Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Zajedničko saopćenje Instituta za istraživanje genocida Kanada i Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike
KANADSKI PARLAMENT JEDNOGLASNO USVOJIO DRUGU REZOLUCIJU O GENOCIDU U SREBRENICI
Procitaj komentar

Autor: IRGC
Objavljeno: 15. May 2015. 17:05:06



RAMIĆ: Usvajanje druge rezolucije u godini kada se navršava dvadeset godina od genocida u Srebrenici je velika pobjeda Bošnjaka i njihovih organizacija u Kanadi

Sa zadovoljstvom informišemo da je 14. aprila 2015. godine u Kanadskom parlamentu jednoglasno usvojena druga rezolucija o genocidu u Srebrenici i BiH. Prva rezolucija je usvojena 19 oktobra 2010. Ovom rezolucijom potvrđuje se prethodna rezolucija M-416, 11 juli se potvrđuje kao Dan sjećanja u Kanadi na žrtve genocida u Srebrenici, genocid u Srebrenici ulazi zajedno sa pet drugih največih genocida u 20 stoljeću u komemorisanje i izučavanje svakog aprila koji je u Kanadi proglašen mjesecom borbe protiv genocida.
Usvajanje druge rezolucije u godini kada se navršava dvadeset godina od genocida u Srebrenici je velika pobjeda Bošnjaka i njihovih organizacija u Kanadi, s obzirom da je bilo, u vezi sa tim, velikih otpora i destrukcija kako određenih kanadskih političkih subjekata, tako i veoma jakog srpskog i četničkog lobija. Na taj način još jedna od velikih svjetskih zemalja, u kojoj živi veliki broj Bošnjaka, je priznala planetarni zločin, najveći u Evropi nakon Drugog svjetskog rata – genocid u Srebrenici, sigurnoj zoni Ujedinjenih nacija, jula 1995. Istovremeno, ovim se stvaraju uslovi da se eleminiše relativiziranje i minimiziranje ovog zločina, čega je bilo u Kanadi.
Kanada se tako pridružila drugim zemljama u solidarnosti prema žrtvama zločina genocida nad Bošnjacima i pokazala svoju reputaciju kao zemlja koja se zalaže za mir, istinu i pravdu i štiti ljudska prava i slobode. Kanadska reputacija na internacionalnom planu će ovom rezolucijom biti više poštovana. Usvajanjem Rezolucije Kanada šalje jasnu poruku svim onim koji zloupotrebljavaju vlast, ljudska prava i slobode da će uvjek podržavati mir kroz pravdu i istinu o genocidu nad Bošnjacima. Svi Kanađani trebaju podržati ovu rezoluciju, tako da se genocid nad Bošnjacima nikad ne zaboravi, da ljudi žive zajedno u miru, poslije pobjede istine i pravde i da se nikad ne ponovi ono što se desilo Bošnjacima. Na kraju usvajanjem rezolucije Kanada daje nadu onima koji su je izgubili.
Da bi išla naprijed, Kanada mora pamtiti Srebrenicu. Žrtve Srebrenice nisu samo brojevi. To su svjedočanstva o nestanku bošnjačkog čovjeka, bošnjačke porodice, bošnjačkih generacija. Sve može biti tema kompromisa, ali bosanska država i bošnjačka žrtva – nikad. Zašto? Zato što bez bosanske države i bez aktivne uspomene na bošnjačku žrtvu nema bošnjačkog naroda. To je granica koja mora biti uspostavljena u svakoj bošnjačkoj glavi. Zapad se izgradio po devizi: «nikad više genocid» iz Drugog svjetskog rata, što nije spriječilo događanja u Srebrenici. Srebrenički genocid je povrijedio pravo postojanja zapada, pa samim tim i Kanade. Da bi išla naprijed, Kanada mora pamtiti Srebrenicu.
Za Kanadske Bošnjake rezolucija treba biti početak rada na strateškoj viziji razvijanja kulture pamćenja u bošnjačkom biću. Rezolucija treba da skenira bošnjačka distanciranost od bošnjačke žrtve, jer bošnjačka žrtva nije predmet zaborava. Onaj koji kontrolira prošlost kontrolira i budućnost. Bošnjačke žrtve su ključ koji zaključava bošnjačko pravo na budućnost. Bošnjačko pamćenje mora nadjačati suze, ojačati moral, očvrsnuti ambiciju i postati apsolutni kompas u ponašanju i činjenju svega bošnjačkog. U svakoj je bošnjačkoj žrtvi ispisan i naš život. Iskustvo žrtve se treba prenijeti kroz vrijeme, prostor, generacije. Danas su žrtve genocida pobjedile za istinu i pravdu u Kanadi. Zato je ovo veliki dan za Bosnu i Hercegovinu. Veliki dan za Bošnjake. Veliki dan za sve prijatelje istine i pravde u svijetu. Istina o genocidu u Srebrenici i BiH je politički i pravno formulirana u Parlamentu Kanade, jedne od najrazvijenijih zapadnih demokratija. Ova rezolucija je dokaz da se za istinu i pravdu isplati boriti. Ona simbolizuje priznanje Kanade da se desio genocid nad Bošnjacima pred pasivnim očima cijelog svijeta. Ona simbolizuje priznanje Kanade da zajedno sa drugim državama nije uradila sve što je mogla da bio se največa ljudska tragedija u Evropi poslije Drugog svijetskog rata sprijećila.
Hvala svim kanadskim Bošnjacima koji su učestvovali u ovoj borbi. Hvala svim prijateljima istine i pravde koji su nas podržavali, posebno u momentima kada smo bili izloženi napadima onih koji pokušavaju negirati genocid. Hvala sredstvima informisanja koji su redovno objavljivali sve rezultate naše borbe. I na kraju hvala sponzoru rezolucije Brian Masse, izjavio je Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada.
Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} i Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike {KBSA} obavještavaju da je 14. aprila 2015. godine u Kanadskom parlamentu jednoglasno usvojena druga rezolucija o genocidu u Srebrenici. Prva rezolucija je usvojena 19. oktobra 2010. Ovom rezolucijom potvrđuje se prethodna rezolucija M-416, 11. juli se potvrđuje kao Dan sjećanja u Kanadi na žrtve genocida u Srebrenici. Time genocid u Srebrenici ulazi zajedno sa ostalim poznatim genocidima u 20 stoljeću u komemorisanje i izučavanje svakog aprila, mjeseca koji je u Kanadi proglašen mjesecom borbe protiv genocida.

Član vladajuće parlamentarne stranke, Konzervativne partije Kanade, Brad Butt je 26. marta 2015. godine predložio Parlamentu Kanade rezoluciju M - 587 koja govori o svim genocidima u 20. stoljeću, osim genocida u Srebrenici. Kanadska bošnjačka zajednica je prvi put informisana o ovoj sramnoj, za žrtve ponižavajućoj rezoluciji 22. aprila 2015. godine iz kabineta Irvina Kotlera, člana Parlamenta Kanade, ispred Liberalne partije Kanade, jednog od najvećih boraca za ljudska prava i slobode u Kanadi i velikog prijatelja Bosne i Hercegovine. Liderske organizacije Kanadskih Bošnjaka, Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike i Institut za istraživanje genocida, Kanada su u ime zajednice odmah pismeno reagovale oštrom notom Bradu Buttu, sponzoru diskriminirajuće rezolucije koja, u godini kada se navrašava 20 godina od genocida u Srebrenici, najvećeg zločina poslije holokausta u Evropi, ne uključuje genocid u Srebrenici, tražeći hitne, bezuslovne amandmane na rezoluciju, uključivanje genocida u Srebrenici i proglašenje 11 jula u Kanadi Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini. Istovrmeno pisma sa zahtjevima Kanadske bošnjačke zajednice poslana su svim liderima svih parlamentarnih političkih stranaka i drugim istaknutim naučnim i kulturnim subjektima u Kanadi. Takođe obavješteni su nadležni politički organi u Bosni i Hercegovini, Ambasada Bosne i Hercegovine u Kanadi i Klub prijatelja Bosne i Hercegovine u Parlamentu Kanade.

Posebno pismo je poslano Brianu Masse, članu Parlamenta Kanade ispred Nove demokratske partije Kanade i sponzoru rezolucije o genocidu u Srebrenici koju je Parlament Kanade jednoglasno usvojio 19 oktobra 2010. godine.

Institut za istraživanje genocida Kanada je putem članova Internacionalnog ekspertnog tima upoznao javnost pismom u kome se između ostalog kaže:
“Kanada, kao članica međunarodne zajednice, ima dužnost da podrži presude Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog tribunala za područije bivše Jugoslavije, da prihvati te sudske odluke i da sprovede te odluke. Kanada trebada imati poštovanje prema vlastitoj rezoluciji M-416, jednoglasno usvojenoj u Parlamentu Kanade kojom se potvrđuje da se genocid desio protiv Bošnjaka u zaštičenoj UN zoni - Srebrenici. Kanada, kao suverena parlamentarna demokratija ima dužnost da poštuje međunarodno pravo i prihvati informacije u vezi srebreničkog genocida koje su zabilježene i već prošle sudski proces. Kanadski Bošnjaci bezuslovno traže promjenu teksta predložene rezolucije M- 587 koja ponovo nanosi patnju i bol preživjelim žrtvama. Bošnjaci u Kanadi neće nikada prihvatiti rezoluciju koja precizno ne uključuje termin genocid u Srebrenici. Rezolucija bez genocida u Srebrenici je uvreda ne samo za kanadske Bošnjaka, žrtve genocida, već i za čovjeka i civilizaciju uopšte, za Kanadu i čitav slobodoljubljivi svijet. Bošnjaci Kanade neće pregovarati o rezoluciji koja ne uključuje genocid u Srebrenici“.

Pored Amabasade Bosne i Hercegovine u Kanadi, obavjšetene su i amabasade drugih država, prijatelja Bosne i Hercegovine. Javno u kanadskim sredstvima informisanja je protiv diskriminirajuće rezolucije protestovao ambasador Turske u Kanadi.

Institut za istraživanje genocida – Kanada, putem kanadskih sredstava informisanja upoznao je kanadsku javnost sa rezolucijom M -587 koja ponižava žrtve genocida u Srebrenici. Izjavu za kanadska sredstva informisanja je dao profesor Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada. U svojoj izjavu profesor Ramić je između ostalog kazao: “Kanadska bošnjačka zajednica i mnogi Kanađani su neprijatno iznenađeni što genocid u Srebrenici nije ušao u tekst rezolucije koja govori o največim genocidima u 20 stoljeću. Taj čin koji ponižava žrtve največeg zločina poslije holokausta u Evropi negativno utiće na reputaciju Kanade na međunarodnom planu. Pozivam Kanadski parlament da ispravi grešku i tako Kanadu vrati na put zemalja koje se bore za istinu o zločinima u Bosni i Hercegovini i pravdu za žrtve tih zločina“.

Nažalost upozorenja Kanadske bošnjačke zajednice i nekoliko istaknutih članova Kanadskog parlamenta nisu bila dovoljna, te je sramna rezolucija usvojena. Prilikom diskusije oko usvajanja ove nepravedne rezolucije Irvin Kotler, član kanadskog parlamenta je pročitao zahtijev mr. Hamdija Čustovića, predsjednika KBSA i Emira Ramića ispred IGK za amandmane na tekst rezolucije, najavljujući aktivnost članova Kanadskog parlamenta po ovom pitanju. Nekoliko dana poslije Brian Masse, sponzor prve rezolucije o genocidu u Srebrenici koja je još 2010. godine usvojena u Kanadskom parlamentu je predložio novu rezoluciju. Tekst nove rezolucije:

Po mišljenju Kanadskog parlamenta, povodom dvadesete godišnjice od genocida u Srebrenici 11. jula 2015. godine, Parlament podržava svoju Rezoluciju o genocidu u Srebrenici od 19. oktobra 2010. godine kojom je 11. juli proglašen Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici u Kanadi, genocid u Srebrenici i Dan sjećanja na genocid postaju sastavni dio mjeseca aprila u kome se razvija svijest o potrebi borbe protiv genocida, odaje počast žrtvama i razvija svijest o prevenciji genocida, u navedenim izmjenama Parlament podržava rezoluciju M- 587 od 24. aprila 2015“.



IGK i KBSA se posebno zahvaljuju članu Kanadskog parlamenta Brian Masse, sponzoru ove rezolucije, velikom prijatelju Bošnjaka i BiH. Zahvaljujemo se Irvin Kotler i Štefen Dion, članovima Kanadskog parlamenta koji su javno u parlamentu takođe govorili o genocidu u Srebrenici. Zahvaljujemo se svima koji su zajedno sa IGK i KBSA lobirali za ovu rezoluciju kojom je poslije prve rezolucije sada još više učvrščena istina o genocidu u Srebrenici i BiH i pravda za žrtve tih zločina, piše u zajedničkom saopćenju Instituta za istraživanje genocida, Kanada {IGK} i Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike {KBSA}.


Sponzor rezolucije o genocidu u Srebrenici: Kanadski parlamentarac Brian Masse, veliki borac za ljudska prava, istinu i pravdu

VRH



Ostali prilozi:
» NAKON 40 GODINA SARAJEVOM VOZE NOVI TRAMVAJI
Anadolu Agency (AA) | 28. March 2024 13:27
» KLANJANA DŽENAZA ABDULAHU SIDRANU
Vijesti.ba | 27. March 2024 16:17
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif