge u odbrani i pripremi otpora općine Kalesija.

ČLANSTVO I DRUŠTVENO - POLITIČKE FUNKCIJE
- Poslanik u Skupštini Republike Bosne i Hecegovine od 1990. do 1996. godine;
- Član Foruma Parlamentaraca 1990.-1996., utemeljitelja suverenosti i nezavisnosti R BiH;
- Član Udruženja logoraša Bosne i Hercegovine (bio u logoru od 02.05.1993. do 19.10.1993. godine);
- Član Vijeća Kongresa bosansko-hercegovačkih intelektualaca;
- Član Bošnjačkog instituta – Fondacija Adil Zulfikarpašić.

HOBI
- lov,
- radioamaterizam.


[ A ] [ B ] [ C ] [ D ] [ E ] [ F ] [ G ] [ H ] [ I ] [ J ] [ K ] [ L ] [ M ] [ N ] [ O ] [ P ] [ R ] [ S ] [ T ] [ U ] [ V ] [ Z
ABDAGIĆ, Muhamed
AGIĆ, Dr. Senad ef.
AGOVIĆ, Šemso
AHMETAGIĆ, Prof. dr. Esad
AJANOVIC, Midhat
AKMADZIC, Hazim
ALAGIĆ, General Mehmed
ALAGIC, Sukrija
ALIC, Meho
ALIHODŽIĆ, Dr.-Ing. Bernes
ALIKADIĆ, Bisera
ALISPAHIĆ, Mr. Fatmir
ALISPAHIC, Nijaz
ALISPAHIC, Selma
ARMIJA BiH
ARNAUT, Selim
AVDIĆ, Ćamil
ŠANTIĆ, Ferid Ferko
ŠKALJIĆ, Nezir-ef.
ŽDRALOVIĆ, MUHAMED
ČAJNIČANIN, Muhamed
ČAJNIČANIN, Muhamed
ČEJVAN, Adem
ĆATIĆ, Ćazim - Musa
ĆATOVIĆ, Dr. Saffet