Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti
BBC, London -
MERI ELEN OKONEL O PROCESU U HAGU OKO LEGALNOSTI PROGLAŠENJA NEZAVISNOSTI KOSOVA
Procitaj komentar

Autor: BBC
Objavljeno: 23. April 2009. 11:04:52
Povodom okončanja prve faze u procesa utvrđivanja savjetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde u vezi sa jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova, za BBC je govorila Meri Elen Okonel, profesor prava na američkom univerzitetu Notr Dam i autor knjige "Moć i svrha međunarodnog prava".
Okonel smatra da bi sud trebalo nedvosmisleno da se izjasni o tome da li je prekršeno međunarodno pravo.
"Sud raspolaže vrlo jasnim pravnim principima na osnovu kojih je odlučivao u ranijim, vrlo sličnim slučajevima teritorijalnih sporova. Do sada je odluka uvijek išla u prilog zemlji kojoj je sporna teritorija istorijski pripadala - latinski izraz za to je "uti posedetus" - "kome je pripadalo". Granice u Africi, u centralnoj i južnoj Americi, kao i većina pomorskih granica, povlačene su u skladu s tim pravilom, a istim principom rukovodio se i Međunarodni sud pravde u najmanje desetak teritorijalnih sporova. Zaista ne vidim kako bi u slučaju Kosova mogao da se opredijeli drugačije".
Zastupnici Kosova mogli bi, doduše, dodaje profesorka Okonel, da se pozovu na savjetodavno mišljenje Vrhovnog suda Kanade o tome da li Kvebek može da dobije nezavisnost.
"Kanadski vrhovni sud je ocijenio da je, u slučajevima teškog kršenja ljudskih prava, moguće da se princip teritorijalnog integriteta zanemari u korist aranžmana koji bi obezbijedio poštovanje ljudskih prava. Sud je, međutim, naglasio da to ne mora nužno da bude nezavisnost, nego i neki oblik autonomije. U tom kontekstu, valja se prisjetiti da je Srbija ponudila Kosovu najširu moguću autonomiju".
- Jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova prethodila je vojna intervencija NATO-a, a Međunarodni sud pravde je već, iz proceduralnih razloga, odbacio zahtjev Beograda da ispita legalnost te vojne operacije. Da li će to na bilo koji način uticati na ovaj proces?
"Svaki slučaj koji dođe do Međunarodnog suda pravde je izuzetno složen i neminovno politizovan. Događalo se u prošlosti da sud podlegne političkim pritiscima, uostalom sudije su samo ljudi i nema nijednog suda na svijetu koji je u svakom trenutku imun na takve uticaje. Sama činjenica da su SAD i mnoge zapadne zemlje već priznale nezavisnost Kosova predstavlja svojevrstan pritisak. Sudije iz SAD i Britanije znaju koji je interes njihovih zemalja u ovom slučaju. Ipak, uvjerena sam da američki sudija, inače izuzetan čovek i pravnik, koji je preživio Aušvic, neće podleći bilo kakvim pritiscima".

Na primjedbu da je mišljenje suda neobavezujuće i da, čak i ako bude u korist Srbije, to neće navesti zenmlje koje su priznale Kosovo da svoju odluku poniše, profesorka Okonel odgovara:
"Međunarodni sud pravde je najviši sudski organ UN i najstručniji tumač međunarodnog prava. Stoga su mišljenja i odluke tog suda svojevrsne smjernice za djelovanje država. Tačno je da njegove odluke nijesu obavezujuće, ali one državama postavljaju određene obaveze. Ako sud ocijeni da proglašenje nezavisnosti Kosova nije bilo u skladu s međunarodnim pravom i da o njegovom statusu treba ponovo pregovarati, sve države bi to morale da poštuju. Zaista se retko događa da se države oglušuju o odluke Međunarodnog suda pravde - učinile su to SAD u sporu sa Meksikom, i Izrael, povodom izgradnje zida na Zapadnoj obali. Ali, ponavljam to su zaista rijetki izuzeci".

Sud može pozvati na nove pregovore

Okonel sumnja da će odluka suda biti jednoglasna, ali očekuje da će većina sudija biti mišljenja da nasilna secesija nije u skladu s međunarodnim pravom.
"Sud će možda pozvati strane da pregovorima nađu rješenje, to je jedna od opcija. U svakom slučaju, u dosadašnjoj praksi, sud je uvijek insistirao na tome da je upotreba sile radi ostvarenja nezavisnosti neprihvatljiva i da princip teritorijalnog integriteta upravo služi tome da nasilje ne bude nagrađeno".

VRH



Ostali prilozi:
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
» IZRAEL SE PRIPREMA ZA VELIKI RAT
04. January 2011 05:37
» "BOSANSKO BURE BARUTA"
22. October 2008 15:57
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif