Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Intervjui
Nedžad LATIĆ, predsjednik Narodne bošnjačke stranke
ZORAN ĐINĐIĆ JE ROĐEN NA KUĆNOM IMANJU IZETBEGOVIĆA
Procitaj komentar

Autor: Esad Krcić
Objavljeno: 28. January 2008. 20:01:26
Nedžad Latić je jedan od najaktivnijih bošnjačkih intelektualaca. Njegove aktivnosti su mnogostruke i jednako su vezane za politička, kulturna, vjerska i humanitarna pitanja Bošnjaka. Stoga su njegovi medijski istupi zapaženi a, s obzirom na njegovo dugogodišnje iskustvo i prisustvo kako u medijima tako i u politici, veoma često zna predvidjeti dešavanja u BiH, te definirati problem iz posebnog tako da izazive vrlo ozbiljne polemike.
Stoga smo na početku izborne godine u BiH odlučili s njim započeti seriju razgovora sa bošnjačkim liderima.


Bošnjaci.net: Da li Narodna bošnjačka stranka namjerava učestvovati na ovagodišnjim lokalnim izborima?
LATIĆ:
Kao što vam je poznato mi smo jedna od najmlađih stranaka u BiH koja je učestvovala na prošlogodišnjim izborima. Nismo postali parlamentarna stranka s obzirom da nismo imali materijalno tehničke uvjete za elementarno ravnopravnu kampanju. Ali, ako pogledate današnju političku scenu u BiH, vidjet ćete da, osim vladajućih stranaka - SDA, Stranke za BiH i SDP-a - druge stranke skoro ni ne postoje. Tu je još samo BPS, Sefera Halilovića, koja tavori kao parlamentarna stranka. Neke aktivnosti ima još samo u BOSS-u, stranka Mirnesa Ajanovića i Liberali Lamije Tanović. Vjerovatno najzapaženiju aktivnost u postizbornom periodu je zabilježila Narodna bošnjačka stranka. Stoga nam mnogi daju epitete najozbiljnije opozicione stranka danas u Sarajevu.
Ovih dana vršimo procjenu naših mogućnosti s kojim potencijalom možemo učestvovati na izborima, ali i razgovoramo s drugim strankama radi eventualne suradnje na izborima. Velika je vjerovatnoća da ćemo ići na izbore.

Dugogodišnja suradnja i bliskost Lagumdžije i Tihića


Bošnjaci.net: Da li su moguće predizborne koalicije, odnosno stranački savezi na loklanim izborima?
LATIĆ:
Moguće je da na predstojećim lokalnim izborima prvi put budemo imali predizborne koalicije.
Evdinetno je da je pitanje Ustavnih amandmana definitivno podijelilo bošnjačke stranke u dva bloka. To pitanje će SDA koristiti kao svoj izgovor za okupljanje bloka protiv SBiH, kao rušioca tzv «aprilskog paketa».
Stoga je za očekivati da će se desti neprincipijelna koalicja od SDA- SDP-a, pa i BPS-a. Poznata je dugogodišnja suradnja i bliskost Lagumdžije i Tihića. A nakon pohvale Sefera Halilovića na press konferenciji u Holiday innu od strane Tihića, pretpostvaljamo da je ruka pružena i BPS-u. Izjava Mirnesa kako ga «Haris htio likvidirati» zbog prošle kampanje, potpuno oslikava njegovu buduću političku ulogu u kampanji. Također, napad Lagumdžije, Sefera i Mirnesa zbog prijema generala Delića, te publicitet koji je data njihovim saopćenjima u medijima pod kontrolom SDP-a, pokazuje jedan vid zamišljene kampanje na loklanim izborima.
Sumnjam da će se ovaj savez javno obznaniti, ali za očekivati je ovakavu neprincipjelnu koaliciju u kampanji.

Bošnjaci.net: Zar Haris Silajdžić nije otvoreno ponudio koaliciju SDA-u?
LATIĆ:
Da, SBiH i SDA su formalno u kolaciji. Silajdžić je ponudio zajednički nastup, odnosnos koaliciju u RS-u, što je SDA prihvatila. Ali, zašto koalcionim partnerima treba javno upućivati poziv na koaliranje ako su već u kolaiciji? Zašto samo u RS-u? To je pokazatelj da su odnosi između SBiH i SDA veoma loši, bez obzira na formlnu koalicju koju oni upražnjavaju kroz zajedničku diobu vlasti. SDA se osjeća moćnijom i za sada «drži bank» za eventulano koaliranje sa bilo kim.

Bošnjaci.net: Šta je sa hrvatskim i srpskim strankama? Kakve su kod njih stranačke pozicije?
LATIĆ:
Pobjeda Ive Senadera u Hrvatskoj sigurno će osigurati jedinstvo Hrvata u BiH, odnosno dva HDZ-a. Poraz Ante Đapića, definitvino dokida šanse dr. Jurišiću da napravi neku ozbiljnju opoziciju. Ostali su minorni u hrvatskom bloku.
Zbog Kosova, bez obzira na ishod izbora u Srbiji, Srbi u Bosni će imati politički adrenalin koji će dobro doći Dodiku! I ne očekujem nikakvu bitnu promjenu Dodikove pozicije.

Primarno je lidersko rivalstvo


Bošnjaci.net: Dakle, ostaje samo zanimljivo pitanje ishoda međubošnjačke utakmice na lokalnim izborima?
LATIĆ:
Naravno, jer je bošnjačka politika postala najmanje vjerodostojna. Primarno je lidersko rivalstvo, a ne politički ciljevi.

Bošnjaci.net: Možete li pojedinčano prikazati i portretirati tu personlanu politiku strančkih lidera, bar gospode Tihića, Lagumdžije i Siljadžića, koja se tako odražava na politčku poziciju Bošnjaka.
LATIĆ:
Prvo, iznenada se razbolio Sulejman Tihić, i njega bih izostavio u svom tretmanu. Mogu govoriti o SDA-u i politci ove stranke koja se neće mijenjati zbog bolesti njenog predsjednika.
A, što se tiče Lagumdžije, mislim da će on biti ojačan na loklanim izborima popularnošću koju je zadobio Željko Komšić. SDP-ovo biračko tijelo je idološki nepromjenjljivo, radi se o, manje više, jugonostalgičarskoj svijesti koja je bila najizraženija upravo kod Bošnjaka. S druge strane, nesupjeh SDU-a, kojeg su bili formirali Lagumdžijini oponenti, Tokić, Duraković, Lazović, Komšić itd, pokazuje da će Lagumdžijin SDP još opstojati. Postokomunistički mediji u Sarajevu, i nekretnine koje je SDP uživa kao pravni nasljednik komunističke partije, osiguravaju njihov opstanka na političkoj sceni.
Silajdžiću je, nažalost, pao rejting, nakon dva-tri vratolomna poteza u finušu političke krize u BiH nastale nakon tzv. Lajčakovih mjera. Silajdžićevi kontakti sa Dodikom su ga skupo koštali u očima Bošnjaka, ne stoga što je on bitno pogriješio, već što te poteze nije valjano obrazložio javnosti.

Suradnja u BiH i van BiH


Bošnjaci.net: To znači da za sve moguće koalcije, kako Vi kažete, «bank drži» SDA. Zar nije i SDA u krizi? Unutra te stranke se dešavaju ozbiljna politička previranja.
LATIĆ:
Nekoliko faktora SDA čini najmoćnijom bošnjačkom strankom i bez obzira na pogreške, ima dovoljno politčkog kapitala da ih «otkupi» pred biračima.
Iako je bitno s kim će ta stranka surađivati u BiH, treba gledati s kim i kako surađuje ta stranka i izvan BiH.
Unutarstrančaka previranja u SDA-u su bila rezultirala pokušajem registriranja nove stranke po ugledu na HDZ 90. Poučeni tim iskustvom lideri SDA pravno su zaštitili stranački brend. Tako da je, bar formalno, jedinstvo te prve nacionalne bošnjačke stranke zaštićeno.
Međutim, pošto je to bila planetrana stranka, kako je to volio reći njen osnivač Alija Izetbegović, a to znači stranka svih Bošnjaka na planeti, pitanje je da li se ta zaštita može odnositi i na druge države gdje djeluje SDA. Osim u bosanskoj dijapsori, SDA aktivno djeluje u Hrvatskoj Srbiji i Kosovu, gdje su Bošnjaci nacionalne manjine. Karakteristika djelovanja ove stranke je da su Šemso Tanković u Hrvatskoj, Sulejman Ugljanin u Srbiji i Numan Balić na Kosovu, (p)ostali vječiti njeni predsjednici, kao da si zaštićeni brend stranke. U Crnoj Gori se SDA rascijepila na nekoliko ogranaka, da bi se potpuno ugasila.
Osim SDA u dijaposri ne djeluju druge tzv. matične bosanske stranke sa većinskim bošnjačkim članstvom, poput SDP-a, ili SBiH. Tako da SDA nema premca, pa tako ni opoziciju u dijaspori. Izuzetak je Rasim Ljajić, nekadašnji potpredsjednik SDA, koji je osnovao svoju SDP, kao opozicionu stranku Ugljaninovoj SDA. Jedini politčki novum kod Bošnjaka izvan BiH, desio se u Crnoj Gori, gdje je anonimni Omer Nurković osnovao Bošnjačku stranku, koja je koalirala sa Liberalima i postala parlamentrana stranka.

Bošnjaci.net: Zbog toga Bošnjaci u dijapsori pretežno glasaju za SDA?
LATIĆ:
To je paradoks, jer ta palnetarna bošnjačka stranka ne djeluje jednistveno. Slučaj Šemse Tankovića, koji je u predizbornoj kampanji podržavao Zorana Milanovića, da bi prevrnuo ćurak i svoj mandat dao Ivi Sanaderu, aktualnom mandataru za sastav Vlade u Hrvatskoj, najzornije oslikava razrooku politiku SDA. Formalno, pošto je HDZ u koaliciji sa SDA-om i u BiH, takav Tankovićev gest je sukladan politici matične SDA u Sarajevu. Ali, pošto je Milanović odbio fomrirati izbornu listi SDP-a u dijapsori, odnosno BiH, prepustio je šest mandata Senaderu, zbog kojih je HDZ dobila nenadoknadivu prednost za sastav vlade.
Koliko su slike Senadera bole oči Bošnjacima, zbog narušavanaj integriteta države, toliko je ovaj potez Milanovića naišao na odobravanje zbog podrške itegritetu BiH! Navodno je Milanović nazvao Tankovića i pitao ga: »Hoćeš li mi moći pogledati u oči, kad se sretnemo?!». Pretpostaviti je da i većina Taknovićevih glasača tako danas misli o njemu.
Duga bi bila priča o Tankoviću. U politiku je ušao sa bijelom kapicom koju je obavezno stvaljao na glavu prilikom govora na predizbornim skupovima SDA. To je bila njegova priča o identitetu bosanskih muslimana, pa čak i o bošnjačkom ponosu.
Ovako mizeran politički odnos, prevrtljivost i javno kršenje obećanja, dakle laganje, ne govori o vjerodostojnosti političke ideje, koliko o karakternom profilu čovjeka koji je na političke skupove izlazio sa kapicom pod kojom njegov narod čini molitvu!
Sulejman Ugljanin je još kardinalniji primjer. On je u koaliciji sa DS-om, strankom Vojislava Koštunice. Nema bošnjačkog političara koji je nešto pozitivno rekao o Koštuničinoj politici, pa tako ni u SDA-u. U vrijeme referenduma za nezavistnost Crne Gore, Ugljanin je vodio kampanju među Bošnjacima da glasaju protiv nezavisnosti. Nema bošnjačkog političara, pa ni u SDA-u, da je javno bio protiv crnogorske nezavisnosti.
Za aktualne sukobe među Bošnjacima u Srbiji, koji se prelamaju preko polarizacije unutar Islamske zajednice, najdirektnije je optužen Sulejman Ugljanin. Njegova nedavna izjava kako on Islamsku zajednicu vidi kao fudbalsku organizaciju, oslikava profila vječitog prdsjednika ogranka nekadašnje planetrane bošnjačke organizacije. Stoga priča o Ugljaninu, koji je u politiku ušao sa bokserskim rukavicama, ne bi bila ništa manje degutanta od priče o Tankoviću, koji je u politiku ušao sa bjelom kapicom na glavi.
Ako bi se promišljali ovakvi politički potezi, stvaovi i izjave, prema društveno političkim uvjetima u kojima djeluju, bliže je ocjeni da Tanković i Ugljanin kolaboriraju, a ne samo koaliraju sa političkim protvinicima, pa i neprijateljima BiH i Bošnjaka.
Duga je kalvakada bošnjačkih kolaboracionista. Zapravo, koliko je bilo bosanskih protvinika i neprijatelja toliko je bilo i kolaboracionista. Mnogo više, nego saveznika i prijatelja. Iako ih je bilo, ili ih i ima i danas, Bošnjaci im ne znaju pružiti ruku. Ili ako im je i pruže, iznevjere ih, kao što je to sramotno učinio Tanković.

Đinđićevi prijatelji mogu posvjedočiti da je muftija Zukorlić bio kućni prijatelj pokojnom Zoranu


Bošnjaci.net: S kim biste Vi koalirali u Srbiji?
LATIĆ:
Malo je poznato javnosti da je Zoran Đinđić pružao ruku Bošnjacima. Nije to učino samom svojom posjetom Sarajevu, a još manje preko Zlatka Lagumdžije, koji mu je bio domaćin u šetnji gradom. To je učinio preko svoga prijatelja Muamera Zukorlića, sandžačkog muftije.
Zukorlić je u prisustvu Džemala Latića, koji mu je utanačio prijem kod Izetbegovića, prenio Đinđićevu poruku. Đinđić je po Zukorliću tvrdio kako želi otvoriti dijalog između Bošnjaka i Srba, upravo preko Izetbegovića, kao ozbiljnog čovjeka i političara kome vjeruju Bošnjaci. Đinđić se pred Zukorlićem kairkaturalno izražavao o Lagumdžiji uspoređujući ga sa Rasimom Ljajićem, koji se «previše vilo lickati pred ogledalom».
Nekoliko je argumenata za vjerodstojnost ove Đinđićeve želje. Prvo, mnogi Đinđićevi prijatelji mogu posvjedočiti da je muftija Zukorlić bio kućni prijatelj pokojnom Zoranu.
Drugo, Izetbegovići su porijeklom iz Beograda. A nekoliko humanih gestova među Izetebegovićevim predcima i Srbima, sapasilo je život Aliji kad su ga četnici kao mladića, bili zarobili.
Treće, Iztebegović je znao da je Zoran Đinđić rođen u kući njegovih predaka u Bosanskom Šamcu. Ovaj senzacionalni detalj iz svoje biografije pokojni Đinđić je krio, štedeći ga od svojih ljutih neprijatelja u Beogradu. I Izetbegovića su neki njegovi protivnici smatrali prosrpskim političarem zbog njegovog porijekla, pa čak i suradnikom KOS-a.
Zoranovo rano djetinjstvo je malo poznato javnosti. Rođen je u Bosanskom Šamcu. Majka mu je radila na kućnim poslovima u porodici Izetebegovića, dok od samohrane majke malog Zorana nije usvojio jedan ofcir.
Ove informacije iz Đinđićeve biografije, bile ili ne bile vjerodostojne, nisu morale biti presudne za njegovo političko opredjeljenje i pokušaj ostvarivanja relacija radi poboljšanja odnosa između Srba i Bošnjaka. Samo politički diletanti u njegovoj politici nisu mogli prepoznati šansu za demokratske, fer i poštene odnose Srbije i BiH!
Stoga sam, samo nekoliko dana nakon što je «izvučen iz loto-bubnja kolacije «HDZ i SDA» za premijera Vijeća ministra, Adnanu Treziću sugerirao da njegova prva posjeta bude upravo Zoranu Đinđiću! Čak sam mu predlagao da tema razgovora bude nagodba za Tužbu BiH protiv Srbije i Crne Gore pred MSP u Haagu, za šta je Đinđić bio veoam zainteresiran. Terzić je učinio suprotno; otišao je u svoj rodni grad Zagreb! Nekoliko mjeseci kasnije Tihić će izjaviti, kako je bilo nekih ponuda iz Srbije za nagodbu o Tužbu BiH protiv SCG pred MSP u Haagu! Na tome su ostali svi ozbiljniji pokušaji otvranja ozbiljnijih pregovora izemđu Bošnjaka i Srba. Sa ubistvom Đinđića, možda je ubijena i najbolja prilika da se to i ostvari

Vladajuća bošnjačka elita je ogrezla u političkim grijesima prema svom narodu


Bošnjaci.net: Zbog ćega je moguće ovako politički djelovati i zloupotrebljavati nacionalne interese Bošnjaka?
LATIĆ:
To je najteže pitanje, jer bi odgovor trebao biti bolan za Bošnjake. Mislim da se radi o moralu nacije. Ne postoju javni sud koji bi sankcionirao, dakle kaznio, one koji tako zlorabe bošnjačke poltičke interese. Primejrice, kada se Mustafa Mulalić, čovjek koji je bio u štabu Draže Mihajlovića, vratio u Sarajevo, niko ga nije ni poprijeko pogledao, a kamo li ga pljunuo na ulici. Zar ovo nije primjer kako u ime Bošnjaka možeš činiti i njima zlo, a da ti ne bude falila ni dlaka s glave.

Bošnjaci.net: Zašto nije uspejla Vaša inicijativa, koju ste gorljivo zagovarali, o sazivanju Bošnjačkog sabora?
LATIĆ:
Vladajuća bošnjačka elita je ogrezla u političkim grijesima prema svom narodu, pa i u kriminalu, i takav jedan skup bio bio ogledalo pred njima. Oni se ne žele suočiti sami sa sobom. Skrivaju se iza moći stranaka i drugih nacionalanih insitucija da bi sačuvali svoj prilično komforan život koji su stekli na ime borbe za narodni boljitak. Ne vjerujem da će dugoroćno moći iko orgnizirati takav skup, bez obzira na prijeku potrebu, dok je ovakav raspored personalno pozicioniranih bošnjačkih moćnika! A njihov je moć akumulirana na rukama, ili glasima, običnih ljudi.

Bošnjaci.net: Koja bi bila poruka Bošnjacima od predsjednika NBS-a?
LATIĆ:
Ono što im sam Bog poručuje: Ne bacajte se sami svojim rukama u propast! Prevedeno na politički jezik, ovaj Kur'anski ajet, poručuje da ne glasamo za one koji su nas doveli u podređenu poziciju u BiH!

VRH



Ostali prilozi:
» BROJNE SU POUKE I PORUKE BITKE NA BEDRU
MINA | 26. March 2024 14:14
» ”NIGDJE LJILJAN NIJE PRIGRLJEN KAO U BOSNI”
Anadolu Agency (AA) | 29. February 2024 14:16
» ŠOKIRAN SAM DVOSTRUKIM STANDARDIMA ZAPADNIH VLADA PREMA PALESTINCIMA
Anadolu Agency (AA) | 27. February 2024 14:39
» USPRAVNO I DOSTOJANSTVENO HODITI KROZ ŽIVOT
MINA | 24. February 2024 12:59
» SLANJE ORUŽJA U IZRAEL JE DIREKTNO SAUČESNIŠTVO U GENOCIDU
Anadolu Agency (AA) | 22. February 2024 14:40
» ŽELIM UČINITI LJUDE U BIH PONOSNIMA
Anadolu Agency (AA) | 16. February 2024 20:12
Ostali prilozi istog autora:
» BOŠNJAK, BOSANSKI JEZIK I ISLAM
16. October 2023 16:58
» ŠUPLJA MANTRA EDINA RAMULIĆA
05. June 2023 15:26
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif