Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


REBUS ZVANI RS
Procitaj komentar

Autor: Said Šteta, književnik i novinar
Objavljeno: 02. February 2022. 14:02:55
SAID ŠTETA: Kolektivnim ludilom koje je upravo po uzoru malignosti nastanka entiteta RS zahvatilo većinu srpskog naroda na tom prostoru, sada bi naivno trebali progutati sa pričom o holokaustu u Aušvicu i genocidu u Jasenovcu, uz asistenciju minimiziranja zločina nad Bošnjacima od strane predsjednika susjedne države. Negirajući genocid nad Bošnjacima kao jedinu satisfakciju žrtvi, Vlada RS predlaže zakon kojim ta ista žrtva ne smije spomenuti da joj je genocid počinjen. I to je po pravilima RS-a sasvim uredu, dok malobrojni povratnici još samo dišu bez prava na jezik, vjeru, kulturu, pa i život u entitetu RS nasuprot onih što pucaju na džamije, nasuprot osuđenog ratnog zločinca koji je zamijenio ikone na zidu.
Ne po riječima, već po stvarima, u pojašnjenju rebusa kažu stari Latini. Stoga ću i ja pokušati slikovito označiti RS, kao tvorevinu na prostoru Bosne i Hercegovine, a da istu ne zovem “gencidna” jer kako čujem u pripremi je zakon koji to spori. No, tačno je da je ista nastala kao jedan od dva entiteta u Daytonu 21.studenog ili ti novembra 1995. godine, a ne kako to oni što su i pravovjerje iskrivili tvrde, da je nastala 9.januara, koju godinu prije kada su nosači ideje o nestanku jednog naroda napustili Skupštinu Republike Bosne i Hercegovine, da bi do Daytona činili genocid i zločine širom Bosne i Hercegovine uz pomoć Udruženog zločinačkog poduhvata HR HB. Također istog rebusa zla od kojeg zvanična politika HDZ-a u Zagrebu ali i Bosni i Hercegovini, ne odustaje. Vojska i policija RS-a uz tehničku i svaku drugu pomoć pa i ljudstvu iz agresorske Srbije, čemu je svjedok aktuelni “predsednik” inače četnik sa Jevrejskog groblja, počinili su zločine širom BiH i genocid ne samo u Srebrenici nego i Prijedoru... To su utvrđene činjenice, zbog kojih su, ne još svi, dobili zatvorske kazne od preko više stotina godina pred Međunarodnim sudom u Hagu, gdje je i potvrđen genocid. RS je kao takva maligni dio Bosne i Hercegovine čime se svakodnevnim trovanjem mržnjom stanovništva, posebno djece i omladine koja se obrazuje za ideju zla, ta bolest samo uvećava.

Potpisujem da nisam niti ću cio narod nazvati “genocidnim”, jer isto nije uredu, makar samo jedan čovjek ne mislio kao nosači ideje zla. Hoću podcrtati strašnu spoznaju, da ukoliko Bošnjaci sa znanjem budu ostali na levelu zidnih novina, i budu išli preko Drine da postanu “zvezde” i ne budu bar pet puta dnevno učili svoju blisku prošlost, imat će novi genocid u bliskoj budućnosti. Zvuči zastrašujuće, ali istinito. Nisu li na novogodišnjoj proslavi u Priboju policajci Srbije “pevali” o Srebrenici i Vukovaru?

Zato proslavljena bitka “Breza ‘94” u kojoj je potpuno vojno, iako puno slabiji u tehnici, sa junacima koji nisu učili ubijati djecu, već u ime Boga braniti svako dijete, majke, sestre, supruge, herojska pobjeda Armije R BiH nad četvrtom vojnom silom tada u svijetu, postat će zabranjena tema nasuprot ešalona prostatisa u B. Luci. Nije dobro mahati zastavama i parolama. Operaciju “Breza ‘94.” treba izučavati na visokim školama kako se to čini u Americi, sa eksurzijama djece na mezar narodnog heroja i pričati im istinu. Kako ne bi uvrijedili narod koji zna a krije nebrojeno sekundarnih grobnica Bošnjaka. Narod, što kao jedan na televiziji izjavljuje papagajski da je RS nji’ova država samo zato što muslimani ‘oće svoju državu. RS je entitet svih građana po popisu iz devedeset prve jednako kao i Srba, onih koji se pozivaju na Dayton samo u dijelu spomena istog, dok pravo na život, jezik i vjeru pripada jedino Srbima. Anex 7. Dejtonskog sporazuma je odrednica koju anulira stanje progona i zločina na terenu, što se slavi na svakom koraku kao herojstvo a ne zločin u razmjerama genocida. Kolektivnim ludilom koje je upravo po uzoru malignosti nastanka entiteta RS zahvatilo većinu srpskog naroda na tom prostoru, sada bi naivno trebali progutati sa pričom o holokaustu u Aušvicu i genocidu u Jasenovcu, uz asistenciju minimiziranja zločina nad Bošnjacima od strane predsjednika susjedne države. Negirajući genocid nad Bošnjacima kao jedinu satisfakciju žrtvi, Vlada RS predlaže zakon kojim ta ista žrtva ne smije spomenuti da joj je genocid počinjen. I to je po pravilima RS-a sasvim uredu, dok malobrojni povratnici još samo dišu bez prava na jezik, vjeru, kulturu, pa i život u entitetu RS nasuprot onih što pucaju na džamije, nasuprot osuđenog ratnog zločinca koji je zamijenio ikone na zidu. To je narod koji se poziva na pravu vjeru. Priznajem, neke budale bi još i ovdje da se igraju rata. Zbog sindroma “zidnih novina” na koji se svela ljubav spram čitanja kod Bošnjaka, imamo i sramotu da nam ulema, još profesor, nije valjano razumio “Pjesmu Bošnjaku” od Safvet bega Bašagića pa lupa gluposti za koje svi dobijamo šamar da se i naš vjerski poglavar morao oglasiti. Zbog kupljenih diploma koje su se štampale diljem RS-a i prodavale državnim službenicima i namještenicima iz F BiH, a koje je pod pritiskom javnosti poništavao a potom rehabiltovao tadašnji ministar obrazovanja u Vladi RS-a, (taj instalirani Hrvat danas je ministar pravde, i nije legitimni, op.a.) mi imamo puno budala u rubrici generala. De facto i de jure! Zamalo ne napisah poput čeličnog parlamentarca kada izusti “de franko i de jure” i još se trudi da nam pojasni pa podeblja izrečenu glupost. Zato se ne treba čuditi kako tamo neki Denis Šulić, instalirani Bošnjak sa određenim rokom trajanja, pojašnjava šta je to RS u sastavu Bosne i Hercegovine. Teško njemu s toliko gluposti. Što bi rek’o vrli Dino, “posle njanja nema kajanja”.
Tačno je da je entitet Republika Srpska nastao u Daytonu u sklopu potpisanog Okvirnog sporazuma za mir, gdje su potpisnici R Hrvatska i S R Jugoslavija, nikako garant istog, jer su jedino garantovano učestvovali u agresiji na BiH. Znam da djeca Srba u entitetu RS uče drugačije, jer se isto servira i djeci Bošnjaka povratnika u RS iskrivljena historija u kojoj su zločinci junaci, koji su hrabro ubijali djecu i starce, nezaustavljivo silovali majke i sestre, čak i maloljetne djevojčice. Tako rebus kaže da Republika Srpska nastavlja tamo gdje su osuđeni ratni zločinci zaustavljeni. U nevaljaloj raboti im asistira i legitimni predstavnik Hrvata u BiH, kojem će zbog njegove rečenice “Čuvajte Republiku srpsku!” izgovorene u NS RS-a, u Posavini podići spomenik. Tako će legitimno predstavljati protjerane Hrvate. Htjeli da ga podignu Draži, jer im je biva draži, ali je za spomenik na ravnoj Posavini kepec u neprimjerenoj ambalaži. Kratak k’o februar! Pa vele i kad mu ga podignu opet je sasvim mali. Konačno rješenje rebusa zvanog RS dat će upravo oni što se njome zaklinju.

Ali kakve sad veze ima RS i februar? U kratkoći bolan, u kratkoći!

VRH



Ostali prilozi:
» ODLUKE VISOKOG PREDSTAVNIKA ŠMITA SU OPRAVDANE
Prof. dr. Husein Muratović | 18. July 2025 17:41
» DA LI SMO SLIJEPCI ILI NAIVCI, GRAĐANI JEDINE NAM DOMOVINE?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 18. July 2025 17:28
» GOSPOĐA GOLF
Said Šteta, književnik i novinar | 17. July 2025 21:30
» U SJENAMA BAJRAKA I NUR TEKIJE: OPROŠTAJ OD GAZIJE ŠEJHA HALILA BRZINE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 17. July 2025 14:57
» MAK JE POKLONIO GLAS STEĆKU – „KAMENOM SPAVAČU“
Mehmed Meša Delić | 16. July 2025 20:24
» ZAR OPET BEDUINSKA POLITIKA BOŠNJAKA U DOMENU RASPODJELE JAVNIH PRIHODA?
Prof. dr. Husein Muratović | 16. July 2025 20:07
» TRUMP OKRENUO PLOČU
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 15. July 2025 18:33
» TUĐMAN: "PORUČITE ALIJI DA ĆE MU OSTATI -FILDŽAN"
Nada Starijaš Al Issa | 15. July 2025 17:40
» PRIJEDORSKA MAHMUDIJA - DAN POVRATKA DOSTOJANSTVA
Samir 'Sam' Hadžalić | 14. July 2025 20:15
» DAN SUZA
Aziz Hurem | 14. July 2025 16:52
» TURSKA NAŠ ISTINSKI PRIJATELJ
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 14. July 2025 14:37
» U ČAST GOSTOVANJA NAŠEM GRADU HEROINE FRANCESCE ALBANESE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 13. July 2025 01:30
» BOŠNJACI NEW YORKA: MOJA ISKUSTVA
Doc. dr. Suan Islamović | 11. July 2025 14:40
» LOBISTI NAPADAJU BOSNU I HERCEGOVINU
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 10. July 2025 17:52
» SREBRENICA - 30 GODINA POSLIJE
Šukrija Meholjić | 10. July 2025 17:12
» POLITIKA ZABORAVA
Merima K. Mehinović | 10. July 2025 16:25
» SREBRENICA-POTOČARI 1995–2025: EPSKI ZOV ISTINE, PRAVDE I SJEĆANJA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 10. July 2025 16:00
» 8372 RAZLOGA DA PAMTIMO I NE HALALIMO
Božidar Proročić, književnik i publicista | 10. July 2025 03:59
» NISU SE MOGLI BRANITI, ISTRIJEBLJENI SU
Dr. sc. Ibrahim Kajan | 09. July 2025 21:41
Ostali prilozi istog autora:
» GOSPOĐA GOLF
17. July 2025 21:30
» SUZE OD SREBRA
11. July 2025 11:27
» LAJAVAC PRED SUDOM
09. July 2025 17:15
» DEMOKRATSKI MRAK
03. July 2025 14:59
» PRINCEZA SAFIJA
02. July 2025 14:31
» TRAKE BIJELE
30. May 2025 21:40
» HAŠIMOV TEFERIČ
28. May 2025 22:21
» FIKRETA BA
24. May 2025 15:33
» PRVOSLAV U ĐAKUZIJU
01. May 2025 14:20
» VALPURGIJSKA NOĆ
30. April 2025 14:56
» EMOTIVNI PARTNERI
27. April 2025 14:41
» PISMO ONOM U MENI
18. April 2025 09:34
» DVOCJEVKA
13. March 2025 15:18
» KINESKI ŠTAPIĆI ZA NEVINOST
20. February 2025 21:51
» “POZIV NA PROMIŠLJANJE”
31. January 2025 21:35
» BEZOBRAZLUK
27. January 2025 17:00
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif